Keď sa povie Trans 2. Začiatok v maternici, koniec v mozgu.

Pre viac než 99% z nás sa náš gender rovná nášmu biologickému pohlaviu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pokiaľ ide o zvyšné necelé jedno percento jednotlivcov, ktorých genderová identita a biologické pohlavie nie sú jedno a to isté, môžu sa identifikovať ako transgender alebo sa vyznačujú medicínskym stavom známym ako medzipohlavie. Podľa posledných štatistík v USA sa šiesti z tisíc amerických dospelých identifikujú ako transgender a až jeden zo sto je medzipohlavný. V niektorých prípadoch môže mať obe charakteristiky, platí však, že nie všetci trans sú medzipohlavní a naopak.

Medzipohlavnosť je známa aj ako rozdiel v pohlavnom vývine, čo sa kedysi označovalo ako hermafroditizmus. Takáto osoba má reproduktívnu alebo sexuálnu anatómiu, ktorá sa môže posudzovať ako netypická, pretože nezodpovedá štandardným definíciám muža alebo ženy. Znaky medzipohlavia vznikajú ako výsledok rozdielov v genetike a hormonálnej úrovni v maternici. Existuje až tridsať rôznych variantov. Všetko sa ešte viac komplikuje skutočnosťou, že ak je niekto heterosexuál, neznamená to automaticky, že nie je trans. Napríklad transgenderová žena (teda niekto kto sa narodil ako muž ale identifikuje sa ako žena), ktorá je priťahovaná k mužom, sa v sexuologickej terminológii považuje za gaya, pretože jej pohlavie pri narodení bolo mužské. Ak by bola priťahovaná k ženám, bola by považovaná za heterosexuála.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ ide o úlohu chromozómov pri vývine človeka, všetky vajíčka majú chromozóm X, spermie nesú chromozóm X alebo Y. Po oplodnení sa tieto kombinujú. Ženy potom zvyčajne majú chromozómy XX, muži väčšinou XY chromozómy. Niektorí ľudia s medzipohlavnými stavmi však majú inú zostavu, napríklad ako pri Klinefelterovom syndróme, kde muž zdedí extra chromozóm X od matky alebo od otca. V iných prípadoch môže mať niekto kto je medzipohlavný chromozómy typické pre jedno pohlavie, ale navonok pôsobiť ako pohlavie opačné. Napríklad dievčatá, ktoré majú syndróm androgénovej necitlivosti (AIS syndróm) majú XY chromozómy a mužské vnútorné orgány, ale ich telo nereaguje na testosterón, takže majú ženský výzor. Dievčatá s kongenitálnou adrenálnou hyperpláziou (CAH) majú chromozómy XX typické pre ženy, no vnútorné pohlavné orgány môžu byť viac či menej mužské.

SkryťVypnúť reklamu

Biológia človeka pokiaľ ide o pohlavie je teda riadne zamotaná záležitosť.

Tí, ktorí tvrdia, že biologické pohlavie nie je binárna záležitosť, ale spektrum, to často využívajú na podporu svojich tvrdení. Je to však nepatričné hneď z niekoľkých dôvodov.

Pohlavie človeka je určené gamétami (pohlavnými bunkami). Medzipohlavní ľudia zvyknú produkovať jeden z dvoch typov alebo sú neplodní. Rozdiel spočíva v tom, že v niektorých prípadoch gaméty nie sú v súlade s pohlavím, s ktorým sa identifikujú. Napríklad dievčatá s CAH boli v maternici vystavené nezvyčajne vysokej úrovni testosterónu. Keď sa narodia, môžu mať netypické genitálie, napríklad nadpriemerne veľký klitoris. Budú mať vaječníky, ktoré produkujú vajíčka, ale v dôsledku typicky mužského vývinu v maternici, čo ovplyvňuje nielen pohlavné orgány, ale aj psychológiu, v dospelosti sa môžu identifikovať ako muži. Skutočnosť, že majú ženské gaméty neurčuje ich pohlavie; neznamená to však, že ak je niekto medzipohlavný má sa to kategorizovať ako nejaké nové pohlavie.

SkryťVypnúť reklamu

Štatisticky tvoria medzipohlavní ľudia menej než jedno percento svetovej populácie. Neexistuje teda racionálny dôvod na predefinovanie pohlavia alebo elimináciu kategórií "muž" a "žena" na to, aby sme mohli akceptovať ľudí, ktorí sú iní. Mali by mať možnosť aby boli legálne uznaní ako pohlavie, ktoré preferujú. Malo by im byť dovolené zmeniť pohlavie na rodnom liste a identifikačných dokumentoch, obzvlášť ak sa o svojom stave dozvedeli až neskôr v živote. Ukončenie diskriminácie ľudí, ktorí sú genderovo odlišní však neznamená, že by sme mali predstierať, že biologické pohlavie neexistuje, nebodaj že ich je sto rôznych.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie: Keď sa povie trans 3. Genderová dysforia. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Zdroj informácií: Dr. Debra Soh - The End of Gender.

Dr. Debra Soh- Interview on The End Of Gender - YouTube

Debra Soh | Full Address and Q&A | Oxford Union Web Series - YouTube

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  422
  •  | 
  • Páči sa:  376x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu