Letná pohoda v Tullne

Dnes je to podľa mňa ďalší oddychový deň na kolesách. Dúfam len, že to deti nebudú čítať :) Do Tullnu to máme len niečo cez 40 km. Prechádzame krásnymi lesmi popri Dunaji, kde je príjemný tieň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

7. etapa Krems – Tulln

Opäť prechádzame na druhú stranu Dunaja po priehradnom múre elektrárne v Schleuse Altenwoerth. A kocháme sa aj rozkvitnutými pestrofarebnými lúčnymi kvetmi.

7. etapa Krems – Tulln
7. etapa Krems – Tulln (zdroj: Zdroj: Danube Cycle Path 2017, http://www.donauregion.at/en/danube-brochures.html)

Prvú časť mapy nájdete v predchádzajúcom článku Malebným údolím Wachau.

Divočinou
Divočinou (zdroj: AS)
Dunaj, modrý Dunaj
Dunaj, modrý Dunaj (zdroj: AS)
Pestrofarebná lúka
Pestrofarebná lúka (zdroj: AS)
Pred Tullnom ideme chvíľu aj po ceste
Pred Tullnom ideme chvíľu aj po ceste (zdroj: AS)
A už nás víta Kriemhilda s Attilou
A už nás víta Kriemhilda s Attilou (zdroj: AS)
Ako to bolo s legendou o Nibelungoch
Ako to bolo s legendou o Nibelungoch (zdroj: AS)

Do Tullnu prichádzame rekordne skoro, už o 13.30. To nám otvára nové možnosti. V bezprostrednej blízkosti kempu je prírodné kúpalisko a navyše vstup naň je v cene ubytovania v kempe. Neváhame, postavíme stan, konečne vyberieme aj plavky a hurá na kúpalisko. Ale hlad je veľký pán, tak najprv ideme niečo zjesť do mesta. Ešte, že je tu všetko blízko. Deti osloví tentokrát pizza a navyše obsluha tu hovorí aj po slovensky. Už sa blížime k Viedni a pribúda tu aj Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Menu v kempe. Ceny sú napísané slovom nie číslicami
Menu v kempe. Ceny sú napísané slovom nie číslicami (zdroj: AS)

Tak už naozaj ideme na kúpalisko. Je tu pekne všetko upravené, asi ako všade v Rakúsku. Zaplávame si, chvíľu poležíme na deke. Večer si ideme obzrieť mesto a opäť by sme niečo zjedli. Ešte sme si nezvykli, že v nedeľu sú všetky obchody zatvorené a to nám skríži plány. Tak nám zostáva opäť len zájsť to reštaurácie. Sadneme si na Hlavnom námestí a keď si pozrieme jedálny lístok, pekne ho odložíme a porúčame sa. Jedlá začínajú na dvadsiatich eurách a to je mimo nášho rozpočtu. Deti voči repete s pizzou nenamietajú a tak ideme do osvedčenej reštaurácie.

Konečne sa okúpeme. Ale sprchovali sme sa aj predtým :)
Konečne sa okúpeme. Ale sprchovali sme sa aj predtým :) (zdroj: AS)

Tulln (16 000 obyvateľov) je jedno z najstarších miest Dolného Rakúska. Prvé sídlo tu založili Kelti. Mesto Tulln je zachytené v svetoznámej piesni Nibelungenlied ako historické miesto, tu stretla burgundská kráľovná Kriemhild hunského kráľa Attilu (Etzela) po prvý krát. Vďaka pamätníku Nibelungendenkmal môžu návštevníci vidieť a pochopiť príchod nevesty. Stretnutie je znázornené impozantnou skupinou postáv z bronzu, ktoré vytvoril sochár Michail Nogin. Počas letných mesiacov striekajú vodné fontány z otvorenej knihy, ktorá znázorňuje pieseň Nibelungenlied. Striedavo sa fontány na obidvoch stranách zosilňujú, až kým sa prúdy vody navzájom nedotknú. Toľko z múdrosti, ktoré som sa dočítal na austria.info

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najvýznamnejšie osobnosti, ktoré sa tu narodili patrí rakúsky expresionistický maliar a grafik Egon Schiele a medzi osobnosti mesta patrí aj Kurt Waldheim, rakúsky politik a diplomat, 4. generálny tajomník OSN a prezident Rakúska.

S plným bruchom je čas aj na krásy mesta.

Tulln
Tulln (zdroj: AS)
Neskoro románska kostnica
Neskoro románska kostnica (zdroj: AS)
Hlavné námestie s okresnou správou
Hlavné námestie s okresnou správou (zdroj: AS)
Malé osvieženie
Malé osvieženie (zdroj: AS)
A opäť Nibelungovia, tentokrát v akcii :)
A opäť Nibelungovia, tentokrát v akcii :) (zdroj: AS)

Nakoniec sa zastavíme na nábreží, kde nás zaujme hudba. Je tam celý orchester, javisko je na móle a my diváci sedíme na brehu. Má to úžasnú letnú atmosféru a tak zostávame až do zotmenia. Umelci dokonca hrajúc na nástroje aj vyjdú medzi obecenstvo.

Trochu kultúry nám nemôže uškodiť
Trochu kultúry nám nemôže uškodiť (zdroj: AS)
Slnko pomaly zapadá
Slnko pomaly zapadá (zdroj: AS)
A my ideme nábrežím pomaly do kempu
A my ideme nábrežím pomaly do kempu (zdroj: AS)

Po takomto zážitku sa nám krásne zaspáva. Zajtra nás čaká návrat do Viedne.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  106x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu