Kam sa to trepeš? Do sedla Trepeš

Naokolo zúri krutá zima a ja sa už neviem dočkať jari. Tak trochu nostalgicky spomínam na posledný jesenný cyklovýlet. Kde sú tie krásne, farebné a hlavne teplé dni? Ak ste už na ne zabudli, ponúkam vám krátke pripomenutie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zároveň to berte ako malú inšpiráciu. Pred dvomi – tromi rokmi som sa tu vybral so svojim synom a veľmi sa nám tu páčilo. Dnes idem sám. Je polovica októbra a teplota dosahuje príjemných 20°C. Ideálne počasie na bajk. Uberám sa po vedľajších cestách cez Veľký Šariš a Ražňany do Sabinova.

Sabinov s Čergovom v pozadí
Sabinov s Čergovom v pozadí (zdroj: AS)
Záznam trasy
Záznam trasy (zdroj: AS)

V Červenej Vode (515 m.n.m.) začína pravé terénne dobrodružstvo. Aj keď ma ešte prekvapí novovybudovaná asfaltka. Ako sa u nás na Šariši hovorí „fungeľ nova“. Krásny čierny asfalt začínajúci neobíditeľnou závorou. Ta diki.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vitajte v pohorí Čergov
Vitajte v pohorí Čergov (zdroj: AS)
Nová asfaltka za Červenou Vodou
Nová asfaltka za Červenou Vodou (zdroj: AS)
Otáčam sa späť, len o poschodie vyššie :)
Otáčam sa späť, len o poschodie vyššie :) (zdroj: AS)

Zabočím prudko vľavo a ocitnem sa uprostred krásnej jesennej prírody. Stúpam a kochám sa. Naozaj je to jeden z veľmi pekných výšľapov, obzvlášť počas farebnej jesene. Cesta sa kľukatí a po čase sa naskytajú výhľady do doliny. Je to ideálna trasa na meditáciu, s veľkou pravdepodobnosťou tu nestretnete živú dušu, tak ako ja dnes.

Obľúbený Čergov
Obľúbený Čergov (zdroj: AS)
Na krížnych cestách
Na krížnych cestách (zdroj: AS)
Jesenné reminiscencie
Jesenné reminiscencie (zdroj: AS)
Farebné kontrasty
Farebné kontrasty (zdroj: AS)
Dokonalá jeseň
Dokonalá jeseň (zdroj: AS)
Len farby a ticho
Len farby a ticho (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Takmer záver stúpania
Takmer záver stúpania (zdroj: AS)
Tak som sa tu vytrepal
Tak som sa tu vytrepal (zdroj: AS)

Sedlo Trepeš je vo výške 827 m.n.m. Oddýchnem si, niečo zjem a už sa teším na zjazd. Ale kde sa vzalo, tu sa vzalo poriadne blato. Skúšam ho obísť, poskakujem tu ako baletka. Len s bicyklom na pleci. Po čase to vzdávam a už sa ním brodím. No takto som si odmenu za tú, aj keď krásnu námahu nepredstavoval. Podo mnou sú strmé zrázy a zurčí tam potôčik. Zrazu začne šotolinová cestička a môžem to rozbaliť. Do dedinky Majdan vletím s vetrom vo vlasoch. Aj keď len obrazne, už skoro žiadne nemám :))

SkryťVypnúť reklamu
Sedlo Trepeš
Sedlo Trepeš (zdroj: AS)
Zjazd dole je ako ​Utrpenie mladého Werthera
Zjazd dole je ako ​Utrpenie mladého Werthera (zdroj: AS)
Kto si počká, ten sa dočká
Kto si počká, ten sa dočká (zdroj: AS)
Majdan
Majdan (zdroj: AS)

Majdan (520 m.n.m.) je rozkošná osada, ktorá je súčasťou dediny Olejníkov. Sú tu pekné upravené domčeky, asi z veľkej časti využívané ako chalupy a chaty. Taký krásny koniec sveta.

Domov idem po ceste cez Ľutinu, Pečovskú Novú Ves, Sabinov a opäť Veľký Šariš. Pekný deň je za mnou a príjemne unavený po 66 km prichádzam do rodného Prešova. Pre ozajstných nadšencov pridávam aj odkaz na trasu.

Tak nech nám ta zima čoskoro skončí (aspoň nám bajkerom) a môžeme vyraziť.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu