Rusko, Ukrajina a svet - čo s tým? 1. časť.

Chcú Rusi vojnu?

Rusko, Ukrajina a svet - čo s tým? 1. časť.
(Zdroj: https://foreignpolicy.com/2023/12/29/russia-putin-ukraine-war-security-geopolitics-empire-2023/)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nie všetci Rusi chcú vojnu, v skutočnosti mnohí Rusi ju nechcú. Je však treba priznať jednoduchý fakt, že situácia v Rusku je taká, že väčšina jeho obyvateľov súhlasila s podporou vlády ich krajiny, ktorá sa vydala na cestu k veľkému vojnovému konfliktu. Značná časť Rusov zistila, že chcú, aby sa ich ostatní báli presne tak, ako sa kedysi v Európe báli sovietskych vojakov. Invázia na Ukrajinu v roku 2022 bola len ďalším logickým krokom.

Putin si však nezobral poučenie z Prvej ani z Druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tom, čo skončila tá Prvá, prebiehali diskusie o podmienkach mierovej dohody. Americký prezident Woodrow Wilson navrhoval pomerne mierne podmienky pre Nemecko; Francúzsko a do istej miery aj Anglicko však kategoricky trvali a aj získali veľmi tvrdé podmienky diktované Nemecku, ktoré zaručovali, aspoň sa tak vtedy zdalo, že sa Nemecko nikdy ekonomicky nepozviecha a nebude príčinou novej vojny v Európe. Takto nejako vznikla Versailleská dohoda. O desaťročia neskôr bolo napísaných už mnoho kníh, ktorých autori museli konštatovať, že Druhá svetová vojna prepukla práve kvôli tejto dohode, ktorá bola pre Nemecko taká ponižujúca, ako aj kvôli nenažranosti Francúzska, ktoré sa snažilo zabrániť znovuoživeniu Nemecka za každú cenu. A stať sa európskym numerom uno.

SkryťVypnúť reklamu

Takže prvou príčinou Hitlerovho nástupu k moci bola Dohoda z Versailles, ktorá ponížila Nemecko a vydláždila cestu pre rast nacionalizmu a nástup strany Národných socialistov. Druhou príčinou bolo neotrasiteľné presvedčenie krajne pravicovej, konzervatívnej časti nemeckej populácie a armády, že Nemecko prehralo vojnu, pretože mu bol zákerne "vbodnutý nôž do chrbta" a to od nemeckých komunistov.

Najdôležitejšou príčinou nástupu nacistov k moci bola tá tretia: otázka nacionalizmu. V prípade Nemecka ju ešte možno rozdeliť do dvoch častí. Za prvé je to znovuzrodenie nemeckého národa, zjednotenie všetkých Nemcov v rámci jediného impéria; a za druhé boj proti svetovému židovstvu, predovšetkým proti Židom v Nemecku. Intelektuálna elita Nemecka a Rakúska (lekári, právnici, finančníci, obchodníci, tvorivá inteligencia) do značnej miery pozostávala zo Židov.

SkryťVypnúť reklamu

Bola tu ešte štvrtá, nepriama príčina nástupu nacistov k moci. V Kominterne Stalin vyhlásil nemeckých sociálnych demokratov za hlavných ideologických nepriateľov medzinárodného komunistického hnutia. Prinútil preto nemeckých komunistov, aby sa zjednotili s nacistami v opozícii proti sociálno-demokratickej vláde Nemecka. Keby komunisti podporovali sociálnych demokratov, mali by v Reichstagu spolu parlamentnú väčšinu a Hitler by nikdy nebol schopný dostať sa k moci, pretože sa k nej nedostal prevratom alebo po revolúcii, ale legálne vo voľbách. Stalin chcel zničiť všetky stredové politické zoskupenia a nechať nacizmus a boľševizmus ako opozičné sily.

SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1933 sa Stalin usiloval utvoriť spojenectvo s nemeckými militaristami a Hitlerom, pričom mu stratégia "jednotného frontu v boji proti fašizmu" slúžila iba ako zásterka pri prípravách dohody s nacistami.

Ak by Stalin plánoval spojenectvo s Britániou a Francúzskom proti Nemecku, viedol by otvorené rozhovory s Nemeckom a tajné s Francúzskom a Britániou. On však chcel dohodu s Nemeckom, preto otovorene rokoval so západnými mocnosťami a tajne s Nemeckom. To bolo pozadie udalostí, ktoré vyvrcholili úderom, aký Európa dostala v podobe Mníchovskej zmluvy a vzápätí vypuknutím Druhej svetovej vojny.

Paralely so súčasným Ruskom?

Prvá: pocit veľkého poníženia ruského národa počas chaosu v deväťdesiatych rokoch. Najväčšia rozkrádačka v dejinách. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Druhá: presvedčenie ruského vedenia aj väčšiny národa, že za všetky jeho útrapy a poníženie môže zlý Západ, hlavne USA. FSB v boji proti terorizmu a "extrémizmu". - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Tretia: obrovský nárast a vládna podpora ruských nacionalistických hnutí a strán a krajnej pravice. O ruskom nacizme 3. Dedič Rasputina. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Štvrtá: bezprecedentná polarizácia západnej, liberálnej spoločnosti, Európy aj USA, a to za značnej podpory a prispenia zo strany ruských vládnych a "kultúrnych" inštitúcií. O ruskom nacizme 5. Rusko a európska krajná pravica. 1. časť. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Naša pohodlnosť, ľahostajnosť, zanedbané mozgové závity a niekedy len obyčajná hlúposť tomu všetkému napomáhajú.

PokračovanieRusko, Ukrajina a svet - čo s tým? 2. časť. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Zdroj informácií: Yuri Felshtinsky, Michael Stanchev - Blowing up Ukraine.

Putin warns the West a Russia-NATO conflict is just one step from World War Three | Reuters

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  544
  •  | 
  • Páči sa:  2 648x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu