ale búrať ustálené poriadky, narušovať demokratický konsenzus aj keď sa to možno zdá nelogické. Veď čože už môže mať Rusko spoločné s krajnou pravicou, resp. až fašizmom?
Slovenské pravicové a krajne pravicové spektrum od začiatku bolo a našťastie stále ešte je, pomerne fragmentovanou kôpkou skupín, politických strán a hnutí. Všetky dokopy však napĺňajú tri hlavné oblasti ruského vplyvu:
malé krajne pravicové strany legitimizujú ruský režim,
neonacistické a polovojenské zoskupenia majú dôležitý potenciál pre destabilizáciu,
rôzne mediálne kanály s napojením na ruskú krajnú pravicu priamo rozširujú prokremeľskú propagandu.
Slovenská Národná Strana - bola už od svojho vzniku jedným z najhlasnejších podporovateľov silných slovensko-ruských väzieb. Stranu aj jej vodcov bolo vždy možné charakterizovať ako otvorene proti-EÚ, proti americkú, xenofóbnu a proruskú. V deväťdesiatych rokoch bola jednoznačne proti pripojeniu Slovenska do NATO a otvorene preferovala orientáciu krajiny na východ a na Rusko. Proruská orientácia SNS ešte zosilnela po roku 2000, hlavne cez kontakty jej vtedajšej šéfky Anny Belousovovej, ktorá sa v roku 2001 vydala za ruského biznismena Alexandra Belousova. Do roku 2011 tiež bola predsedníčkou správnej rady Slovensko- Ruskej spoločnosti. Za jej činnosť v tejto organizácii ju prezident Ruskej Federácie Medvedev vyznamenal Rádom priateľstva medzi národmi. V kontexte ukrajinskej vojny SNS kritizovala "jednostranný prístup EÚ", bola kritická voči protiruským sankciám a používala rétoriku novej Studenej vojny.
Ľudová Strana Naše Slovensko - je dlhodobo najznámejšou politickou stranou na krajnom pravicovom spektre slovenskej politiky. Vznikla v roku 2000 pôvodne ako strana priateľov vína. V roku 2009 sa premenovala na "Ľudovú stranu sociálnej solidarity", v roku 2010 ju prevzali ľudia okolo Mariána Kotlebu a premenovali ju na "Kotleba - Ľudová Strana Naše Slovensko". Kotleba predtým už mal jednu stranu "Slovenská Pospolitosť - Národná Strana", jej ultranacionalistický program však bol vyhlásený za protiústavný, a preto bola Ústavným súdom zrušená. Najväčším úspechom strany bolo zvolenie jej predsedu za župana banskobystrického kraja. Marián Kotleba celé roky otvorene vyjadroval svoje protieurópske, proti NATO a proruské postoje. Asi najznámejším príkladom toho je otvorený list, ktorý v januári 2014 napísal prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovičovi. Okrem iného v ňom uviedol, že "Ako príslušník slovanského národa plne chápem aký boj teraz prebieha na Ukrajine. Európska Únia potrebuje nové trhy a teroristická organizácia NATO sa snaží dostať sa bližšie k hraniciam Ruskej Federácie. To isté zopakoval v júlovom vydaní straníckeho periodika. Zaklincoval to v auguste 2014, keď počas osláv výročia SNP na budove sídla župy vyvesil transparent:
Aj napriek takýmto otvoreným vyhláseniam neexistujú verejne prístupné dôkazy, ktoré by spájali ĽSNS s ruskými organizáciami, vládnymi ani inými, ani o ich priamom financovaní zo strany Ruska. Existujú však rôzne kontakty jednotlivých členov strany alebo ľudí, s ktorými sú spojení, na rôzne ruské a proruské organizácie, nadácie, think-tanky a podobne. Neexistuje ani dostatok informácií o oficiálnych stretnutiach členov ĽSNS s ruskými činiteľmi. To bolo a je skôr doménou SMERu. Kotlebovcom na to v očiach Rusov chýbala dostatočne široká politická podpora verejnosti.
Národ a spravodlivosť - je projekt, ktorý v roku 2011 založila Anna Belousovová po tom, čo ju pre jej kritiku vedenia SNS zo strany vylúčili. NaS sa vyhlasuje za "vlasteneckú stranu", ktorá sa necíti byť ani napravo, ani naľavo. Počas straníckych kampaní a vo verejných prejavoch Belousovová používa rétoriku podobnú tej, ktorá ju charakterizovala počas členstva v SNS - proti EÚ, proti USA, proti Rómom. Stále sa mohla chváliť blízkymi kontaktmi s predstaviteľmi Ruskej Federácie, niektorí z tých oficiálnych sa dokonca zúčastňovali akcií, ktoré organizovala. Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine vyhlásila, že "Nechceme byť vtiahnutí do vojny proti Rusku v záujme amerického kapitálu."
Slovenská pospolitosť - bola založená v roku 1995 a bola jednou z najstarších krajne pravicových extrémistických organizácií so štatútom občianskeho združenia. Medzi rokmi 2004 a 2008 bola najdôležitejším subjektom extrémnej pravice a bola stupienkom politickej kariéry Mariána Kotlebu, ktorý bol vtedy jej vodcom. SP sa preslávila otvoreným obdivom fašistického Slovenského štátu a nosením uniforiem, ktoré sa podobali uniformám Hlinkovej gardy.
Po vzniku ĽSNS a potom hlavne po roku 2014 došlo k názorovému rozporu medzi ňou a SP.
Slovenské hnutie obrody - je občianskym združením, ktorého oficiálnym cieľom je "prebudenie národného povedomia v slovenskom národe. Svoju ideológiu spája s historickými osobnosťami ako sú napríklad Ľudovít Štúr, Andrej Hlinka alebo aj Jozef Tiso. Dôležitým aspektom aktivít hnutia je jeho spolupráca s nacionalistickými organizáciami v iných slovanských krajinách, ako aj myšlienka jednoty slovanských národov. SHO podporuje Rusko na politickej aj ideologickej úrovni, podporuje aj samotného Putina, dokonca si pre svoj online obchod dalo vyrobiť tričká s jeho portrétom. Akcie Ruska na Ukrajine opisuje ako geopolitickú nevyhnutnosť vyvolanú akciami Západu, ako legitímnu ochranu postavenia veľmoci a ruských národných záujmov. V novembri 2010 podpísalo SHO oficiálnu dohodu o spolupráci s ruskou zastrešujúcou organizáciou "Narodnyj sobor". Členovia SHO sa zúčastnili extenzívneho vojensko-vlasteneckého výcvikového programu organizovaného ruskou polovojenskou organizáciou "Sťjag", ktorá je členom "Narodnyj sobor". Архивы Военно-патриотическая работа - Общероссийское общественное движение «Народный Собор» (narodsobor.ru)
Vzdor Kysuce - krajne pravicová skupina s polovojenským charakterom, miešajúca extrémny nacionalizmus, šovinizmus, antisemitizmus, xenofóbiu s postojmi proti EÚ, NATO a USA, okorenené konšpiračnými teóriami. Jej najznámejšou figúrou bol Marián Magát, ktorý otvorene obdivoval Národný socializmus ako model na ekonomické a spoločenské organizovanie spoločnosti. S ohľadom na konflikt na Ukrajine označil jej vedenie ako "židovsko sionistickú zberbu." V poslednej dobe bol zadržaný, súdený a odsúdený za šírenie extrémizmu a iné podobné skutky. Neonacista Magát strávi vo väzbe ďalšieho pol roka. Pribudlo mu nové obvinenie | Aktuality.sk
Slovenskí branci - existujú od začiatku roka 2012 a rýchlo sa stali najdôležitejšou polovojenskou skupinou s vlasteneckým a nacionalistickým charakterom. Založil ju vtedy 17-ročný Peter Švrček po tom, čo absolvoval trojtýždňový tréning, ktorý zorganizoval "Narodnyj sobor" pod vedením bývalých inštruktorov z jednotiek Specnaz. Formálne sa nespájali so žiadnymi inými skupinami ani politickými stranami, no ich Facebookova stránka dokazovala sympatie k ĽSNS, SP alebo SHO. Ich proruské stanoviská sú zrejmé medzi individuálnymi členmi SB, z ktorých mnohí sú fanúšikmi facebookových stránok spojených s Vladimírom Putinom alebo proruskými separatistami v Novorusku, ktorému verejne prejavujú sympatie. Najpriamejším pojítkom SB s Ruskom je účasť ruských inštruktorov z "Narodnyj sobor" na niekoľkých tréningoch SB v roku 2012 a účasť niekoľkých členov SB na seminároch ruského bojového umenia a na letných výcvikoch v Rusku.
Samostatnou kapitolou, ktorej sa radšej vyhnem, bola a väčšinou ešte stále je prezentácia proruských názorov v slovenských médiách rôzneho charakteru - Zem a vek, Slobodný vysielač, webové stránky chelemendik.sk, pro ruské facebookove skupiny Alexander Ivanovič Možajev, Russian Combat a dnes už mraky ďalších. (Podrobnosti o nich výborne spracovali Juraj Smatana a Ján Benčík.
p.s.: vedecký materiál, z ktorého som hlavne čerpal pri písaní tohto blogu je staršieho dáta (2015), preto je dosť možné, že udalosti posledných rokov niektoré fakty zmenili, niektoré organizácie zanikli, iné vznikli, to isté platí o zainteresovaných ľuďoch. Mojim zámerom tu bolo načrtnúť prepojenie ruských činiteľov na krajne pravicové organizácie, okrem iných krajín EÚ, čo som zmienil minule, aj na Slovensku a ich motivácie pri šírení proruskej propagandy čím dosiahli, že dnes niečo viac než polovica občanov SR je v podstate na strane Ruska... Viac než polovica Slovákov si myslí, že sa Ukrajincom pomáha až príliš - Správy (aktuality.sk)
Pokračovanie Kapitolky z dejín Ukrajiny 1. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)
Anton Shekovtsov - Russia and the Western Far Right.