Skonal pokojne, v spánku v letnom sídle pápežov v Castel Gandolfo pri Ríme. Počas návratu jeho pozostatkov do Baziliky sv. Petra celú cestu lemovalli státisíce smútiacich Talianov. Na smútočnú omšu na jeho počesť vyslalo svojich zástupcov päťdesiattri krajín.
Izraelská predstaviteľka v OSN a budúca premiérka štátu Izrael Golda Meirová povedala:
"Počas desiatich rokov nacistického teroru, keď naši ľudia prežívali mučenícku hrôzu, tento pápež pozdvihol svoj hlas na odsúdenie vinníkov a na vyjadrenie súcitu s ich obeťami."
Prezident Svetového židovského kongresu Nahum Goldmann prehlásil:
"So zvláštnou vďačnosťou spomíname na všetko, čo urobil pre prenasledovaných Židov počas jedného z najtemnejších období v dejinách."
Noviny "The Jewish Post" z kanadského Winnipegu vo svojom vydaní 6. novembra 1958 okrem iného uviedli:
"V našej generácii sa pravdepodobne nenájde žiadna iná hlava štátu, ktorá urobila viac na pomoc Židom v hodine ich najväčšej tragédie, počas nacistickej okupácie Európy, než zosnulý pápež."
Štát Izrael na pohreb Pia XII. vyslal oficiálnu delegáciu.
Dvadsiateho tretieho februára 1963 mala premiéru pôvodne sedemhodinová divadelná hra nemeckého dramatika Rolfa Hochhutha "Zástupca" (Der Stellvertreter). Akoby náhodou to bolo presne v čase konania Druhého vatikánskeho koncilu, vydania Denníka Anny Frankovej a procesu s Adolfom Eichmannom. Hra bola brutálnym obvinením Pia XII z ľahostajnosti voči Holokaustu, charakterizovala ho ako po bohatstve bažiaceho pokrytca, politika bez akýchkoľvek princípov, chladného aristokrata. Podľa hry bol Pius XII., ak nie priamym, tak akýmsi krypto-fašistom.
V desaťročí pred rokom 2000 vyšlo v masovom náklalde niekoľko ďalších kníh s podobnými obvineniami.
Niečo tu nesedí. Buď mala pravdu jedna skupina - obhájcovia, alebo druhá - žalobcovia pápeža Pia XII.
Aký bol vzťah Pia XII., oficiálneho Vatikánu a Katolíckej cirkvi ako takej k fašizmu?
O tom bude moja ďalšia séria príspevkov na tomto blogu. A áno, bude to aj o Slovenskom štáte a jeho prezidentovi. To však ešte musí chvíľu počkať. Najprv sa vrátime do dvadsiatych rokov minulého storočia.
Nabudúce Vatikán a fašizmus do druhej svetovej vojny. Prvá časť: Taliansko. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)