Lenka Bajzíková
Keď plyšáci prevezmú vládu nad svetom
Na svete žije osem miliárd ľudí a asi rovnaký počet potkanov. Vraj by mali prevziať vládu nad svetom. Čo na to plyšáci?
Mám doma štokrlík a neviem si potichu kýchnuť. IG: krupica_firnajs Zoznam autorových rubrík: Mama s.r.o., Postriežky, Kuľtura baľšaja, Bežkyňa so záväzkami, Ambróz horekuje, O miestach a ľuďoch, Ja, moje kuchynské ja a Lenka
Na svete žije osem miliárd ľudí a asi rovnaký počet potkanov. Vraj by mali prevziať vládu nad svetom. Čo na to plyšáci?
Horšie ako stratiť čuch a chuť je stratiť zmysel pre mieru vlastnej dôležitosti.
Keď sa pozrieš von po polnoci a zbadáš blikať svetielko, rýchlo odvráť zrak. Je to svetlonoš. Omámi ťa, ani nevieš ako. Veľa ľudí kvôli nemu poblúdilo, nie všetci sa vrátili.
Základným predpokladom pre zvládnutie maratónskej vzdialenosti je tréningová príprava. Ale potom je tu ešte tisíc maličkostí, ktoré vám môžu bezprostredne pred alebo počas behu napomôcť, alebo s vami aj poriadne zamávať.
Viete, čo nám, Slovákom, veľmi nejde? Čakať v rade. Strkáme sa, vadíme, tlačíme, hromžíme a ľstivo sa usilujeme predbehnúť. Z kauflandu večne odchádzam s odtlačkom vozíka na zadku.
Vyskúšať nový šport je trochu ako začať nový vzťah. Dá sa nájsť toľko spoločných paralel: Nesmelé počiatočné oťukávanie, eufórie zo spoločných zážitkov, ponorky, dramatické konce. A všeličo iné.
U mojej mamy to vždy na Vianoce vyzerá ako v ríši vianočného škriatka. Na dverách úhľadný venček, na vyleštených stoloch obrusy s vyšívanou čečinou, z políc žmurkajú snehuliaci a mackovia v červených čapiciach s brmbolcom.
Keď sa môj prapradedo Jakub v osemnástom roku vrátil šífom z Ameriky, kúpil pre svoje potomstvo pozemok v rodnej obci na vyvýšenom mieste.
O pol druhej v noci som sa zobudila so zvláštnym pocitom. Akoby som na niečo zabudla. Premýšľam: Diktát sme napísali, tamten mail som odoslala, dvere sú zamknuté... Vzápätí som sa prudko posadila: Veď mne v kuchyni kysne chleba!
Bola som pripravená na to, že ako rodič budem musieť dávať odpovede na neľahké otázky. Pripravila som si zjednodušené vysvetlenie fotosyntézy (alebo prečo je tráva zelená), a viem obstojne vysvetliť, kde sa berú snehové vločky.
Babka Justínka máva dobré dni. Púšťa si Lumen na plné pecky a už doobeda ju dcéra nachytá s topánkami od blata. Ty si bola v záhrade! Pokarhá mamu a pošle ju oddychovať.
Nedávno som vypĺňala dotazník s otázkou, ako dlho behám. No dlho. Na strednej som dostala jednotku z telesnej len preto, že telocvikár mal balkón otočený k rieke a občas ma pri rannej cigarete videl, ako sa valím po vale.
Rodinná lyžovačka je dobre premyslená pasca, do ktorej sa rodičia chytajú slepo a dobrovoľne. Tú našu sme absolvovali, keď mali dvojičky necelé dva roky. Neviem, čo nám to napadlo, ale asi sme sa veľmi chceli ísť lyžovať.
Žiť tak niekde pod lesom, budiť sa na kikiríkanie kohúta a piecť deťom buchty. Áno, dobre sa počúvajú také pesničky, keď si do rytmu ťukáte o volant v klimatizovanom aute s take-away latéčkom v držiaku cestou z roboty na pilates.
Najskôr som si myslela, že na Slovensku zbierame huby preto, že nás to baví. Potom preto, že sú zadarmo. Teraz som presvedčená, že s hubami je to podobne ako so zaváranými uhorkami. My ich zbierame preto, že jednoducho musíme.
Som nadšený záhradkár nezaťažený skúsenosťami. V živote som nič poriadne nedopestovala, ak nerátam fazuľové klíčky zo základnej školy a črepníkovú bazalku na balkóne, ktorú aj tak zalieval manžel.
Žijeme pre budúcnosť, chceme do nej vkročiť čo najskôr. Vedieť veľa, byť všade a najmä rýchlo. Preto si nevieme rady so snehom.
Keď v obchode odmietnete igelitku, ste ekologicky zmýšľajúci človek. Ale keď odmietnete mikroténové vrecko, ste divný hipisák.
Na štarte možno stretnúť rôzne kategórie bežcov. Profíkov, ktorým aj v mraze stačia trenky a tielko, srandistov, ktorí sa navzájom doťahujú, ale strašne by chceli predbehnúť tých v trenkách.
Začiatkom novembra som si dala vytrhnúť zub. Osmičku, potvoru, nakrivo rástla. Dúfala som, že to nebude veľmi bolieť, pretože namiesto tabletiek od bolesti som si zobrala detské čípky proti horúčke. Veru, veľa nechýbalo.
Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.
...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.
Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.
Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle
Odmena pre najlepšieho včelára v Československu, ktorý vypestoval včeliu matku – “Hontianku“.
Experti na pandémiu dokument nedostali.
Clá môžu zmeniť globalizovaný svet.
Partnerov si majú vyberať, tvrdí ministerstvo.
Je najvyšší čas uvedomiť si, čo sú podstatné témy a ktoré slúžia len na bičovanie emócií.