3 historické tipy na výlet - slovenské hrady, ktoré si môžete užiť nielen počas dovolenky, ale aj ako samostatné výlety

Slovensko ako krajina s bohatou históriou ponúka turistom a dovolenkárom hrady a zámky takmer na každom kroku.

3 historické tipy na výlet - slovenské hrady, ktoré si môžete užiť nielen počas dovolenky, ale aj ako samostatné výlety
Hrad Ľupča (Zdroj: travelguide.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Teraz vycestujme na Hrad Ľupča, Hrad Lietava a Považský hrad. Je známe, že napríklad Hrad Ľupča bol zasiahnutý zemetrasením v Uhorsku v roku 1443. Alebo Lietavský hrad bol obsadený Matúšom Čákom Trenčianskym v rokoch 1300 až 1321.

Hrad Ľupča

Hrad bol postavený na pokyn kráľa Bela IV. v roku 1241 ako jeden z mohutných kamenných hradov. V písomnej listine z roku 1250 sa spomína pod názvom Liptza.

Nemenej zaujímavým faktom je, že Belo IV. bol na hrade každé leto. Vystriedal viacerých majiteľov a pribudlo niekoľko zmien a udalostí:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-        rok 1443 - vďaka zemetraseniu v Uhorsku bola hrad poškodený, no následne zrekonštruovaný,

-        do konca 17. storočia ho vlastnili uhorskí králi,

-        Pavol Rubigall, ktorý ho získal do zálohy, postavil obdĺžnikovú vežu,

-        vďaka poľskému rytierovi Gašparovi Tribelovi bola postavená kaplnka a dolné nádvorie,

-        neskôr vlastnili hrad Széchyovci,

-        uhorský palatín Juraj Wesselényi ho získal vďaka svadbe s Máriou Széchyovou,

-        rok 1873 - v hrade bol zriadený sirotinec.

O ďalšej zaujímavosti píše portál visitbanskabystrica.sk: „V areáli hradu sa nachádza 62 metrov hlboká studňa, ktorá je ukončená tunelom, vyúsťujúcim neďaleko hradu.“ Hrad sa nachádza v nadmorskej výške cca 440 m n. m.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje povesť o hrade, ktorú si môžete prečítať na tomto odkaze. Súčasná podoba hradu je z hradného jadra (horný hrad) a podhradia. Návštevné hodiny sú prístupné tu. Od roku 2002 je hrad národná kultúrna pamiatka.

Hrad Ľupča
Hrad Ľupča (zdroj: travelguide.sk)

Hrad Lietava

Jeho vybudovanie v nadmorskej výške 635 metrov je do druhej polovice 13. storočia pravdepodobne rodom Balassovcov. Tí ho mali ako vojenské a administratívne centrum. K výstavbe portál hradlietava.sk spomína: „Na najvyššej časti skaliska postavili štvorpodlažnú vežu štvorcového pôdorysu. Severovýchodne od veže sa tiahla hradba. Pôvodnú dispozíciu doplňoval menší palác.“

Významné roky 1300 až 1321. Počas nich bol hrad obsadený Matúšok Čákom Trenčianskym. Zmena majiteľ nastala po jeho smrti. Počas rokov 1321 až 1323 ho získalo kráľovské vojsko.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi majiteľmi hradu bol tiež Dezider z Kaply. Ten ho získal v roku 1393 od panovníka do zálohy. O rok neskôr do vlastníctva. Žigmund Luxemburský mu však z menej známych dôvodov hrad odobral.

Ďalší známi majitelia hradu a udalosti boli:

-        roky 1475 až 1494 - Pavol Kiniži - za jeho vlastníctva bola najrozsiahlejšia prestavba hradu,

-        16. storočie - o renesančné úpravy sa postaral Mikuláš Kostka,

-        začiatok 17. storočia - uhorský palatín Juraj Thurzo bol posledný významný majiteľ,

-        kvôli majetkovým sporom v neskorších dobách hrad chátral,

-        rok 1698 - na hrade sa nachádza len archív,

SkryťVypnúť reklamu

-        roky 1870 až 1873 - majetky kúpil barón Popper.

Istú zaujímavosť o hrade spomína portál zilinskyturistickykraj.sk: „Na nároží obytnej veže stredného hradu sa zachoval erb majiteľa hradu Pavla Kinižiho.  Slávny uhorský vojvodca z proti tureckých vojen dostal od kráľa Mateja Korvína viaceré majetky na území Slovenska, medzi nimi aj hrad Strečno.“

Súčasná podoba hradu je zrúcanina. Starostlivosť má na zodpovednosti Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktoré od roku 2003 odstraňuje havarijný stav. Zrekonštruované priestory návštevníkom ponúkajú na jednej strane stálu expozícii zameranú na históriu hradu, palné zbrane a archeologické nálezy. Od roku 2018 je k dispozícii hmatová expozícia. Zrúcanina má rozlohu 9478 m2.

Hrad Lietava
Hrad Lietava (zdroj: ephoto.sk)

Považský hrad

Považský hrad sa nachádza na pravom brehu Váhu v nadmorskej výške 497 m n. m. Nazývaný bol tiež Bystrický hrad alebo hrad Bystrica. Ide o zaujímavosť, keďže nejde o tri rôzne hrady, ale o jeden a ten istý. Bol vymenovaný za jeden zo siedmych divov Trenčianskeho kraja.

Z histórie vieme, že podľa niektorých zdrojov bol postavený v roku v roku 1128, no prvá písomná zmienka pochádza z roku 1316. V danom dokumente bol spomínaný ako Bystrický hrad. Dal ho postaviť kráľ Belo IV. Ako prvý oficiálny majiteľ bol Matúš Čák Trenčiansky. Tiež je známe, že v čase najväčšieho rozkvetu žilo v hrade asi 400 ľudí.

Rod Podmanických (najviac známi boli Rafael a Ján) ho získal v roku 1458, ktorý ho celý opravil a rozšíril. K tomu ešte spomína portál covidiet.sk: „Veľký požiar v roku 1543 ťažko poškodil jednotlivé stavby. Pri oprave zmenili niektoré architektonické prvky a hrad rozšírili o predhradie. Podmanickovcom patril hrad do vymretia v roku 1558.“

Medzi ďalších majiteľov a udalosti patrili napríklad:

-        Karol Róbert z Anjou získal hrad po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho,

-        vzápätí na to získal hrad Alexander Hedervári za verné služby,

-        rok 1424 - hrad získala kráľovná Barbora Celjská ako dar od Žigmunda Luxemburského,

-        rod Balassovcov - vďaka nim bol adaptovaný starý palác a opravené ďalšie budovy,

-        rok 1684 - hrad bol obliehaný vojskami cisára Leopolda I. vďaka obsadeniu hradu tököliovskými vojskami,

-        rok 1689 - kvôli cisárovým obavám pred ďalším získaním hradu povstalcami bol hrad zničený.

Súčasná podoba hradu je celoročne prístupná zrúcanina. V rámci budov sú zachované horný palác, dolný hrad a zvyšky kuchyne a komína. Existuje povesť, ktorú si môžete prečítať na tomto odkaze.

Považský hrad
Považský hrad (zdroj: hiking.dennikn.sk)

Zdroje: najmiesta.sk, kamnavylet.sk, visit.trencin.sk, covidiet.sk, hrady-zamky.sk, turisticky.sk, hradlietava.sk, zilinak.sk, Wikipedia, zilinskyturistickykraj.sk, matusovo-kralovstvo.sk, visitbanskabystrica.sk, blog.relaxos.sk, domalenka.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  293x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

212 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu