PATRIOTIZMUS
Vlastenectvo. Láska a oddanosť k rodnej zemi. Prejavuje sa takmer všade. V USA je bežne vidieť na diaľniciach autá s nálepkami zmenšenej americkej zástavy, heslami ako God bless America (Boh žehnaj Amerike) a nezriedka možno uzrieť na vozidle aj skutočné, vejúce vlajky a vlajočky rôznych veľkostí. Okrem toho môžete vlajky vidieť na domoch, za oknami, na vysokých stožiaroch pri obchodoch, popri cestách či vo výkladoch obchodov. Predávajú sa americkými štátnymi symbolmi zdobené hracie karty, hrnčeky, šiltovky, tričká a hory iného spotrebného tovaru. Na tunajších reštauráciách svietia nápisy THIS RESTAURANT IS AMERICAN OWNED (Túto reštauráciu vlastní Američan), čo dobre funguje ako lákadlo na primitívnych zákazníkov, čo zmýšľajú podľa schémy: „Nepôjdem sa predsa najesť k Číňanom, ktorí nám tu prišli kradnúť prácu“. Tínedžer či starec na otázku odkiaľ pochádza hrdo odpovedá: „Som Američan!“ Fakt, že jeho starí rodičia sú napoly Íri a Francúzi, ktorých teraz ani nevie prečo nenávidí je preňho irelevantný. Už od mala sa Američania učia, že všetko je možné ak chceš, že Amerika diktuje tempo ostatnému svetu a že sú skrátka najlepší. Sebavedomie niektorých Američanov v kombinácii s takmer žiadnymi akademickými vedomosťami Vám dá pri konverzácii s nimi riadne zabrať. Tak či onak, bez zbytočných prieťahov poviem, že naozaj obdivujem ich oddanosť a hrdosť na všetko americké. Lásku, ktorá nestráca na intenzite ani keď sa krajine natoľko nedarí. Láska je predsa v dobrom aj zlom. Sme aj my Slováci, ktorí máme častokrát omnoho väčšie dôvody na hrdosť natoľko hrdí? Aj my natoľko milujeme svoju krajinu a nehanbíme sa za ňu? Dovolím si tvrdiť, že nie a to je škoda.
VEREJNÝ PORIADOK A VYMÁHATEĽNOSŤ PRÁVA
Začnem triviálnym pojmom rešpekt voči polícii. Málokto z nás na Slovensku ho pozná. Niežeby sme nevedeli, čo znamená, ale akosi si slová prirodzený rešpekt a polícia vzájomne nedokážeme spojiť. Pamätáme si bielo-žlté „žiguláky“ s nápisom VB, nezmyselné buzerovanie, nekonečné byrokratické manévre, poznáme dodnes prítomné bezdôvodné obťažovanie dopravnou políciou, policajtov, čo v parku šikanujú adolescentov, ale práve prebiehajúce vyberanie výpalného o ulicu vedľa im utečie, úplatkárstvo atď atď. Dôvera v políciu je na Slovensku katastrofálna – na um prichádzajú slová ako nekompetentná, neschopná ochrániť a pomôcť, nespôsobilá slúžiť občanovi a tým vlastne permanentne zlyhávajúca pri napĺňaní svojho poslania. V USA to zdá sa funguje trochu inak. Dopravná polícia Vás nezastaví, ak na to nemá pádny dôvod (nerátajme zarábanie si na pivo s kolegami apod.), vyholené hlavy a vybuchujúce autá sú raritou, policajné autá denno-denne pomáhajú pri eskortovaní školských autobusov, ochotne sa vžijú aj do roly turistických sprievodcov ak treba, no čo je najpodstatnejšie – ľudia ich vnímajú ako prirodzené autority. Jazdíte pod vplyvom alkoholu, polícia Vás zastaví, noc strávite vo väzení, z ktorého Vás prepustia len ak po Vás niekto príde a zloží kauciu. Tá je Vám vrátená, keď sa dostavíte na súd (zvyčajne tak do 3 mesiacov). Prebehne súd, kde Vás odsúdia, zaplatíte pokutu, náklady súdu, musíte vykonať niekoľko hodín verejno-prospešných prác a samozrejme odoberú Vám vodičský preukaz (na rok, alebo dva). Ak by Vás aj potom pristihli šoférovať, už strávite v base peknú chvíľku. Súdy tak riešia nespočetné množstvo prípadov (nemám teraz len prípady spojené s motorizmom, to bol len príklad) a riešia ich rýchlo. Teraz si predstavte naše rigidné, spráchnivené súdnictvo, ktoré nevie vyriešiť ani fundamentálne kauzy. Nehovoriac už o tom, že v Amerika sa môžete súdiť o takmer hocičo a je to niečo ako národný šport. Faktom zostáva, že justícia v USA rieši každodenne kvantum prípadov a dokáže pomerne promptne (v porovnaní so SR by som to nazval „v okamihu“) rozhodnúť.
