Ja a TEDxTím
Moje univerzitné časy som si odkrútil v Taliansku a potom ako som sa vrátil od septembra na Slovensko som zistil, že je tu mnoho projektov, s ktorými som sa nielen vnútorne stotožnil, ale súčasne ma naplnili takou tou autentickou energiou, že sa predsa len niečo deje a novým kreatívnym myšlienkam sa darí preraziť na povrch.
Prečo by som chcel byť súčasťou TEDxTímu? Ja sám by som sa opísal ako TEDák, teda Tvorivý Energický Dobrodruh a ako out-of-the-box človek. V tomto projekte vidím obrovský potenciál tichej, ale progresívnej revolúcie v slovenskej mentalite. Konečne sa oslobodiť od stereotypného masového prístupu a dať možnosť kreatívnemu jednotlivcovi či skupine!
Mojou veľkou ambíciou do prítomnej budúcnosti je slovami Kena Robinsona revolúcia vo vzdelávaní na Slovensku. Moja mamina je učiteľka na osemročnom gymnáciu a práve ona mi je najväčším svedkom a kritikom tej nereálnej snahy zhora štandardizovať deti a marginalizovanie vzťahu učiteľa a žiaka. Pán Čaplovič s jeho svojským pohľadom na fínsky model vzdelávania je prototypom nedivergentného a nekritického myslenia. Jediné čo mu potom zostáva je “vzdelávať” deti a mladých tak, aby s nich vyrástli iba perspektívne subjecky na trhu práce s dobrým priemerom výstupných testov. Bodka.
Práve v myšlienkach TEDu vidím tú energiu, ktorou je potrebné naplniť dnešné Slovensko. Nedusiť, ale naopak pozdvinúť ľudskú tvorivosť. Od dizajnu a moderných technológií cez architektúru a umenie k zdravým inštitúciám, vymáhateľnosti práva a zodpovednej slobode.
Ako takmer ukončený študent politickej ekonómie nachádzam veľkú inšpiráciu v mojom staršom bratovi, ktorý ako absolvet maľby na VŠVU vidí kultúrnu a estetickú podvýživenosť v školách ako i mimo nich. Anesteticky umŕtvujeme dušu a kreativitu nahrádzame krivkami produktivity. TED je pre mňa možnosťou myšlienkovej slobody a hodenou rukavicou post-modernej dobe.