Vodopády Slunj

Po dramatickej nočnej jazde, sme rátali každý kilometer približujúci nás k prvej destinácii nášho jarného putovania po Chorvátsku, k Plitvickým jazerám. Pri ceste pred nami nečakane zaparkoval autobus a vystupovala z neho väčšia skupina Korejčanov. Zastali sme i my a vydali sa za skupinou. Hneď prvý pohľad dal tušiť, že sme na mieste, ktoré treba vidieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Slujn leží na sútoku riek Slunjčica a Korany, ktorá vzniká z Plitvických jazier. Divoký a hlavne masívny prúd vody vytvára kaskády na vápencových skalách. Obmýva a časom rozpúšťa travertín a sedimentáciou jeho častí vznikajú nové bralá. Ľudia si postavili domy na skalách tak, aby mohli využívať energiu valiacej sa vody v svoj prospech. Vznikla osada Rastoke a v nej 22 vodných mlynov. Každý z nich mal dva a viac mlynskych kameňov na hrubé alebo jemné mletie kukurice, pšenice, ovsu,...

Obrázok blogu

Source = www.tz-slunj.hr | Author = Turistička zajednica Grada Slunj

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chlieb upečený zo zmesi čerstvo namletej múky má dodnes vychýrenú povesť. Rastoke v sebe spája nevšedné prírodné úkazy s ľudskou technickou tvorivosťou. Dokonca dávno pred vyrobením prvej práčky, ženy v Rastoke používali rotujúci sud s otvormi a prúdom vody na pranie.

Krátke zastavenie sa oplatilo. Videli sme krásne miesto, okoštovali pečených pstruhov priamo pred očami chytených v rieke Slunjčice, zajedali domácim chlebom a zapíjali vínom z révy rastúcej na kopcoch mestečka Slujn. To všetko za zvukov burácajúcej vody a občasnej vodnej triešte z valiaceho sa prúdu.

...a Korejčania, ktorí nás na toto miesto upozornili, pobehovali medzi domami a fotografovali a potom sadli do autobusu, aby stihli vidieť, čo najviac krás z Európy. Možno ich stretneme aj na Plitvických jazerách, kam o malú chvíľu vyštartujeme i my.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu