Jurij Lucenko bol ministrom vnútra v niekoľkých ukrajinských vládach. Okrem toho bol jedným z organizátorov hnutia "Ukrajina bez Kučmu" a "Oranžovej revolúcie". Keď po stretnutiach Janukoviča s Putinom v novembri vycítil zmenu v smerovaní vlády, vyzval opozičné strany, aby 13. novembra zvolali masové demonštrácie na podporu podpisu Asociačnej dohody a na 24. novembra do Kyjeva demonštráciu na podporu európskej integrácie. Užívateľom mobilov bola odoslaná SMS so správou "Keď dostanete SMS, hlasujte za EÚ".
Takmer o týždeň predstihol vládu. Niekoľko dní pred konferneciou "Európske partnerstvo" vo Vilniuse (28-29. novembra), kde mala Ukrajina podpísať dohodu, predseda jej vlády Azarov uverejnil vyhlásenie, že proces pozastavuje.
Výzvy na zhromaždenie na kyjevskom Námestí nezávislosti začali kolovať na sociálnych médiách. O 22.00 tam bolo okolo tisícky ľudí požadujúcich podpis dohody. Aj napriek oficiálnemu zákazu tam na druhý deň začali protestujúci budovať stanové mestečko, podobne ako počas Oranžovej revolúcie. 22. novembra sa protesty rozšírili aj na západnú Ukrajinu, v menšom počte demonštrovali aj ľudia na východe - v Donecku, Charkove a inde. 24. novembra sa konalo Lucenkovo pokojné zhromaždenie. Podľa oficiálnych zdrojov sa na ňom zúčastnilo takmer 50.000 ľudí, podľa neoficiálnych údajov tam bolo viac než 100.000 protestujúcich, 20.000 policajtov a 40 nezávislých pozorovateľov a novinárov. Účastníci sa vyslovili za európsku integráciu a prijali rezolúciu vyzývajúcu na odstúpenie vlády kvôli "zrade národných záujmov," na rozpustenie parlamentu, vypísanie predčasných volieb, koniec politických represálií a podpísanie asociačnej dohody do dvoch dní. Ak sa tak nestane, žiadali odvolanie prezidenta Janukoviča a mobilizáciu všetkých strán, verejných organizácií a občanov, ktorí podporujú integráciu Ukrajiny do EÚ na protesty až do úplného víťazstva. Demonštrácie sa potom rozšírili do všetkých veľkých miest.
Súbežne s pro-európskymi demonštráciami sa v mnohých mestách juhovýchodnej Ukrajiny konali proti-majdanovské demonštrácie často organizované miestnymi úradmi, ktoré boli na strane Janukoviča a proti európskej integrácii a ktoré požadovali pripojenie k ruskej colnej únii.
Koncom novembra začali štrajkovať študenti na niekoľkých univerzitách. Mnohí z univerzít na západnej Ukrajine prišli podporiť kolegov v Kyjeve.
V hlavnom meste Litvy Vilniuse sa 28.-29. novembra konalo dvojdňové stretnutie EÚ a niekoľkých krajín bývalého ZSSR "Východné partnerstvo". Aj napriek prehláseniu premiéra Azarova Janukovič stále tvrdil, že európsky kurz Ukrajiny sa nezmenil. Potom chcel, aby sa k jednaniam pripojilo Rusko. Prezident Európskej komisie Barosso jasne povedal, že žiadne trojstranné rozhovory s Ruskom nebudú: " Už sme sa dohodli na asociačnej dohode so suverénnou krajinou. Keď dosiahneme obojstranny súhlas, nedovoľujeme žiadnej tretej strane, aby do rokovaní zasahovala." Všetci lídri EÚ dali jasne najavo, že Janukovičov návrh, aby bola Putinovi daná moc pri jednaniach o obyvateľoch Ukrajiny neprichádza do úvahy. Ukrajinskému prezidentovi však dali možnosť podpísať na druhý deň. Lídri EÚ, Gruzínska a Moldavska Asociačné dohody iniciovali, Janukovič nepodpísal.
Keď sa o tom večer 29. novembra dozvedeli v Kyjeve, masy ľudí začali prúdiť späť do centra mesta. Žiadali rezignáciu prezidenta, obvinili ho zo zrady a v tom zmysle prijali rezolúciu. Ako odpoveď začala vláda do centra mesta sústreďovať jednotky, vrátane poriadkových oddielov a iných jednotiek Ministerstva vnútra. Nad ránom, okolo štvrtej hodiny, bolo na námestie vyslaných asi 300 príslušníkov poriadkovej polície (Berkut) a množstvo členov bežných jednotiek a začali "čistiť námestie". Protestujúci odmietli opustiť priestor a postavili sa na odpor. Keď boli použité obušky a slzný plyn, boli vytlačení do bočných ulíc, kde sa dostali do obmedzeného priestoru. Vtedy začali príslušníci Berkut mlátiť všetkých hlava nehlava, nerozlišujúc ženy a dievčatá. To naštartovalo protestujúcich, ktorí začali proti útoku používať fľaše, kamene, železné tyče a rôzne kusy dreva. Nepokoje pokračovali aj na ďalší deň a noc, vtedy sa do bitiek zapojili už aj členovia polovojenských jednotiek "Pravý sektor" (viac o nich neskôr). Súčasne boli vytvorené "jednotky sebaobrany Majdanu". Neskôr vyšlo najavo, že v decembri na letisku v Kyjeve pristála prvá z troch skupín príslušníkov ruských tajných služieb.
