Pod Slavkovským štítom I.

Každoročne na jeseň sa pod Slavkovským štítom koná medzinárodný šachový turnaj. Tento rok bol 54. Tatranský pohár a náš v poradí druhý. Je organizovaný tak, že turnaje sa konajú večer. Cez deň účastníci a ich rodinní príslušníci môžu využiť čas na turistiku. Šachista je manžel, obaja sme turisti a obaja fotografujeme. Minulú jeseň som priniesla spod Tatier pár jesenných pohľadov a tento rok to chcem zopakovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu

 

Z hotela v Tatranských Zruboch vidíme vľavo majestátny Gerlach s kotlom uprostred. V strede je štít s typickým názvom Bradavica. Vpravo rozložitý vrchol Slavkovského štítu.  

Obrázok blogu

Tiahne sa zo Starého Smokovca do výšky 2452,4 m n. m.  a modrou značkou sa dá za 5 a pol hodín na vrchol vystúpiť. Prvý výstup k vrcholu uskutočnil v roku 1664 J Buchholz. V súčasnosti je turistami vyhľadávaný vyhliadkový štít, pretože sa dá absolvovať bez horského vodcu a bez špeciálneho turistického výstroja.  

Povesti hovoria, že Slavkovský štít bol kedysi najvyšším vrcholom Vysokých Tatier. V roku 1813 sa vraj z vrcholovej kopy zosypali do Veľkej Studenej doliny mohutné skalné bloky, ktoré je možné vidieť dodnes. Doposiaľ však nie je isté, či sa to skutočne stalo alebo nie. Faktom ale je, že Slavkovský štít oddeľuje Veľkú Studenú dolinu od Velickej doliny a je jedným z najkrajších štítov Vysokých Tatier. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doposiaľ som nevystúpila na Slavkovský štít a pravdepodobne už sa mi to nepodarí. Ale pod jeho vrchol som sa dostala. Obišla som si ho Tatranskou magistrálou z dvoch strán.  

Obrázok blogu

Cestou zo Skalnatého plesa na Hrebienok. O tejto ceste som už písala v minulej reportáži z Vysokých Tatier. A dnes by som chcela priniesť malú reportáž o ceste druhým smerom z Velického plesa na Hrebienok. 

Obrázok blogu

Je deväť hodín, keď vychádzam z Tatranských Zrubov a púšťam sa modrou značkou. Prechádzam územím, kde bol kedysi les. Teraz je tu iba polom, víchricou vytrhnuté korene stromov sú zarastené burinou a trávou. Miesto nie je fotogenické, napriek tomu vyťahujem fotoaparát aby som zachytila na prvý pohľad neviditeľnú krásu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Roztancované poľné kvety tesne pred odkvitnutím 

Obrázok blogu

Malý motýľ, ktorý nikdy nevzlietne 

Obrázok blogu

Oranžový psík, ktorý nešteká a nehryzie  

Obrázok blogu

Vystupujem k lesu, víta ma slnkom presvietený chodník. Kráčam sama. Manžel ostal v chrípke ležať na hoteli a ostatní turisti ma už dávno predbehli, kým ja som fotografovala. Ticho lesa občas prerušuje lekár stromov keď bubnuje do stromov, let drobného vtáka, žblnkot vody v bystrine,... a znovu sa ponáram do liečivého ticha.

Myšlienky sú zradné, vyťahujú na povrch udalosti posledných dní, o tom ako medveď napadol človeka. Prehrávam si v hlave ako by som zareagovala ja, čo sa dá v tej situácii robiť,...nemám riešenie a keby sa medveď objavil...zrazu počujem kroky, blížia sa z nenazdajky, bojím sa otočiť, už sú blízko...poľsky turista ma pozdravil a usmial sa na mňa keď videl ako som sa zľakla. Medveď sa teda nekonal a ja zdvíham hlavu, odmietam myšlienky a opäť sa nechám unášať krásami lesa.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Okolo chodníka rastú čučoriedky, zopár namrznutých ešte ostalo a chutia skvele.

Obrázok blogu

 

Zvončeky nikdy nesklamú a potešia moje oko.  

Obrázok blogu

Rovnako ako suché hviezdy bývalých kvetov 

Obrázok blogu

Malé jazierka vody po nedávnom snehu zrkadlia stromy, podobne ako v tomto kameni.

Obrázok blogu

 

Otvára sa výhľad na Gerlach  a Velickú poľanu (1562m n. m.).  

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Som v oblasti kde rastie kosodrevina a pod ňou zostali zvyšky snehu.  

Obrázok blogu

Je dvanásť hodín a som na Sliezskom dome vo výške 1670 m n. m. Ak by som nefotografovala tak by som tu určite bola o hodinku skôr.  Chvíľku si posedím pri Velickom plese a vodopáde, ktorý ho zásobuje vodou zo zasnežených končiarov týčiacich sa navôkol. Vydávam sa Tatranskou magistrálou, po červenej značke smerom k Hrebienku. Podľa ukazovateľa by som za necelé dve hodinky mohla zostúpiť o 400 metrov dolu.  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Výhľady do Velickej doliny ma zamestnávajú natoľko, že som zopárkrát zle našľapla na ceste vybudovanej z balvanov.  Dávam si príkaz pozerať hlavne pod nohy a občas sa zastaviť a pozrieť navôkol.  

Obrázok blogu

Prichádzam pod zasnežený hrebeň Slavkovského štítu. Opieram sa o veľký balvan a odpočívam. Som pod vrcholom a vyzerá to, že by som mohla vystúpiť k nemu,....nie nemohla. Som štyri hodiny na ceste, cítim únavu v netrénovaných nohách. Pred sebou mám ešte hodinku cesty po kamennej ceste.  

Obrázok blogu

Urobím par fotografií smerom k Slavkovskej doline 

Obrázok blogu

A smerom na Královský Nos (2273 m n.m.). Podľa povesti pri poľovačke na kamzíky naň vraj vystúpil uhorský kráľ Matej Korvín. 

Obrázok blogu

Cesta dolu by mohla ísť rýchlejšie ale nejde, vyžaduje pozornosť a opatrnosť aby sa človek správne zorientoval medzi skalami a dobre našľapol. Schádzam dolu a ozýva sa stará bolesť v kolene. Šľachy nemajú radi dlhé zostupy a začínajú protestovať.  

Obrázok blogu

Opúšťam kamennú cestu a zostupujem lesným chodníkom a keď sa objavuje na jeho konci svetlo, tak jasám od radosti. Fotografujem už unavená a preto je fotka roztrasená tak ako moje nohy. A ešte ma čakajú necelé tri kilometre po rovnej cestičke zo Starého Smokovca k hotelu v Tatranských Zruboch.  

Obrázok blogu

Osem hodín mi trvala dnešná asi 12 km túra pod Slavkovským štítom.  

Obrázok blogu

Je podvečer, slnko pomaly zachádza za obzor a okolitá krajina zachytáva jeho oranžovú žiaru. Cítim sa unavená a súčasne som na seba hrdá,...ešte sa viem dotknúť krásy, ktorá je iba zdanlivo tak vzdialená.        

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu