Slobodne o slobode slova. Epilóg.

Písmo: A- | A+

Neustále je treba pripomínať si, že sloboda slova je základom pre všetky ostané slobody. Ak sa v zamestnaní bojíme kriticky ozvať k práci či vystupovaniu šéfa zo strachu, že o tú prácu prídeme, nie sme slobodní.

Zlé a odpudzujúce idey nebudú porazené vtedy, keď budú umlčané. Vyrábanie mučeníkov či iba osôb s aurou ublížených z ľudí s trestuhodnými názormi iba viac poslúži ich snahe. Tak, ako to bolo v prípade Skokie, o ktorom som sa už zmieňoval. 

Niečo podobné platí aj o dezinformáciách a takzvaných "fake news. " Aj v prípadoch, keď je zjavným motívom snaha o podvod či klamanie, cenzúra má nezamýšľaný výsledok v zrýchlení rozširovania predmetného materiálu. Mnohí z tých, ktorí fake news šíria sa spoliehajú na vybudovanie imidžu odvážnych hlásateľov pravdy, ktorí bojujú proti utláčajúcim silám mainstreamových médií, vlád, medzinárodných organizácií či svetového spiknutia Židov. Výber je bohatý. Tí všetci ich vraj chcú umlčať. Je preto lepšie zdiskreditovať takéto falošné tvrdenia v otvorenej debate, než ich potlačiť a tým posilniť tvrdenie autora, že je obeťou. Obetiam a outsiderom fandia takmer všetci. Skoro každý medzi nich aspoň raz patril.

Nie každý bude s nami súhlasiť. Všetci sme oprávnení mať svoj vlastný názor. Ako kedysi dávno povedal Norman Vincent Peale: "Problém väčšina z nás je v tom, že radšej budeme zruinovaní chválou, než zachránení kritikou. " Potrebujeme konštruktívnu kritiku, aby sme vyšli z našej zóny komfortu, no nie je ľahké vysporiadať sa s ňou. Kritika sa často nesprávne stotožňuje s prejavom nenávisti. Ako ich možno rozlíšiť?

Konštruktívna kritika:

-Útočí alebo upozorňuje na skutok, alebo na to, čo bolo povedané, nie na osobu.

-Je je podporená faktmi.

-Má logiku a štruktúru.

-Poskytuje osobe možnosť nápravy omylov a priestor na zlepšenie.

-Pred kritikou je nutné pozorovanie.

-Snaží sa vzdelávať. 

Prejav nenávisti:

-Útočí na osobu, nie argument.

-Je zaujatý a neústupný.

-Je podaný impulzívne.

-Vyzdvihuje negatíva, úplne ignoruje pozitíva.

-Jeho výsledkom sú nefiltrované a necitlivé stanoviská.

-Rúca iné stanoviská, návrhy a myšlienky.

-Spôsobuje rozpaky a trápnosti.

Nikdy nebudeme všetci so všetkými súhlasiť, ani by sme nemali. Musíme sa však snažiť vytvoriť podmienky, v ktorých sa dohodneme akým spôsobom sa nedohodneme. 

Zdroj informácií: Timothy Garton Ash - Free Speech.

 Andrew Doyle - Free Speech.

 https://everydaypower.com/constructive-criticism-and-a-hater/

 https://www.youtube.com/watch?v=6xdb7nlkzPY

 https://www.dailymail.co.uk/news/article-9582553/Edinburgh-University-lecturer-centre-freedom-speech-row-backs-law-protect-it.html

Skryť Zatvoriť reklamu