Použitie sily vládou vyprovokovalo protestujúcich, aby začali obsadzovať vládne budovy, po čom si opozícia vybrala "Dom odborov" za sídlo "Národného hnutia odporu". To už sa v centre Kyjeva zdržiavalo okolo sto tisíc protestujúcich, pričom dochádzalo k častým zrážkam medzi nimi a políciou vrátane jednotiek Berkut. Niektorí z demonštrantov používali molotovove koktejly, kamene a reťaze. Opoziční politici z pódia vyzývali na upokojenie a upozorňovali na možné provokácie zo strany vládnych a bezpečnostných orgánov.
Po niekoľkých ďalších dňoch chaosu Janukovič ustúpil a začal prvé kolo jednaní s vodcami opozície, ktorí okrem predchádzajúcich požiadaviek, teraz chceli aj predčasné prezidentské voľby. Nič sa nezmenilo, a tak protesty a zrážky pokračovali aj počas januára.
V dňoch 16. a 17. januára vládne strany v ukrajinskom parlamente bez akejkoľvek diskusie, iba zdvihnutím ruky odhlasovali sériu dodatkov k zákonom o verejnom poriadku. Okrem iného stanovovali, že príslušníci Berkutu a iných jednotiek, ktorí sa dopustili trestných činov voči aktivistom z Majdanu nebudú trestne stíhaní; nie sú potrebné žiadne žaloby v písomnej forme v prípade porušenia týchto zákonov, stačí ústne obvinenie; osoba môže byť odsúdená v neprítomnosti, štát môže zakázať prístup na internet a podobne. Opozícia ich nazvala diktátorské zákony.
Nič sa nezmenilo, protesty pokračovali a 20. januára príslušníci bezpečnostných jednotiek zmlátili okolo 30 novinárov, ktorí písali o udalostiach, čo vyvolalo novú vlnu pobúrenia. Jeden z vodcov opozície - Vitalij Kličko sa opäť stretol s Janukovičom a žiadal ho, aby stiahol jednotky Berkut a skupiny vládou platených chuligánov, ktorí napádali a provokovali protestujúcich.
Zrážky rôznej intenzity medzi protestujúcimi, vrátane skupín nacionalistov z Pravého sektora a iných, s jednotkami polície a Berkutu, pokračovali aj vo Februári. Tiež pokračovali aj rôzne jednania, ktoré zo strany prezidenta a vlády mali skôr cieľ získavania času, než reálnej snahy o akúkoľvek dohodu. Horeli ohne, zomierali ľudia. Vládne bezpečnostné sily začali vytláčať demonštrantov z vládnej štvrte späť na centrálny Majdan. "Protiteroristická kampaň" vlády v polovici februára začala čistiť ulice v okolí vládnych budov od demonštrantov. Začala ostrá streľba, výsledkom ktorej bolo 25 mŕtvych a 350 ranených, z ktorých 200 bolo prevezených do nemocnice. Neskôr bola vyhlásená "Protiteroristická operácia" na celom území štátu. V Dome odborov, kde bola centrála povstania vypukol požiar, ktorý usmrtil 40 ľudí. Takmer všade prepukli nepokoje, demoštranti sa snažili o obsadenie vládnych budov, veľké množstvo dokumentov a zariadenia bolo zničených.
Dvadsiateho februára vláda definitívne stratila vplyv na udalosti a hlavne na to kedy a za akých okolností sa použije ostré strelivo. Zo striech vládnych budov začali na demonštrantov strieľať ostreľovači. Rozpútala sa skutočná občianska vojna. Počas tohto jedného dňa bolo zastrelených okolo sto ľudí, protestujúcich aj policajtov.
Tento deň sa neskôr stal spomienkovým "Dňom stovky" a mŕtvym bol posmrtne udelený titul Hrdina Ukrajiny.
V noci 22. februára jednotky Sebaobrany Majdanu a Pravého sektora skompletizovali obsadenie vládnej štvrte. Ovládali Najvyššiu radu, Prezidentský palác, budovu vlády a ministerstva vnútra. Množstvo bývalých policajtov a veteránov z Afganistanu prišlo do Kyjeva brániť Majdan. Jeden za druhým rezignovali šéfovia polície. Jednotky sebaobrany a milície prevzali plnú kontrolu nad mestom. Janukovič sa v noci z 21. na 22. februára z Kyjeva vytratil najprv do svojho luxusného sídla, potom cez Krym špeciálom za pomoci ruskej FSB do Moskvy.

Pokračovanie Ukrajina - prelomový rok 2014. 3. časť - Krym. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)
Zdroj informácií: Yuri Felshtinsky - Blowing up Ukraine.