Na skok do Palestíny

Dnes je konečne pekne a má byť aj slniečko. Pred nami je bohatý program, tak opäť vstávame okolo šiestej. Vegetariánske raňajky si spestríme kúpenými párkami a vyrážame do Starého mesta, postaviť sa do radu na Chrámovú horu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Za 20 minút máme za sebou bezpečnostnú prehliadku, kde sa nás pýtajú aj na vierovyznanie. Už kráčame po drevenom mostíku k Maurskej bráne a môžeme obdivovať Múr nárekov zhora.

Al-Aksá je pekná, ale Skalný dóm je úchvatný. My bezverci (aspoň podľa moslimov) sa môžeme ich krásou kochať len zvonka, dnu je nám vstup bohužiaľ zakázaný.

Olivová hora. ​Podľa niektorých téz práve od nej má prísť mesiáš a vzkriesiť mŕtvych cestou do Jeruzalema. To je dôvod, prečo sa od stredoveku nechávali zbožní židia pochovávať na západnom svahu hory. Tak vznikol najväčší židovský cintorín na svete.  ​
Olivová hora. ​Podľa niektorých téz práve od nej má prísť mesiáš a vzkriesiť mŕtvych cestou do Jeruzalema. To je dôvod, prečo sa od stredoveku nechávali zbožní židia pochovávať na západnom svahu hory. Tak vznikol najväčší židovský cintorín na svete. ​ (zdroj: AS)
Múr nárekov ešte raz
Múr nárekov ešte raz (zdroj: AS)

Chrámová hora alebo aj al-Haram al-qudsí aš-šaríf (arabsky: الحرم القدسي الشريف) je najposvätnejším miestom judaizmu, tretím najposvätnejším v islame a náboženský význam má aj pre niektoré kresťanské spoločenstvá, zvlášť protestantov. Vďaka tomu je jedným z najuctievanejších miest na svete a rovnako i jedným z najspornejších. Podľa Talmudu práve na tejto skale vyčnievajúcej z hory Moria, nazývanej židmi základný kameň celého sveta, vzal Boh hlinu, z ktorej stvoril Adama. Je to miesto kde sa Boh stretával s človekom a kde sa nebesia stretali so zemou. Na tomto mieste Abrahám, Kain, Ábel a Noe prinášali obete Bohu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moslimovia veria, že skala v centre Dómu je tá, po ktorej v roku 621 vystúpil Mohamed v sprievode anjela Gabriela na Nočnú cestu do neba. Tam sa radil s Mojžišom a pred návratom na zem dostal moslimské modlitby.

Mešita al-Aksá
Mešita al-Aksá (zdroj: AS)
Al-Aksá
Al-Aksá (zdroj: AS)
Podľa moslimskej tradície v oblúkoch budú zavesené váhy (mawázin), na ktorých budú vážené duše mŕtvych
Podľa moslimskej tradície v oblúkoch budú zavesené váhy (mawázin), na ktorých budú vážené duše mŕtvych (zdroj: AS)
Skalný dóm
Skalný dóm (zdroj: AS)
Krása dómu zblízka
Krása dómu zblízka (zdroj: AS)

Poprechádzame sa záhradami a obdivujeme jednotlivé brány, ktorými sa sem vstupuje.

Záhrady
Záhrady (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Brána obchodníkov s bavlnou. Najimpozantnejšia brána na Chrámovej hore
Brána obchodníkov s bavlnou. Najimpozantnejšia brána na Chrámovej hore (zdroj: AS)
A odchádzame z Chrámovej hory
A odchádzame z Chrámovej hory (zdroj: AS)

Prejdeme Starým mestom na autobusovú stanicu pri Damašskej bráne. Do Betlehema ide linka č. 231. Vidíme typickú izraelskú krajinu. Milan sa čuduje, čím je táto krajina zasľúbená. Veď sú tu samé kopce a skaly, veľmi málo úrodnej zeme. Bez zastavovania prechádzame checkpointom a o chvíľu sme v Betleheme. Zbadáme pekný kostol, tak vystúpime. Ale to ešte nie je centrum. Ideme pešo asi tak 2 km, nevadí aspoň vidíme ako si žijú Palestínčania. Nevidíme tu veľký rozdiel oproti Jeruzalemu, dokonca obchody sa mi zdajú trochu upravenejšie. Chudobu tu zatiaľ nevidíme, asi je to vplyvom turistického ruchu.

SkryťVypnúť reklamu
Checkpoint na ceste do Betlehema (fotené z autobusu)
Checkpoint na ceste do Betlehema (fotené z autobusu) (zdroj: AS)
Centrom Betlehema
Centrom Betlehema (zdroj: AS)
Námestie Jasličiek
Námestie Jasličiek (zdroj: AS)

Hneď za námestím Jasličiek je Bazilika Narodenia Pána. Dnu vchádzame Bránou pokory. Dojem nám trochu kazí lešenie, kostol je ešte stále v rekonštrukcii. Oltár je nádherný, ale rad vinúci sa k hviezde, označujúcej miesto narodenia Ježiška už menej. Tak toto vynecháme, nemusíme vidieť všetko. Radšej prejdeme do susedného kostola sv. Kataríny. Odtiaľto sa na Štedrý večer vysiela polnočná omša do celého sveta.

Bazilika Narodenia Pána
Bazilika Narodenia Pána (zdroj: AS)
Hlavný oltár
Hlavný oltár (zdroj: AS)
A tu niekde sa Ježiško narodil
A tu niekde sa Ježiško narodil (zdroj: AS)
Kostol sv. Kataríny
Kostol sv. Kataríny (zdroj: AS)
Interiér kostola
Interiér kostola (zdroj: AS)
Opäť prejdeme námestím Jasličiek
Opäť prejdeme námestím Jasličiek (zdroj: AS)

Potom sa už ideme akože najesť, ale Milana ešte chvíľu potrápim. Navštívime kaplnku Jaskyne mlieka. Vraj sa tu zastavila svätá rodina a keď Mária dojčila svoje dieťatko spadla jej kvapka mlieka na červenú skalu a tá zbelela. Odvtedy sa traduje, že žene ktorá zje trochu vápencovej skaly, to zabezpečí plodnosť a dostatok mlieka. Turisti túto kaplnku veľmi nenavštevujú, ale jej návštevu odporúčam kvôli jedinečnej kráse. 

SkryťVypnúť reklamu

Už sa ideme naozaj najesť, strach z Milana keď je hladný, mi už nedovolí špekulovať.

Kaplnka Jaskyne mlieka
Kaplnka Jaskyne mlieka (zdroj: AS)
Betlehem
Betlehem (zdroj: AS)

Chceme nájsť autobusovú zastávku, aby sme sa vrátili do Jeruzalema, ale keďže sme vystúpili skôr, nevieme kde je. Vyberieme sa za mladou Japonkou, však určite pôjde na bus a aj smer má podľa mapy dobrý. No inštinkt nás dnes sklamal už druhýkrát, šla si urobiť len fotozábery na mesto. Tak sa vrátime a nájdeme poschodovú budovu autobusovej stanice. Prejdeme všetky poschodia, ale linku do Jeruzalema nenájdeme. Úplne na prízemí sú však šeruty (zdieľané taxíky) a jeden z vodičov vykrikuje Ramalláh. Aspoň uvidíme kus Palestíny. Tak sa opýtame na cenu a sadneme. Všetko sú to domáci, len my dvaja turisti. Milan má mierne obavy, keď vodič telefonuje. Vraj či nedohadzuje naše orgány priekupníkovi. Ukľudňujem ho, že naše orgány by už nikto nechcel.

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad na Betlehem a okolie
Pohľad na Betlehem a okolie (zdroj: AS)

Prvých pár kilometrov prechádzame nekončiacim mestom alebo čo to vlastne je. Potom nasleduje pohľad do vysušeného pekla. Niekoľko stoviek metrov pod nami je krajina kde už nič nerastie a sú tam len samé skaly, skaly a ešte raz skaly. Cesta klesá strmo dole prudkými zatáčkami horšími ako Branisko a Soroška dokopy. Na slabšie autá vytrubujeme, nech nezavadzajú na ceste a obiehame ich aj v neprehľadných zákrutách. Keď stúpame zbadáme prvé utečenecké príbytky, aspoň tak na nás pôsobia búdy zbité z kúskov plechu. Sú uprostred ničoho, krajina je tu nehostinná pre bežný život človeka. Pri niektorých sú aj stáda ovcí alebo kôz. Čo asi tak spásajú? Autobus ide dosť dlho. Nejdeme totiž najkratšou cestou cez Jeruzalem, ale naokolo len po palestínskom území.

Palestína
Palestína (zdroj: AS)
Blížime sa do Ramalláhu
Blížime sa do Ramalláhu (zdroj: AS)

V Ramalláhu sa dostávame do nekonečnej zápchy. Prvý dojem je strašný, sama špina a prach. Napriek tomu tu vidno priam budovateľské úsilie, ale veľa budov je nedostavaných a asi ani nikdy nebude. Autobusová stanica je hrôza. Prístup len po ceste kadiaľ jazdia šeruty.

Dopravný chaos
Dopravný chaos (zdroj: AS)
Stanica pre šeruty
Stanica pre šeruty (zdroj: AS)

Ideme sa na chvíľu prejsť mestom. Ulice sú preplnené ľuďmi, autami a obchodmi. Po ceste sa motajú ľudia akoby to bola pešia zóna, autá trúbia. Proste idylka. Vitajte v arabskom svete.

Po polhodine toho máme akurát dosť. Skonštatujeme, že v tomto meste by sme určite nechceli žiť. Autobus do Jeruzalema odchádza z inej stanice, ako sme prišli. Ale aj to zvládneme s našou znalosťou angličtiny :) Samozrejme stanovištia nie sú označené, tak sa opýtame "Jerušaláim" a hneď nás znavigujú ku veľkej skupinke ľudí.

Chaos v centre Ramalláhu
Chaos v centre Ramalláhu (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Predavač kávy na ulici
Predavač kávy na ulici (zdroj: AS)
Moslimská móda
Moslimská móda (zdroj: AS)
Autobusová stanica
Autobusová stanica (zdroj: AS)

Asi trištvrte hodinu sa vymotávame len z mesta. Keď prídeme na checkpoint, všetci Palestínci vystupujú a musia prejsť osobnou prehliadkou. My dvaja cudzinci a Izraelci zostávame sedieť. Palestínski a potom aj izraelskí vojaci nám len ledabolo skontrolujú pasy. Autobus ešte na hranici zastaví a my musíme prestúpiť do izraelského.

Pred checkpointom
Pred checkpointom (zdroj: AS)
Múr s kontrolnou vežou
Múr s kontrolnou vežou (zdroj: AS)

Ideme okolo múru oddeľujúceho tieto dva svety a za tmy vystupujem v Jeruzaleme. Necelých 20 km nám trvalo asi hodinu a trištvrte.

Život za múrom
Život za múrom (zdroj: AS)

V hosteli, na našej izbe pribudli noví spolubývajúci. Dve Slovenky, dve Rumunky a dvaja Poliaci. Cítime sa takmer ako doma.

Dnes to bol opäť dlhý deň, ale už sa tešíme na zajtrajší výlet k Mŕtvemu moru. Podarí sa nám aj okúpať? Dozviete sa v poslednom článku z Izraela.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  196x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu