V roku 1973 v tejto, nielen Bohom, takmer zabudnutej krajine, istý Muhammad Dáúd Chán, krorý tam bol premiérom, urobil štátny prevrat, zvrhol z trónu svojho kráľovského strýka a vyhlásil Afganistan za republiku. Hneď sa aj dal národným zhromaždením "demokraticky" zvoliť za prezidenta. Svoj úrad vykonával diktátorsky až do 27. apríla 1978, kedy ho pri vojenskom puči, vedenom komunistickými dôstojníkmi, zbavili moci a spolu so 17 členmi jeho rodiny, zavraždili.
Novú, komunistickú vládu, ako inak, takmer okamžite uznal Sovietsky zväz a ešte v tom istom roku obe krajiny uzavreli zmluvu o priateľstve na 20 rokov. Proti novej vláde sa okamžite postavili na odpor časti obyvateľstva, aj armády, so značnou podporou USA, Veľkej Británie a iných krajín zo zahnívajúcej časti sveta. Ťažko posúdiť, či aj tu existoval nejaký pozývajúci list, alebo stačila len uvedená zmluva o priateľstve, ale 27. decembra 1979, Sovietsky zväz poskytol ľudu Afganistanu bratskú pomoc a krajinu vojensky obsadil. Sovietske špeciálne jednotky zastrelili afganského prezidenta Hafizulláha Amína a do funkcie hlavy štátu dosadili Moskve oddaného Babraka Karmala. Začala sa zdĺhavá vojna medzi sovietskymi okupačnými jednotkami a afganským vládnym vojskom na jednej strane a moslimskými povstalcami na strane druhej.
Na tej druhej strane sa bojov zúčastňovali moslimovia z takmer celého arabského sveta, hlavne Pakistanu, kde mali výcvikové základne, Saudskej Arábie, ktorá ich bohato dotovala nielen financiami, ale aj oddanými islamskými bojovníkmi, medzi ktorými bol veľmi aktívny jeden zo synov istého pána Ládina. Muslimskí povstalci dostávali výdatnú pomoc v podobe dodávok zbraní, špeciálneho výcviku a vojenských poradcov hlavne zo strany USA.
Okrem toho, všetky západné krajiny vyhlásili bojkot Letnej olympiády, ktorá sa v roku 1980 konala v Moskve. Aspoň mali naši športovci šancu na zisk viacerých medailí, než zvyčajne. Doteraz sa pamätám na chudáka Míšu, ako ronil slzy na záverečnom ceremoniáli Olympiády od ľútosti, že tam nemal Amíkov a ich priateľov. My sme im to potom vrátili bojkotom Olympiády v Los Angeles 1984, keď všetci naši športovci, ktorí roky dreli a pripravovali sa na súťaže, svorne prehlasovali, že je to voči tým hnusným imperialistom rozhodne správny krok.
Sovietsky zväz v Afganistane dostával na frak podobne ako Američania vo Vietname, preto koncom roku 1987 vyhlásil, že svoje vojská z Afganistanu postupne stiahne. Sovietske vedenie priznalo porážku a 15. februára 1989 opustil Afganistan posledný sovietsky vojak. Boje medzi afganským vládnym vojskom a moslimskými povstalcami však pokračovali ďalej.
Po odchode sovietskych vojakov a zrútení celého socialistického bloku krajín, prestali USA a ich spojenci vidieť dôvod na podporu islamských povstalcov, preto ustali dodávky zbraní, aj špeciálny výcvik, či finančná pomoc. Od roku 1994 začal silnieť vplyv, pôvodne študentského, islamského hnutia Taliban, ktoré do roku 1996 obsadilo väčšinu krajiny. Tie množstvá dobre vycvičených, vyzbrojených a ostrieľaných bojovníkov si mohli konečne dať pauzu, ale asi ich to dlho nebavilo, lebo pomstili zradu, ktorú pociťovali zo strany USA tým, že im prestali poskytovať pomoc. A siahli strýkovi Samovi na dvojičky. Našťastie nedobre trafili (nevkusnú) budovu Pentagonu a vďaka hrdinstvu a obeti pasažierov, ďalšie lietadlo spadlo do poľa niekde v Pensylvánii, nie na budovu Kapitolu, plnú ľudí.
USA spolu so spojencami a afgánskou opozíciou zvrhli Taliban a koncom roka 2001 sa spolu dohodli na novom štátnom zriadení v krajine, na čele s prezidentom Karzaím. 11. septembra 2001 o 8.46 ráno sa Boeing 767 letu č.11 zaryl do Severnej veže New Yorkského Svetového obchodného centra, 14 poschodí od jej vrchu. O 9.02 sa začala evakuácia Južnej veže, keď do jej rohu vo výške 80-teho poschodia vrazil Boeing 767 letu 175 a spôsobil masívnu explóziu paliva a trosiek. Následne sa obe veže zosypali ako domček z kariet. Videli to milióny ľudí. Väčšina z nich bola zdesená; niektorí jasali nad týmto symbolickým úderom proti svetovej hegemónii USA a svetovému kapitalizmu. Výsledkom bolo 2.749 mŕtvych a nezvestných ľudí.
Vláda prezidenta Busha z útoku veľmi rýchlo obvinila medzinárodnú teroristickú islamistickú sieť Al Kaidá. Toto obvinenie bolo podporené videom, objaveným v Afganistane v novembri 2001, na ktorom šéf Al Kaidy Ussáma bin Ládin pripustil, že o útokoch všetko vedel. Definitívne potvrdenie prišlo v apríli 2002, keď Chalíd Šejk Mohammed povedal v rozhovore pre arabskú televíziu Al Džazíra: "Ja som hlavou vojenského výboru Al Kaidy ... a áno, my sme to urobili." Videopásky zverejnené v máji 2006 ukazujú Ussámu bin Ládina, ako pyšne oznamuje: "Bol som zodpovedný za poverenie devätnástich bratov ... týmito útokmi."
Ale napriek tomu už v apríli 2002 bol internet plný teórií o sprisahaní. Väčšina z nich je založená na analýzach typu:"Nie som expert, ale podľa mňa to vyzerá tak, že ..." Klasickým sa stalo tvrdenie, že to bola krycia akcia vlády USA vykonaná tak, aby sa vina mohla zvaliť na nepriateľa. Viac rozšírené ale bolo tvrdenie, že vláda Georgea Busha vedela o pláne na útok vopred, a že zo širších strategických príčin dovolila, aby sa uskutočnil. Najslabším článkom oficiálnej, ale aj všetkých konšpiračných verzií sú samotní únoscovia lietadiel. Vedelo sa o nich veľmi málo a väčšina z toho, čo sa aj vedelo, bola podriadená režimu prísneho utajenia. Ako vôbec bolo možné, že im dovolili vstup na pôdu USA, keď iba štyria z devätnástich vypísali správne tlačivo žiadosti o vízum? Pod akými menami a ako prišli do USA ostatní? Prečo sa prihlásili do leteckých kurzov v USA, keď inde to mohli mať lacnejšie? Na tieto, aj ďalšie otázky dnes už zväčša existujú odpovede.
Tvrdé jadro konšpirátorov verí, že vláda USA bola do toho zainteresovaná viac. Nielenže dovolila únoscom urobiť čo zamýšľali, ale vlastne spôsobila, alebo napomohla kolapsu dvojičiek. Nespočetné množstvo "vedátorov", ale len zopár skutočných expertov, tvrdilo, že horiace letecké palivo nemohlo byť také horúce aby spôsobilo roztavenie oceľovej podpornej štruktúry oboch veží. Národný Inštitút pre Štandardy a Technológiu zodpovedal mnnohé otázky vo svojej správe z roku 2005. Zistili, že oheň bol horúci až veľmi, v skutočnosti okolo 1.000 stupňov Celzia. To, v kombinácii so silou nárazu, postačovalo na oslabenie hlavných nosníkov a zapríčinilo prehnutie podláh, čo následne oslabilo obvodové nosníky. Nakoniec sa podlažia odpojili od podpôr a zosypali sa v masívnom kolapse. Ak by sa poskladali náhodné kúsky dôkazov, dohadov a teórií, určite by sa dal sformovať pomerne ucelený obraz o tom, že vláda USA bola komplicom, alebo priamo zodpovedná za útok na obe veže Svetového obchodného centra.
Nejasnosťou ale ostáva dôvod, prečo by sa vláda USA vôbec chcela zapliesť do takéhoto masívneho sprisahania. Aj na to existuje množstvo teórií. Správne sa poukazuje na to, že tento útok presunul svetovú verejnú mienku za chrbát neokonzervatívnych zástancov agresívnej vojenskej agendy, a že uvoľnil diplomatické putá, ktorými mali USA zviazané ruky. Medzinárodné, hlavne ľavicovo-liberálne pohľady sa upriamovali na to, že USA potrebovali neobmedzené dodávky ropy, ako aj strategické základne na Strednom Východe, a útok na Dvojičky im umožnil dostať, čo chcú. Zo strany pravicových libertariánov zase prišli názory, že vláda USA plánovala útoky, alebo ich dovolila, ako ospravedlnenie za nastolenie tvrdšieho režimu vo vlastnej krajine.
Tak, či onak, neviem si predstaviť, že by kruhy, ktoré má vláda USA k dispozícii na tajné operácie, dokázali presvedčiť a vycvičiť 19 špeciálnych agentov a to ešte z kruhov muslimov, a nejaké zálohy k tomu, aby uniesli lietadlá v USA a obetovali sa kvôli temným záujmom vlády USA, ktorá by takto mala dôvod zaútočiť na islamské krajiny. Je síce možné, že 77 panien, ktoré ich potom čakali v raji by pre nich bolo dosť veľkým lákadlom, ale aj tak ... A ešte, ako by niečo také neslýchané utajili?
Ako presvedčili Ussámu bin Ládina, aby sa ku všetkému priznal, alebo ak chcete, prevzal zodpovednosť, keď si vedel dobre spočítať, že proti nemu zaútočia so všetkou silou? Žeby bol idiot? A ak to vláda USA nezorganizovala, ale iba "dovolila" a sledovala, ako si CIA a podobné firmy mohli byť isté pokiaľ ide o ciele? Mohol ty byť Biely dom, Kongres, hocičo iné. Riskovali by takúto neistotu? Čím je niečo komplikovanejšie, tým väčšia je šanca, že sa to pokazí. Najlepšie fungujú jednoduché veci. Aj v tomto prípade.
Niekto nemusí mať rád USA, alebo Ameriku, aroganciu ich moci, snahu o dominanciu v medzinárodnom meradle, hlúposti, ktoré porobili, to že reprezentujú vzor kapitalizmu (o tom by sa tiež dalo diskutovať) a teda "zapríčinili" súčasnú svetovú krízu,... Ale to je dosť slabý dôvod na podporu uvedených konšpiračných teórií. Ak sa odsúdený násilník po čase nájde na mieste, v blízkosti ktorého došlo k znásilneniu, môže byť podozrivý, ale vinu mu treba dokázať exaktne, nie tým, že ho nemáme radi, lebo v minulosti sa previnil. Ale jedno sa tým teroristom musí uznať. Ak platí, a ja verím, že áno, že moc teroristu spočíva v strachu nevinných ľudí, tak potom im to vyšlo.
S použitím : McConnacchie-Tudge - The Rough Guide to Conspiracy Theories