O našich predchádzajúcich skúsenostiach s Rumunskom sa môžete dočítať v minulých častiach.
Na základe požiadavky ženskej časti výpravy sme sa dohodli, že v tomto letovisku zostaneme až predlhých 5 dní. Vraj aj oddýchnuť si treba a pobudnúť pri mori. Nakoniec som sa aj ja s tým zmieril. Nesebar je naozaj prekrásny a pobyt v Bulharsku pomerne lacný. Skrátka aj my Slováci sa tu môžeme cítiť ako na dovolenke a nemusíme počítať každého leva (1€=1,955 bulharského leva). Tak si užívame prechádzky, veľké sladké palacinky a rybičky caca. Prevezieme sa aj vláčikom do letoviska Slnečné pobrežie. Máme zrazu pocit, že sme vo veľkomeste - vysoké moderné hotely, veľmi husto na sebe. V noci z Nesebaru to vyzerá vysvietené ako Las Vegas.


Omnoho príjemnejšie sú večerné prechádzky po starom Nesebare. Tam nás zaujal už pri vstupnej bráne miestny umelec, hrajúci na niečo ako gajdy. Veľmi pôsobivé a štýlové vystúpenie. V Nesebare sú večer pekne osvetlené mnohé pamiatky, otvorené malé obchodíky so suvenírmi a štýlové reštaurácie. A samozrejme veľa, veľa ľudí. Aj keď sme sem chodili každý večer, stále nájdeme nejaké nové a krajšie zákutia. Myslím, že ani po týždni sa jeho jedinečnosť nepreje.





Nesebar založili starovekí Gréci v 6. stor. pred Kr. na mieste tráckeho osídlenia. Dnes je mesto rozdelené na Staré mesto (ležiace na ostrove) a Nové mesto (na pevnine). Pôvodná veľkosť ostrova bola väčšia, zaplavila ju však stúpajúca hladina mora. Z pôvodných takmer 40 kostolov sa v Nesebare zachovalo len dvanásť a niekoľko zrúcanín.




Cez deň sa chodíme kúpať na neďalekú pláž s výhľadom na starý Nesebar. V mori je dosť rias, ktoré sme začali volať kapusta a dobre sa s tým ohadzuje.







Aby sme si spestrili program, rozhodli sme sa aj pre návštevu Sozopolu (je to okolo 70 km). Naši priatelia sa k nám tentokrát nepridali. Sozopol je jedno z najstarších miest na bulharskom pobreží Čierneho mora, jeho počiatky spadajú do 6. storočia pred n.l.
Pri prechádzke úzkymi dláždenými uličkami pôsobia veľmi čarovne domy z 19. storočia, ktoré sú drevené a hornými poschodiami presahujú do úzkych ulíc mestečka. V mestečku stretnete aj množstvo umelcov vystavujúcich priamo na ulici svoje diela.





Ak porovnáme to, čo sme videli pri mori, tak krajšie vybudované strediská sú v Bulharsku. V Rumunsku sa nám to zdalo ešte málo rozvinuté alebo ešte zanedbané z čias socializmu. Ale okrem prímorských oblastí, Rumunsko jednoznačne odporúčam na strávenie zaujímavej dovolenky.
Naša dovolenka sa pomaly blíži k záveru a nás čaká návšteva hlavného mesta Bulharska - Sofie. Čo od nej môžeme čakať? Dočítate sa nabudúce.
Ak sa Vám moje články páčia, môžete ma podporiť svojim hlasom v súťaži Bloger roka 2017.

Ďakujem za Váš hlas.