...alebo tam, kde to nemajú v popise práce. Problém nastáva vtedy, keď sa do toho začne miešať ideológia alebo skryté finančné záujmy. Lebo veď ako bude riešiť problém niekto, koho živobytie a blahobyt závisia na jeho nevyriešení?
V januári 2020 na Svetovom Ekonomickom Fóre v Davose prehlásil David Solomon, CEO banky Goldman Sachs, že odmietnu uvádzanie akcií na verejné obchodovanie akejkoľvek firme, ktorá vo svojej správnej rade nebude mať aspoň jedného diverzifikovaného člena. Vôbec to však nebolo o diverzite, ale o využití obchodnej príležitosti - o chopení sa už vtedy módnej sociálnej hodnoty a vycapení loga Goldman Sachs na ňu. Aj načasovanie vyhlásenia prezradilo dosť veľa. V predchádzajúcom roku bola približná polovica novo uvoľnených pozícií v správnych radách 500 najväčších spoločností z indexu Standard&Poor's pridelená ženám. V júli 2019 už mala každá z týchto spoločností v správnej rade aspoň jednu ženu. Zo strany Goldman to teda sotva bola známka odvahy či progresívneho myslenia. Prehlásenie o diverzite odviedlo pozornosť médií od faktu, že Goldman práve súhlasil so zaplatením piatich miliárd dolárov pokuty vládam na celom svete za svoju úlohu pri krádeži miliárd od ľudu Malajzie. Stalo sa to známym pod menom škandál 1MDB. Firma zaplatila viac než jednu miliardu dolárov na úplatkoch, aby získala zmluvu na získavanie peňazí pre "1Malaysia Development Berhad Fund," ktorý mal financovať verejné rozvojové projekty v Malajzii. V skutočnosti Goldman prižmúril oči nad skutočnosťou, že malajskí predstavitelia okamžite premenili fond na zdroj peňazí pre svoje vlastné ciele, medzi ktorými dominovali nákupy umenia a šperkov.
Po smrti Georgea Floyda sa pretrhla priehrada s firmami a top manažérmi, ktorí sa navzájom predbiehali v preukazovaní požadovaných cností navonok.
Firmy od Apple, cez Uber po Novartis vydávali dlhé prehlásenia na podporu hnutia BLM. Prekvapujúcim obratom firma L´Oréal opäť najala modelku, ktorú predtým vyhodila kvôli jej komentom o "rasovom násilí belochov." Rešpektované firmy, napríklad Coca-Cola zavádzali firemné programy, ktoré mali zamestnancov naučiť, aby "boli menej bielymi", a že "byť menej bielym znamená byť menej utláčajúcim, menej arogantným, menej sebaistým, menej sebabrániacim, viac pokorným," a že "belosi sú vedení k tomu aby si mysleli, že sú inherentne nadradení, pretože sú bieli."Whistleblower: Coca-Cola Tells Employees ' Try To Be Less White' (thefederalist.com)
Jamie Dimon, superzarábajúci CEO jednej z najväčších svetových bánk - J.P.Morgan po smrti G. Floyda zverejnil video, kde kľačí (pred obrovským bankovým trezorom), aby demonštroval svoju solidaritu s protestujúcimi na uliciach. Bol obžalovaný z manipulácie trhu. Väčšia paródia asi ani neexistuje.
Firma Starbucks prehlásila, že zavedie povinné tréningy proti predpojatosti pre všetkých manažérov a ich odmeny budú viazané na narastajúce zastúpenie menšín medzi ich zamestnancami. Veľké firmy na celom svete sa predbiehajú v tom, kto ukáže viac cností, pričom v drvivej väčšine ide buď o skryté obchodné príležitosti, alebo o obavu z toho, že im príliš silné proti rasové, feministické a podobné organizácie bojujúce za práva menšín urobia také zlé meno a následne stratu na zisku, že radšej zaplatia pár stotisíc dolárov a nadšene zorganizujú školenia o diverzifikácii a vytvoria dobre platené miesto referenta pre túto oblasť. Niečo ako politruka.
V roku 2019 Amazon z veľkou slávou vyzval najväčší obchodný reťazec v USA - firmu Walmart - aby začali vyplácať svojim zamestnancom minimálnu hodinovú mzdu 15 dolárov. Niežeby sa Bezos zrazu stal štedrým voči robotníkom; skôr sa snažil využiť obľúbenú sociálnu hodnotu, aby podrazil svojho dlhodobého konkurenta, ktorý mal práve vtedy problémy so ziskom. V roku 2020 Amazon prisľúbil darovať 10 miliónov dolárov skupinám pomáhajúcim čiernym komunitám. Malo to ľuďom pomôcť zabudnúť na mediálny prúser, ktorý nastal po tom, čo firma prepustila niekoľko robotníkov, pretože sa sťažovali na pracovné podmienky v skladoch. Mnohí z nich boli černosi.
V tej istej dobe firma Niké prisľúbila 40 miliónov dolárov v priebehu ďalších štyroch rokov na podporu čiernych komunít v USA. Pomohlo to odviesť pozornosť od faktu, že firma propaguje predaj svojej dvestodolárovej obuvi černošským deťom z chudobných centier amerických miest, keď tieto si nemôžu dovoliť ani kúpiť školské pomôcky, vrátane kníh.
Ďalšou súčasťou problémov s týmto prístupom je neprehľadnosť finančného hospodárenia u týchto aktivistických organizácií (v minulých článkoch som zmienil BLM, Al Sharptona a niektoré iné), platení protestujúci, ktorí sa tvária, že sa zišli spontánne, biznis s propagáciou, lebo veď tričká, transparenty, plagáty a suveníry treba vyrobiť a tiež na tom aj zarobiť. Kde je hranica medzi úprimnou snahou aktivistov upozorniť na skutočne existujúce problémy a potrebu ich riešenia a výnosným biznisom, ktorý s týmto riešením nemá takmer nič spoločné a prináša výhody tým, ktorí sú vyššie v potravinovom reťazci, to sa nedá povedať. Je to šedá, zahmlená zóna.
Najväčším problémom alebo lepšie povedané hrozbou je, že to začína byť príliš prehľadné, neúprimné, falošné. Predstieranie cností, ktoré sú aktérom na hony vzdialené. Z toho vyplýva nedôvera, ktorá dnes zamorila široké vrstvy spoločností na celom svete. Od nedôvery nemusí byť ďaleko k odporu. Keď sa aj tie najlepšie snahy obrátia proti pôvodnému zámeru.
Ak väčšinová populácia bude mať pocit, že takmer všetko v jej dejinách a v jej kultúre je podrobené nielen nemilosrdnej kritike, ale aj útokom, tak miesto postupného zmenšovania a odstránenia rasových problémov, je možné, že dôjde k ich významnému nárastu. Podobne to platí o právach a problémoch žien a akýchkoľvek iných menšín.
Je načase vrátiť sa do normálnych koľají a súdiť ľudí podľa ich charakteru, nie podľa ich príslušnosti k nejakej skupine s identitou.
Potom sa snáď budeme pomaly vracať z extrémnych okrajov spoločnosti, kedy nie sme ochotní načúvať tým druhým a diskutovať s nimi, viac do stredu k spoločným záujmom a k spoločnému dobru. Aby sme ako celok prežili.
Zdroj informácií: Douglas Murray - The Madness of Crowds.
Vivek Ramaswamy - Woke, Inc.
p.s. Tak, a to je na istý čas všetko.