REKLAMA
Je omnoho agresívnejšia, masovejšia, pompéznejšia, stupídnejšia. Ak máte doma káblovú televíziu s klasickou základnou, či rozšírenou ponukou a chcete si večer pozrieť film dĺžky 90 minút, vyhraďte si tak 2,5 hodiny, v „prime time“ možno aj 3. Párkrát to vyskúšate a potom Vás to prejde. Reklama, či už celoštátna, alebo lokálna (výhody digitálnej televízie) Vás bude otravovať každých 15 minút a jeden blok trvá aj 7 minút. Tak si ešte raz premyslite, keď sa nabudúce budete sťažovať na Markízu, že to preháňa. Na Vaše súkromné telefónne číslo pravidelne volajú rôzni anketári, ľudia ponúkajúci služby, poistky, kreditné karty atď. S týždňovým obsahom poštovej schránky môžete ísť pokojne do zberu papiera. Ďalej tu fungujú tzv. „mail in rebate“ predaje. Čo to znamená? Prídete do obchodu, chcete si kúpiť počítač. Na ňom je krásna etiketa, ktorá hlása, že toto „delo“ stojí 300 USD after mail-in rebate. Čiže priamo na mieste zaplatíte napr. 500 USD a tých zvyšných 200 sa Vám po čase vráti poštou. Krásny marketingový ťah. Počítač (tzv. „skladačka“) má komponenty (RAM, doska, grafická karta, procesor apod.) od rôznych výrobcov a rebate je medzi nich rozdelený. Takže za RAM 50 USD, za procesor ďalších 50 atď. Miniete pár drobných na poštovné a zabijete kopu času vypĺňaním rôznych privátnych údajov o sebe, ktoré potom daná firma zaradí do svojej databázy a posiela Vám ďalšie haldy nevyžiadanej reklamy. Relatívne za nízke náklady si tiež utvára obraz o svojej klientele, získava podklady na segmentáciu a pár mesiacov môže „točiť“ Vaše peniaze. Sľúbených 200 USD sa Vám nakoniec po troškách z rôznych kútov USA vráti. Ešte spomeniem reklamu na lieky, liečivá a všelijaké prípravky. Zaberajú podstatnú časť reklamy v akejkoľvek forme. Máte depresie? Spýtajte sa svojho lekára na výrobok XY. Cítite sa osamelo a zdá sa Vám, že Vás všetci odstrkujú? Opýtajte sa na liek YX. Nemáte sex, aký si predstavujete? Na všetko je v Amerike liek a ak by nezabral, prípadne poškodil niekde inde, nezúfajte a sami si vyhľadajte ešte tabletky XYZ. Už ani nejdem rozvádzať prípravky na chudnutie, ktoré samozrejme skoro vôbec nepomáhajú, pretože „pes je zakopaný niekde inde“, biznis je to ale znamenitý. Kvantita valcuje kvalitu a reklama sa robí v duchu THINK BIG (Myslite vo veľkom). Snáď sa týmto smerom na Slovensku neuberieme.
Súvisiace články: USA kontra Slovensko