Dievča na kočíkovanie

Ľudia sa mi bežne prihovárajú na ulici. Niečo také sa nevidí každý deň. Nafulovaný kočík pre dvojičky a na ňom zavesené ďalšie dvojročné dieťa. V úložnej časti menší nákup a lopatka do piesku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ja tomu šéfujem. Som šofér, stewardka, turistický sprievodca, záchranár a pojazdný bufet v jednom. Pýtajú sa ma, ako to zvládam. Ja že dobre. Deti sú sýte, umyté, oblečené, je dokonca možné, že majú na oboch nohách rovnakú ponožku. A nakoniec, od mamy sa predsa tak trochu očakáva, že bude svoje deti zvládať, keď už teda tak strašne chcela rodinu.

Premýšľala som nad tým raz v noci, keď ma dvojičky vytlačili z postele. Na drzovku. Kým si jedno z nich uplatňovalo nárok na nočné občerstvenie, druhé si ľahlo krížom cez moje miesto v prostriedku. Zaujímalo by ma, čo by na toto povedali spolky a združenia, ktoré radia rodičom spávať s deťmi v jednej posteli v záujme ich priaznivého psychického vývinu. Čo mám robiť, milé dámy, keď o štvrtej ráno zrazu nemám kde spať?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Iste, mohla by som preložiť bábätká naspäť do postieľok. Ale na to nemám odvahu. Nie po tom úmornom uspávaní, ktoré sa znova ťahalo takmer do polnoci. Ďalšia možnosť je, že by som sa do postieľky uložila sama. Pozoruhodný nápad. Dokonca by som si mohla zapnúť aj monitor dychu. Neviem, či by ma niekto vzkriesil, ak by ma náhodou postihlo náhle úmrtie, ale minimálne by o tom vedel celý barák.

Nakoniec som odolala. Uložila som sa konča postele a zakryla sa kúskom paplóna, ktorý ostal k dispozícii. Niečo ma omína na krížoch. Našmátrala som dudel. No jasné. Dudle sú zásadne poruke len vtedy, keď ich nepotrebujem. Viac by ma potešil pohár vody. Zvažujem, či sa mi podarí dostať do kúpeľne a späť bez toho, aby som niekoho zobudila. Deti by mohli prebudenie o tomto čase chápať ako ranný budíček. Skúsim to a misia má úspech, hoci z detskej izby sa ozvalo slabé zamrnčanie. Nič som nepočula, hej? Keby niečo, túto štafetu preberá tata. Na wc mi našťastie netreba. Tam vlastne chodím už len príležitostne, cez víkendy a tak. Všetko, čo stihnem cez deň vypiť, ide do mlieka. Pokúšam sa znovu zaspať na svojom kúsku postele, ale túto noc som bola hore už toľkokrát, že to nejde. Žeby som predsa len skúsila ten dudel? Deťom niekedy pomáha. Ale ako vidím, neoplatí sa. Druhé bábo sa už mrví...

SkryťVypnúť reklamu

Ranné prebudenie sa podobá skôr na prebratie z dvojhodinovej kómy, do ktorej som nadránom upadla. S dudlom otlačeným na líci a nezakrytá. Nevadí, niet času rozjímať, načim sa chystať von. Treba to stihnúť do dvoch hodín, kým nebudú bábätká unavené a mrzuté a starší nezačne priveľmi vystrájať. Ak sa mi to podarí, oslávim to vitamínovým doplnkom.

Tak. Toto je to zvládanie? Asi áno.

Keď som vyšla na ulicu, stretla som dievča, s ktorým občas prehodíme pár viet. Je to študentka brigádujúca v samoobsluhe. Ponúka sa, že mi pokočíkuje deti. Nie som si istá, či to myslí vážne, možno ani ona nie, ale vypýtam si telefónne číslo skôr, ako si to rozmyslí. O pár dní jej chcem zavolať, ale váham. Predsa len.

SkryťVypnúť reklamu

Naše mamy nemali pampersky, detské vysielačky, vibračné kresielka ani vlhčené utierky. Automatickú práčku ani umývačku riadu. Ale mali niečo iné. Rodičov, ktorí boli čoskoro po päťdesiatke na dôchodku. A ešte dievčatká od susedov. Deväť, desaťročné slečny, ktoré im na sídlisku kočíkovali deti. Kočíkovať bábätko bola pre ne rovnaká prestíž ako dnes nalakované nechty a tablety. Aj ja mám tablety. Anxiolan a magnézium. Neviem, či mi pomáhajú, ale verím, že organizmus zvýšený príjem horčíka aspoň eviduje v štatistikách. Keby som mala dievča na kočíkovanie, na tablety by som ani nepomyslela.

Dnes ale na ulici žiadne kočíkujúce deti nevidno. Rodičia o ne majú strach. O deti v kočíkoch, aj o tie, ktoré by ich mohli šoférovať. Aj ja mám strach, ale nakoniec zvíťazí únava. Zavolám. Nechávam svoje deti kočíkovať osobe, ktorú poznám len zbežne z niekoľkých rozhovorov v samoobsluhe a na ulici. A čuduj sa svete. Bábätká sa mi po takmer troch hodinách vrátili živé a zdravé, vykočíkované a usmiate. Ja som zatiaľ upiekla koláč, oddýchla si a našla čas venovať sa staršiemu súrodencovi. Paráda. K dokonalosti mi chýba už len jedna vec.

SkryťVypnúť reklamu

S trochou závisti pozerám na tie ružolíce bábätká, ako naťahujú ručičky po kvalitnej poobednej sieste. Keby tak niekto mohol pokočíkovať aj mňa. Som síce ťažšia, ale pokojne by ma mohli odstaviť na balkóne. Vydržala by som aj štyri hodiny a ani by som nemukla. Ale to asi nepôjde. Možno v budúcnosti, na dôchodku. V športovom kočíku pre dospelých. Bez dudla, ale zato s pamperskou. Už sa neviem dočkať :)

***

Týmto srdečne ďakujem svojim novým "dievčatám na kočíkovanie", Andrejke a pani Dáške, ktorá si za svoje kočíkovanie želala to, aby sme, keď príde čas, pomohli my tým, ktorí to od nás budú potrebovať. Urobím to s radosťou.

Lenka Bajzíková

Lenka Bajzíková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  173x

Mám doma štokrlík a neviem si potichu kýchnuť. IG: krupica_firnajs Zoznam autorových rubrík:  Mama s.r.o.PostriežkyKuľtura baľšajaBežkyňa so záväzkamiAmbróz horekujeO miestach a ľuďochJa, moje kuchynské ja a Lenka

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

107 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 142x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 131x
  • Prečítané: 3 610x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 421x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 051x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 308x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 173x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Sťahovanie výroby, prepúšťanie i dovozné prirážky. Ako automobilky reagujú na Trumpa?
Z Bratislavy do Chorvátska za 35 eur. Lacné výlety vlakom ťa zo Slovenska zoberú do celej Európy
Únia chce dať šancu vyjednávaniu, odloží protiopatrenia proti americkým clám

ČTK a 1 ďalší

Únia chce dať šancu vyjednávaniu, odloží protiopatrenia proti americkým clám

Opatrenia odloží Únia o 90 dní.

  • 1h
Najlepší útok sveta si robí, čo chce. Od čias Messiho sme nič podobné nevideli
reklama
SkryťZatvoriť reklamu