7. etapa Krems – Tulln
Opäť prechádzame na druhú stranu Dunaja po priehradnom múre elektrárne v Schleuse Altenwoerth. A kocháme sa aj rozkvitnutými pestrofarebnými lúčnymi kvetmi.

Prvú časť mapy nájdete v predchádzajúcom článku Malebným údolím Wachau.






Do Tullnu prichádzame rekordne skoro, už o 13.30. To nám otvára nové možnosti. V bezprostrednej blízkosti kempu je prírodné kúpalisko a navyše vstup naň je v cene ubytovania v kempe. Neváhame, postavíme stan, konečne vyberieme aj plavky a hurá na kúpalisko. Ale hlad je veľký pán, tak najprv ideme niečo zjesť do mesta. Ešte, že je tu všetko blízko. Deti osloví tentokrát pizza a navyše obsluha tu hovorí aj po slovensky. Už sa blížime k Viedni a pribúda tu aj Slovákov.

Tak už naozaj ideme na kúpalisko. Je tu pekne všetko upravené, asi ako všade v Rakúsku. Zaplávame si, chvíľu poležíme na deke. Večer si ideme obzrieť mesto a opäť by sme niečo zjedli. Ešte sme si nezvykli, že v nedeľu sú všetky obchody zatvorené a to nám skríži plány. Tak nám zostáva opäť len zájsť to reštaurácie. Sadneme si na Hlavnom námestí a keď si pozrieme jedálny lístok, pekne ho odložíme a porúčame sa. Jedlá začínajú na dvadsiatich eurách a to je mimo nášho rozpočtu. Deti voči repete s pizzou nenamietajú a tak ideme do osvedčenej reštaurácie.

Tulln (16 000 obyvateľov) je jedno z najstarších miest Dolného Rakúska. Prvé sídlo tu založili Kelti. Mesto Tulln je zachytené v svetoznámej piesni Nibelungenlied ako historické miesto, tu stretla burgundská kráľovná Kriemhild hunského kráľa Attilu (Etzela) po prvý krát. Vďaka pamätníku Nibelungendenkmal môžu návštevníci vidieť a pochopiť príchod nevesty. Stretnutie je znázornené impozantnou skupinou postáv z bronzu, ktoré vytvoril sochár Michail Nogin. Počas letných mesiacov striekajú vodné fontány z otvorenej knihy, ktorá znázorňuje pieseň Nibelungenlied. Striedavo sa fontány na obidvoch stranách zosilňujú, až kým sa prúdy vody navzájom nedotknú. Toľko z múdrosti, ktoré som sa dočítal na austria.info
Medzi najvýznamnejšie osobnosti, ktoré sa tu narodili patrí rakúsky expresionistický maliar a grafik Egon Schiele a medzi osobnosti mesta patrí aj Kurt Waldheim, rakúsky politik a diplomat, 4. generálny tajomník OSN a prezident Rakúska.
S plným bruchom je čas aj na krásy mesta.





Nakoniec sa zastavíme na nábreží, kde nás zaujme hudba. Je tam celý orchester, javisko je na móle a my diváci sedíme na brehu. Má to úžasnú letnú atmosféru a tak zostávame až do zotmenia. Umelci dokonca hrajúc na nástroje aj vyjdú medzi obecenstvo.



Po takomto zážitku sa nám krásne zaspáva. Zajtra nás čaká návrat do Viedne.