Ako to Voloďa pokašľal - 2. Škola v Beslane, 2. časť.

Útok sa začal dvomi výbuchmi.

Ako to Voloďa pokašľal - 2. Škola v Beslane, 2. časť.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prvá explózia bola dôsledkom nárazu termobarického granátu, ktorý bol vystrelený buď z plameňometu alebo granátometu z päťposchodovej budovy v blízkosti školy o 13.03. Druhá explózia, o 22 sekúnd neskôr, bola spôsobená trieštivým granátom so silou takmer šesť kg TNT vystreleným z granátometu z ďalšej blízkej budovy.

Po prvom výbuchu začalo horieť na povale školy. Druhý spôsobil dieru v stene telocvične. Obe explózie, ktoré štátna televízia pripísala teroristom, boli signálom na útok pre jednotky Specnaz. V zmätku, ktorý nastal, sa niektorým rukojemníkom podarilo ujsť. Ostatných zobrali teroristi do jedálne, hlavnej chodby a južného krídla. Stovky ľudí však ostali uväznené v telocvični, ktorej stropné nosníky začali prehorievať a padať dole na ľudí. O pol druhej popoludní začali ruské jednotky školu ostreľovať z tankov, granátometov a plameňometov. Strecha teraz už rozhorela naplno a po chvíli sa zrútila na rukojemníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jedálni teroristi postavili ženy a deti do okenných otvorov, no ruskí vojaci ich všetkých rozstrieľali. Podľa neskorších výpovedí svedkov potom začali čistiť jedáleň streľbou zo samopalov. O 15.08 bola škola stále pod masívnou paľbou z granátometov a plameňometov. Tanky patriace 58. armáde tiaž stále pálili na školu. Až o 15.10 dal generál Alexander Tuchonov, veliteľ špeciálnych jednotiek, pokyn k začatiu hasenia požiaru. Dovtedy, počas celých dvoch hodín vyslovene zakázal uhasiť ho. V čase, keď oheň už začal byť pomaly lokalizovaný, okolo 15.28, zaživa uhorelo viac než 160 rukojemníkov. Pitvy určili ako príčinu smrti teplotný šok, to znamená, že takmer 100% ich tela bola na uhoľ. Nemali žiadne zranenia od guliek alebo črepín.

SkryťVypnúť reklamu

Keď streľba skončila, 318 rukojemníkov, vrátane 186 detí bolo mŕtvych. Teroristi zabili 10 vojakov Specnaz a dvoch záchranárov. Zabitých bolo 32 teroristov, neznámemu počtu z nich sa podarilo ujsť.

Putin do Beslanu prišiel o piatej popoludní. V oblastnej nemocnici strávil pol hodiny v izbách obetí. Potom odišiel do operačného strediska FSB, kde sa stretol s vedením a poskytol televízne prehlásenie. Okrem iného chválil špeciálne jednotky za ich veľkú odvahu. Hneď potom sa vrátil do Moskvy bez toho, aby sa stretol s príbuznými obetí alebo aspoň navštívil miesto tragických udalostí. Neskôr v televízii oslovil národ :"... Žijeme v podmienkach vytvorených po rozpade veľkého a skvelého štátu - Sovietskeho zväzu. Ukázali sme slabosť a slabí sú porazení."

SkryťVypnúť reklamu

Oznámil rad opatrení, ktoré vraj mali byť zamerané na posilnenie jednoty krajiny. Jedným z nich bolo zrušenie priamych ľudových volieb gubernátorov, čo bolo priamym porušením ruskej ústavy. Vtedy si to už mohol dovoliť.

Hneď na druhý deň po útoku špeciálnych jednotiek boli trosky zo školy, vrátane písaniek detí a častí tiel obetí bagrom naložené na nákladné autá a vyvezené na smetisko za mestom. Toto zničenie dôkazov znemožnilo presne stanoviť poradie udalostí.

Tí, ktorí prežili však chceli spravodlivosť a dostávali sa do emocionálnej vývrtky, keď počúvali oficiálnu verziu udalosti presadzovanú ruskými úradmi, ktoré obviňovali teroristov, odmietali akúkoľvek vinu oficiálnych ruských úradov a armády (niektorí z nich boli dokonca povýšení), a odmietali počúvať výpovede preživších o tom, čo videli a zažili.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď úrady dávali všetko za vinu teroristom a Putin hneď po tragédii povedal, že teroristi mali podporu Západu, dôkazy začali ukazovať na to, že podobne ako v Divadle na Dubrovke aj teroristický útok v Beslane bol výsledkom ruskej provokácie.

