Malebným údolím Wachau

Dnes nás čaká asi najkrajšia časť Dunajskej cyklotrasy medzi Passau a Viedňou. Údolie Wachau je od roku 2000 zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Údolím preteká rieka Dunaj, ktorá vytvára krásne scenérie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Toto miesto patrí medzi najnavštevovanejšie v celom Rakúsku. Začína a končí v mestách, ktoré sú začiatkom a cieľom našej dnešnej etapy. Údolie je tvorené svahmi s kamennými terasami, ktoré sú pokryté vínnou révou. Pre jej pestovanie tu sú ideálne klimatické podmienky. Ale nie len pre ňu. Tento kraj je známy aj pestovaním marhúľ a výrobou výrobkov z nich. Hlavne marhuľovice, ostatné je len plytvanie :) 

6. etapa Melk – Krems

Dnešná trasa je hlavne o vychutnávaní si krásneho prostredia, ktorým prechádza. Dobijeme sa z tej nádhery potrebnou energiou na zostávajúcu časť našej dovolenky. Navyše máme pocit, že celý deň ideme z mierneho kopca. No nezdá sa mi, ale deťom to nebudem vyhovárať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvú časť mapy nájdete v predchádzajúcom článku.

6. etapa Melk - Krems
6. etapa Melk - Krems (zdroj: Zdroj: Danube Cycle Path 2017, http://www.donauregion.at/en/danube-brochures.html)
Údolie Wachau
Údolie Wachau (zdroj: AS)
Značkami nás upozornia, aké druhy živočíchov tu žijú
Značkami nás upozornia, aké druhy živočíchov tu žijú (zdroj: AS)
Bez slov
Bez slov (zdroj: AS)

Cestou si kupujeme v malebnej dedinke aj marhule. Sú na stolíku pred domom. Debnička s marhuľami, váha, tablička s cenou za kilo, vrecúška na zabalenie a pokladnička. Proste samoobsluha založená na dôvere. Tak si kilo navyberáme a hodíme peniaze do pokladničky. Chutia vynikajúco. Dedinka je tak pekne upravená, že máme pocit akoby to boli len kulisy nejakého filmu a nie realita. Dnes sú to naozaj lyrické zážitky.

Obedňajšia siesta
Obedňajšia siesta (zdroj: AS)
Vinicami
Vinicami (zdroj: AS)
Kúzelnými dedinkami
Kúzelnými dedinkami (zdroj: AS)
A opäť vinicami
A opäť vinicami (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Ozajstné sladké pokušenie
Ozajstné sladké pokušenie (zdroj: AS)
Šíro - šíry Dunaj
Šíro - šíry Dunaj (zdroj: AS)

Do kempu dnes prídeme skoro, už okolo tretej. Nachádza sa kúsok od Kremsu v dedinke Rohrendorf. Je to vlastne miesto na stanovanie na dvore dedinského gazdovstva. Zato poskytuje dosiaľ najväčší komfort. Sú to hlavne lehátka a stôl so stoličkami pod strieškou, kde si môžeme uvariť a zjesť večeru. Samozrejmosťou je dostatok zásuviek pre nabitie našich mobilov a slušná sprcha a vecko. Je tu aj malá pivnička s možnosťou ochutnávky domácich vín.

SkryťVypnúť reklamu
V kempe, na dvore
V kempe, na dvore (zdroj: AS)

Stan už stojí, tak ideme spoznávať Krems. Cesta je opäť úžasná, vedie cez vinice. Ideme aj okolo malej viechy, kde posedávajú miestni starší chlapi a popíjajú vínko. Má to krásnu vinársku atmosféru.

V meste si chvíľu posedíme na lavičke a pozorujeme ľudí naokolo, vychutnávame si kapučíno. Nazrieme do Piaristického kostola. Dnu sa síce celkom nedostaneme, ale v Rakúsku je dobrým zvykom sprístupniť aspoň pohľad dnu. Dvere kostola sú odomknuté a dá sa vojsť do takej predsiene, odkiaľ už je vidno interiér, ale ďalej vás nepustí mreža. Pozrieme aj zbytky mestského opevnenia z roku 1477.

Krems
Krems (zdroj: AS)
Piaristický kostol
Piaristický kostol (zdroj: AS)
Uličkami Kremsu
Uličkami Kremsu (zdroj: AS)
Kuk
Kuk (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Mestské hradby
Mestské hradby (zdroj: AS)

Krems má približne 24 000 obyvateľov, univerzitu a jednu z najmodernejších väzníc. Tá zahŕňa umeleckoremeselné dielne a väzenskú predajňu pre verejnosť. Kremžská horčica (Kremser Senf) skutočne pochádza pôvodne z Kremsu, aj keď dnes sa už nevyrába v tomto meste.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa začína schyľovať na dážď, poberieme sa do stanu. Stihneme to. Odmenou po daždi je krásna dúha.

Medzi Kremsom a Rohrendorfom
Medzi Kremsom a Rohrendorfom (zdroj: AS)
Filip ako Bakchus
Filip ako Bakchus (zdroj: AS)
Po daždi
Po daždi (zdroj: AS)

Už sa celkom približujeme k Viedni, ale ešte je tu mestečko Tulln. O tom, ale až nabudúce.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  107x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu