Jin, jang a práva.

Princíp jin a jang v čínskej filozofii popisuje, ako zdanlivo protichodné sily môžu byť v skutočnosti navzájom prepojené a vzájomne sa doplňujúce, ako ich vzájomný vzťah môže viesť k ich rastu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pred časom v miestnom rádiu pomerne často púšťali skladbu "Fight for your right" (Bojuj za svoje práva) od kapely Bestie Boys. https://www.youtube.com/watch?v=eBShN8qT4lk Po čase mi začala riadne liezť na nervy...

Stále by len niekto chcel nejaké práva. Máme Deklaráciu ľudských práv, Deklaráciu práv dieťaťa, práva žien, práva LGBT komunity, práva menšín od výmyslu sveta. Máme bojovníkov za práva zvierat, ktorí momentálne v Anglicku protestujú proti tomu, že najpopulárnejšia televízna hlásateľka dostala od kolegu k narodeninám krásnych psíkov, ktorých možno bude musieť vrátiť... že čo na to manžel. https://www.mirror.co.uk/tv/tv-news/holly-willoughby-tears-phillip-schofield-13965424 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme právo na slobodu prejavu, náboženskú slobodu (nie vždy aj pre tých druhých, iba pre nás), právo protestovania, zhromažďovania. Máme zamestnanecké práva, ak sme v odboroch, tak ešte posilnené. Menujte čo chcete, takmer ku všetkému sa viažu nejaké práva. 

Napríklad také majetkové práva. Nikto, ani štát vám len tak z ničoho nič nemôže zobrať váš majetok, to, čo vám podľa práva náleží. Teda aspoň teoreticky. Trhové hospodárstvo stojí a padá na rešpektovaní a ochrane majetkových práv.

Za všetky tieto práva sa bojuje. Nejako ale nikto nebojuje za povinnosti, či zodpovednosti, ktoré sa k nim viažu. Podľa princípu jin a jang sa môžu navzájom dopĺňať a podporovať vo vzájomnom raste. Chceme mať právo na slobodu prejavu, povedať si, čo nám slina na jazyk prinesie, ale chceme prijímať zodpovednosť za vyslovené? Slová niekedy dokážu zraniť viac, než zbrane. Chceme právo podniknúť akúkoľvek akciu na podporu našich práv a slobôd, či už objektívnych, alebo tých ktoré existujú len v našom vnútornom presvedčení. Menšiny bojujú za svoje práva, no uznávajú aj nejaké povinnosti voči väčšinovej spoločnosti?

SkryťVypnúť reklamu

Naše práva, či slobody nemôžu byť neohraničené. Končia tam, kde narúšajú práva, či slobody iných. 

Neviem, či existuje nejaká všeobecná, právne uznávaná Deklarácia ľudských povinností, či zodpovedností, Deklarácia povinností dieťaťa, či niečo podobné. Asi nie.

Kedysi dávno bola jedna, pomerne stručná poskytnutá. Volá sa Desatoro. Ale keďže nie každý je ochotný uznávať ho, tak by sme sa mohli riadiť aspoň tým zlatým pravidlom:

„Čo nechceš, aby druhí robili Tebe, nerob ani Ty im. Čo chceš, aby druhí robili Tebe rob aj Ty im.“

Ak by si každý uvedomoval nielen svoje práva a slobody, ale aj povinnosti a zodpovednosti, vyhli by sme sa chaosu, ktorý dnes vládne nielen vo vzťahoch medzi ľuďmi, ale celosvetovo. Patria k sebe, sú neodlučiteľné a navzájom sa môžu podporovať a rásť pre prospech nás všetkých. Treba si uvedomiť, že ak odopierame práva či slobody iným, nemáme žiadne morálne právo žiadať práva a slobody pre seba.

SkryťVypnúť reklamu

p.s.: nielen pre deti https://www.youtube.com/watch?v=YPzFGxmMlqI

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  544
  •  | 
  • Páči sa:  2 648x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu