Ústredie nikdy nemalo viac než niekoľko tisíc zamestnancov, regionálne úrady FSB zamestnávajú odhadom niekoľko sto tisíc ľudí. Napriek tomu, že centrála prešla v nedávnej minulosti pomerne značnými zmenami, v oblastiach to v podstate ostalo nezmenené po niekoľko desaťročí. Viedlo to k provinčnému spôsobu myslenia FSB ako celku. Prispieva k tomu aj systém personálnej rotácie: plukovníci a generáli FSB sa presúvajú z jedného oblastného riaditeľstva na druhé, nakoniec niekedy dostanú ponuku pracovať na ústredí, ktoré je takto plné fosílií, povýšených z regionálnych pobočiek, ktoré si so sebou priniesli provinčný spôsob myslenia.
V sovietskych časoch boli členovia KGB súčasťou spoločenskej elity. Po kolapse Sovietskeho zväzu a po tom, čo Rusko rovnými nohami skočilo do divokých vôd kapitalizmu, iba máloktorí z nich sa stali lídrami biznisu. Väčšina z nich našla svoje uplatnenie na druhom či treťom stupni novej podnikateľskej štruktúry, často viedli bezpečnostné firmy, ochranky nových magnátov alebo bosov podsvetia, v čom niekedy nebol nejak zvlášť veľký rozdiel. Neboli vládcami ruského vesmíru, ale slúžili novodobým zbohatlíkom.
To, čo im ponúkol Putin, im umožnilo postúpiť vyššie po stupňoch moci. Ich moc teraz siahala od televízie, cez vedenia univerzitných fakúlt, po banky, veľké korporácie a vládne ministerstvá. Nenosili už uniformy s parádnymi epoletami, ale biznisové obleky z fajnových materiálov od exkluzívnych značiek. Podľa ruského výroku o tom, že neexistuje niečo také ako bývalý agent KGB.
Mnohí z dôstojníkov FSB, teoreticky vo výslužbe, boli umiestnení ako aktívni agenti v biznise, médiách a verejnom sektore, pričom stále podliehali agentúre. Bol pre nich vymyslený špeciálny eufemizmus - "aktívna rezerva". Štatút agenta v aktívnej rezerve je pokladaný za štátne tajomstvo. Je zákonom zakázané čokoľvek o ňom prezradiť. Armáda týchto skrytých agentov FSB sa ako taká zvyšku spoločnosti neidentifikuje, často pracujú v organizáciách v úplnom utajení, posielajúc pri tom hlásenia vedeniu FSB.
Za sovietskych časov patrilo politické vyšetrovanie pod preslávený Piaty direktoriát KGB vytvorený v roku 1967 pod vedením jej šéfa Jurija Andropova. Jeho úlohou sa stal boj proti "ideologickému podvracaniu inšpirovanému našimi nepriateľmi v zahraničí".
Piaty direktoriát tvorilo pätnásť samostatných oddelení, ktorých hlavným cieľom bolo potláčanie disentu. Prvé oddelenie viedlo činnosť prostredníctvom odborov, Druhé malo na starosti plánované operácie proti organizáciám emigrantov kritickým voči ZSSR, Tretie pracovalo medzi študentmi. Štrnáste oddelenie sa "staralo" o zahraničných novinárov, Trináste o pankáčov a iné neoficiálne skupiny, ďalšie slúžilo ako koordinátor styku so židovskou komunitou, atď. Na celom Piatom direktoriáte pracovalo nie menej, než 2.500 zamestnancov.
Uprostred Gorbačovovej perestrojky, v snahe vylepšiť imidž, bol Piaty direktoriát premenovaný na "Direktoriát Obrany Sovietskeho Ústavného Systému" (Direktoriát Z). Neprežil však pád Sovietskeho zväzu a v roku 1991 bol zrušený. Skúsení dôstojníci však aj naďalej ostali v aktívnej službe. Za prezidentovania Borisa Jeľcina FSB tento útvar vzkriesila. "Direktoriát FSB na ochranu ústavy" bol vytvorený 6. júla 1998, teda v tom istom mesiaci, keď bol Vladimír Putin vymenovaný za riaditeľa FSB.
V novembri 1998 šéf Direktoriátu Gennadij Zlotov v rozhovore pre noviny "Nezavisimaja Gazeta" opísal cieľ svojho úradu nasledovne:
"Štát vždy sledoval úlohu vytvárania zvláštnych skupín špecializovaných na boj s hrozbami pre bezpečnosť Ruskej Federácie v sociálno-politickej oblasti. Z dôvodu viacerých objektívnych faktorov spojených so základnými vlastnosťami Ruska, bola špeciálna pozornosť vždy venovaná ochrane krajiny pred "vnútorným odpadlíctvom", pretože ono bolo pre Rusko vždy väčšou hrozbou než akákoľvek vojenská invázia."
Pokračovanie Kto skutočne vládne Rusku? 3. časť. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)
Zdroje informácií: Andrei Soldatov, Irina Borogan - The New Nobility.
Mikhail Zygar - All the Kremlin´s Men.
Amy Knight - Putin´s Killers.