Vnútri tejto šesť poschodovej budovy nová generácia pomáha ruským vojenským operáciám. Ich zbraňami sú nástroje na hekovanie a šírenie dezinformácií. Softvéroví inžinieri, ktorí stoja za týmito systémami, sú zamestnancami firmy NTC Vulkan. Na povrchu to vyzerá ako bežná konzultačná firma z oblasti kyberbezpečnosti. Únik tajných materiálov z tejto spoločnosti však odhalil jej prácu na zväčšovaní možností Putinovho režimu v oblasti kybernetickej vojny.
Tisícky uniknutých stránok tajných dokumentov odhalili ako programátori z Vulkanu pracovali pre ruské armádne a výzvedné agentúry na podpore hekovacích operácií, trénovali operatívcov na útoky na národnú infraštruktúru, na šírenie dezinformácií a kontrolu a ovládanie častí internetu. Práca tejto spoločnosti je spájaná s FSB, čo je ruská domáca špionážna agentúra; operačnými a výzvednými oddeleniami ozbrojených síl (GOU a GRU); a s SVR, čo je ruská zahraničná rozviedka.
The "Vulkan Files": A Look Inside Putin's Secret Plans for Cyber-Warfare - DER SPIEGEL
Jeden z dokumentov spája nástroj na kybernetické útoky vyvinutý firmou Vulkan s notoricky známou hekovacou skupinou Sandworm, čo je vojenská jednotka GRU č. 74455, ktorá dvakrát spôsobila prerušenie dodávky elektrickej energie na Ukrajine, narušila Olympiádu v Južnej Korei a vypustila do sveta "NiePeter" (NotPetya), čo je ekonomicky najničivejší malvér v dejinách. (Krysa, čierne klobúky, biele klobúky - 3. Nie Peter. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk) Softvér pod kódovým označením Scan-V prechádza internetom, hľadá v ňom zraniteľné miesta, ktoré si potom uloží pre budúce útoky.
Iný systém, známy ako Amezit, je vlastne detailným plánom na dozor a kontrolu internetu v oblastiach pod ruskou kontrolou, pričom umožňuje rozširovanie dezinformácií cez falošné účty na sociálnych sietiach. Tretí systém postavený firmou Vulkan je "Crystal-2V" je výcvikový program pre kyber operatívcov v metódach potrebných na paralyzovanie železničnej, leteckej a námornej infraštruktúry.
Zložky "Vulkan" pochádzajú z rokov 2016 až 2021 a boli vypustené anonymným whistleblowerom nahnevaným ruskou vojnou na Ukrajine. Niekoľko dní po začiatku invázie kontaktoval nemecké noviny "Süddeutsche Zeitung" a prezradil, že za firmou Vulkan sa skrývajú GRU a FSB. Zdroj neskôr zdieľal dáta a ďalšie informácie s investigatívnym startupom so sídlom v Mníchove "Paper Trail Media". Počas niekoľkých ďalších mesiacov jedenásť rôznych mediálnych publikácií, vrátane The Guardian, Washington Post a Le Monde preverovalo zložky v konzorciu s dvomi predtým uvedenými. Podobne ako to bolo napríklad pri Panama Papers. Päť západných výzvedných služieb potvrdilo pravosť zložiek Vulkan.
Únik obsahoval emaily, interné dokumenty, projektové plány, rozpočty a kontrakty. Tieto zložky ukazujú, že Rusko vidí útoky na civilnú kritickú infraštruktúru a manipuláciu sociálnych médií ako jednu a tú istú misiu - ako útok na vôľu potenciálneho nepriateľa klásť odpor.
Samotnú firmu Vulkan založili dvaja ruskí armádni veteráni, absolventi petrohradskej vojenskej akadémie Anton Markov a Alexander Iržavský v roku 2010. O rok neskôr firma získala špeciálnu vládnu licenciu pre prácu s utajovanými armádnymi projektmi a štátnymi tajomstvami. Podľa odhadu ľudí znalých veci, takéto povolenie má v Rusku nie viac ako tucet firiem.
Je zatiaľ nezodpovedanou otázkou či Vulkanom vypracovaný systém "Amezit" bol použitý na okupovanej Ukrajine. V oblastiach pod ruskou kontrolou bol vypnutý internet a mobilné služby. Ukrajinskí obyvatelia tam boli prinútení používať služby telekomunikačných providerov so sídlom na Kryme s tým, že SIM karty im boli odovzdané vo filtračných táboroch vedených FSB. Takže odpoveďou je, že s vysokou pravdepodobnosťou áno.
Po dlhé desaťročia boli sovietski inžinieri intenzívne vyučovaní v oblasti technických schopností, šírka ich vzdelania však bola úzka. Boli naučení pracovať na projektoch bez toho, aby spochybňovali širší obraz. Na oplátku boli za ich loajálnosť relatívne dobre platení a pristupovalo sa k nim s rešpektom. Tento vzdelávací model sa nezmenil ani po páde ZSSR. Vyrástla nová generácia technikov špecializovaných na programovanie počítačov. Mnohých nepoháňala ideológia, ale hnev, ktorý vyrastal z obviňovania Západu zo straty ich spoločenského postavenia. Putin a jeho vojenské a bezpečnostné služby tento zdroj bohato využívajú a na ruské pomery štedro platia.
Na rozdiel od obdobia studenej vojny táto nová generácia nie je trénovaná na zastaralej sovietskej technológii. Perfektne sa vyznajú v modernej západnej technológii, sú vysoko vzdelaní a majú kontakty na celom svete.
Únik ukázal, že technici a programátori z Vulkanu sa často zúčastňovali na IT konferenciách po celom svete. Niektorí z nich odišli z Ruska a našli si prácu vo svetových firmách, napríklad aj v Siemense či Amazone...
Pokračovanie Rusko, Ukrajina a svet - čo s tým? 1. časť. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)
Zdroj informácií:
The "Vulkan Files": A Look Inside Putin's Secret Plans for Cyber-Warfare - DER SPIEGEL
Analyzing the NTC Vulkan Leak: What it Says About Russia's Cyber Capabilities | Trustwave