Podľa policajných dokumentov, ktoré obdržal denník Novaja Gazeta, už v auguste 2004 začali na úrady prichádzať varovania, že hrozí bezprostredný teroristický útok v Severnom Osetsku. Posledné prišlo prvého septembra o piatej ráno. Ruské ministerstvo vnútorných záležitostí bolo informované čečenskou políciou, že muž menom Arsamikov, ktorého mali vo väzbe im prezradil, že existujú plány teroristov na obsadenie školy v Beslane. Úradom to dalo štyri hodiny času, aby zabránili tragédii. Nielenže neurobili vôbec nič, ale záhadne boli odstránené cestné zátarasy vedúce ku škole, čo teroristom umožnilo pohodlný prístup. Z osemnástich pozitívne identifikovaných teroristov mala byť väčšina podľa údajov za mrežami. Chodov, jeden z vodcov útoku na školu, po ktorom bolo vyhlásené federálne pátranie kvôli predchádzajúcim teroristickým útokom, si celú jar a leto spokojne žil v meste Elchotovo a denne sa modlil v miestnej mešite. Jeho prítomnosť bola ohlásená severoosetskej pobočke FSB a policajnému oddeleniu organizovaného zločinu, no zatknutý nebol.

Možné vysvetlenie o ruskej spoluúčasti poskytol v otvorenom liste 31.augusta 2005 jeden z lídrov čečenských teroristov Šamil Basajev. Aj keď bol známy tým, že sa mu nikdy nedalo úplne veriť, jeho vysvetlenie malo logiku a zapadalo do sledu udalostí. Neskôr to potvrdilo aj neislamistické opozičné vyšetrovanie vedené Aslanom Maschadovom. Podľa neho sa obsadenie školy začalo plánom ruských tajných služieb na vyprovokovanie čečenských rebelov, aby sa pokúsili obsadiť sídlo severoosetského parlamentu a vládne budovy. Malo to ospravedlniť zrušenie priamych volieb gubernátorov, opatrenie, ktoré bolo už dávno plánované za účelom ďalšieho posilnenia Putinovej moci.

Príbuzní obetí sa zorganizovali do skupiny s názvom "Matky Beslenu", neskôr premenovanej na "Hlas Beslanu," aby vyšetrili prečo armáda zaútočila na telocvičňu napakovanú bezmocnými rukojemníkmi po tom, čo bola dosiahnutá dohoda o vyjednávaní, ktorá mohla krízu ukončiť bez obetí. V máji 2005 príbuzní obetí napísali Putinovi, že majú detailné informácie o kríze a sú pripravení prísť do Moskvy a podeliť sa o ne. Nedostali žiadnu odpoveď. Prvého augusta vydali vyhlásenie, že stále majú zámer cestovať do Moskvy, a že on nie je v Beslane vítaný na pripomienke prvého výročia tragédie. V odpovedi im Putin navrhol, že sa s nimi stretne na druhý deň. Niektorí z príbuzných chceli tento návrh ignorovať, no nakoniec tri z matiek odcestovali do Moskvy a stretli sa s Putinom. Stretnutie trvalo tri hodiny. Ako ospravedlnenie svojho meškania im povedal, že sa zdržal kvôli získaniu potrebných informácií. Keď sa ho opýtali ako je možné, že teroristi mohli do Beslanu cestovať bez toho, aby boli odhalení, prečo sa nepristúpilo k vyjednávaniu a prečo bolo miesto činu zničené, odpovedal im, že o tom nemá informácie.

V decembri boli oznámené výsledky vyšetrovania, ktoré zbavilo políciu a ostatné bezpečnostné zložky akejkoľvek viny za tragédiu.

Aslan Maschadov bol zabitý pri prestrelke pri čečenskom meste Tolstoj Jurt 8.3.2005. Podľa ruského zákona, ktorý stanovuje, že telá "teroristov" sa nevracajú príbuzným, jeho pozostatky boli pochované(?) tajne.

Trinásteho septembra 2004 Putin zvolal celú vládu, svoj vlastný prezidentský štáb, všetkých osemdesiatdeväť gubernátorov a hovoril s nimi počas dvoch hodín za zatvorenými dverami. Neskôr bol text jeho príhovoru distribuovaný novinárom.

"...Som presvedčený, že jednota krajiny je hlavnou podmienkou v boji proti terorizmu." Oznámil, že gubernátori nebudú naďalej volení; on sám ich bude menovať, takisto aj primátora Moskvy. Taktiež nebudú priamo volení členovia Dolnej komory ruského parlamentu. Miesto toho budú občania Ruska hlasovať za politické strany, ktoré potom zaplnia pridelené miesta svojimi členmi. Nová procedúra na registráciu politických strán učinila novú procedúru na registráciu prezidentských kandidátov akoby z krajiny divov. Všetky politické strany sa museli znovu zaregistrovať, čo znamenalo, že väčšina bude vylúčená. Hranica na postup do parlamentu bola zvýšená z piatich percent hlasov na sedem. Nakoniec, návrhy zákonov budú preosiate cez sito predtým, než sa dostanú na hlasovanie v Dolnej komore. Tým sitom bude prezidentom vymenovaná takzvaná "verejná komisia" na preskúmanie všetkých zákonov.

Po tom, čo sa všetky tieto zmeny koncom roka 2004 stali zákonom, na federálnej úrovni ostal iba jeden priamo volený zástupca.

Prezident.

Pokračovanie Ako to Voloďa pokašľal - 3. Kursk. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Zdroj informácií: David Satter - The Less You Know, the Better You Sleep.

Maša Gessen - The Man Without a Face.

Catherine Belton - Putin´s People.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  545
  •  | 
  • Páči sa:  2 656x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu