

Prechádzame cez rázovitú goralskú obec Ždiar. V časti Strednica, známom lyžiarskom centre, si robíme prvú fotovyhliadku na tatranské vrcholy.

Pokračujeme osadou Podspády. V Tatranskej Javorine sa zastavíme pri drevenom kostolíku.

10 km dlhá cesta k Morskému oku s prevýšením cca 400 metrov sa dá prejsť pešo po asfaltke alebo cez kvalitne upravené lesné chodníky.

My sme využili dopravu goralskými povozmi (10 eur )

Plne obsadené povozy sa na ceste stretávali. Pozorovanie koní a okolitej prírody bolo príjemné spestrenie výletu.

Konečná stanica pre koníky je Wlosienica s výhľadom na tatranské vrcholy.

Počas hodiny sedenia sme vymrzli a naopak kone sa riadne spotili až sa z nich parilo. Preto nám dobre padol cca 20 minútový výstup po asfaltovej ceste k cieľu nášho výletu.

Morské oko je najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách, leží vo výške 1395,4 m/m. Je ľadovcového pôvodu. Okolité štíty sa týčia do výšky 1000 metrov nad hladinou plesa. Od plesa je výhľad na Mengusovské štíty s Veľkým Mengusovským štítom (2431,5 m n.m.), Nižný (2098,1 m n.m.) a Vyšný Žabí štít (2262,8 m n.m.), Rysy (2499 m n.m.), najvyšší vrchol poľských Tatier a Mních (2068 m n.m.).


Rozloha plesa je 34,93 ha, najväčšia hĺbka 50,8 m. Pri brehu je dno pokryté kameňmi, v strede štrkom.

Okolo plesa rastú prevažne borovice, ale aj listnaté stromy.
Morské oko sa skôr nazývalo aj Rybie pleso, vzhľadom na jeho prirodzené zarybnenie, čo nie je u tatranských plies zvyčajné. Pomenovanie Morské oko je zviazané so starou legendou, podľa ktorej bolo pleso pod zemou spojené s morom.
Na južnej strane plesa stojí v nadmorskej výške 1405 m n.m horská chata. Patrí medzi najkrajšie a najstaršie chaty vo Vysokých Tatrách. Chata je pomenovaná po vedcovi Stanisławovi Staszicovi, ktorý v roku 1805 skúmal pleso.

Od chaty vedú turistické chodníky, napr. aj na vrchol Rysov

Posledný pohľad na tatranské štíty.


Cesta naspäť striedavo lesom a asfaltkou.

Vraciame sa domou z krásneho výletu, poznáme nové miesto Vysokých Tatier. Slnko zapadá a náš deň pomaly končí.