Ruiny Kostola a Kláštoru sv. Kataríny sú zaujímavá pamiatka v blízkosti Trnavy. Pozrime sa na niekoľko zaujímavostí z minulosti a súčasnosti

Kláštor sv. Kataríny, ktorý bol založený v roku 1618, prežil mnohé nepríjemnosti, ale aj obnovy.

Ruiny Kostola a Kláštoru sv. Kataríny sú zaujímavá pamiatka v blízkosti Trnavy. Pozrime sa na niekoľko zaujímavostí z minulosti a súčasnosti
Kostol nachádzajúci sa pri kláštore Katarínka. (Zdroj: Daniel Bíro)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súčasnosti prebieha jeho záchrana a obnova. Prejdime sa časom od jeho vzniku až po súčasnosť.

História

histórie Kláštora sv. Kataríny vieme, že bol založený 21. decembra 1618 františkánskym rádom na mieste gotickej kaplnky s cintorínom. Patril františkánskemu rádu. Nachádza sa hlbšie v malokarpatských lesoch. Legenda hovorí, že v danej lokalite sa mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu zjavovala svätá Katarína. Už v roku 1619 žilo v kláštore prvých dvanásť mníchov.

Kláštorný komplex v barokom štýle bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný. Bol jedno z najvýznamnejších pútnických miest Ostrihomskej arcidiecézy. Počas sedemnásteho storočia bol viackrát poškodený a opravený počas stavovských povstaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu bol rok 1786 prelomový - vďaka dekrétu cisára Jozefa II. bol kláštor spolu s ďalšími zrušený. Po odchode rehoľníkov bol inventár odnesený a zničený. Budovy sa začali meniť v ruiny.

Medzi niekoľko dôležitých dátumov si je možné spomenúť nasledovné:

-        Rok 1663 bol nešťastný - kláštor najprv prepadli Turci. Neskôr po ich vypudení bol vyplienený cisárskymi vojskami. Tie nemali zľutovanie - zavraždili ukrývajúcich sa šľachticov.

-        9. septembra 1710 zomrel na choleru náboženský spisovateľ Beningus Smrtník. Už v tej dobe bola jeho tvorba písaná slovenčinou. Napísal dielo „Kunšt dobre umríti“.

SkryťVypnúť reklamu

-        V roku 1782 boli podané sťažnosti na farára Juraja Fándlyho. Dôvod bol, že veriaci preferujú návštevu jeho kostola oproti ich v Naháči.

-        Počas rokov 1788 až 1792 žijú v opustenom kláštore vojenskí invalidi z Trnavy. Po ich odchode je materiál z kláštora využívaný na stavebné práce.

-        Z roku 1835 pochádza posledná zmienka o funkcii „strážcu sv. Kataríny“, ktorým bol detchtičan Jozef Kollár.

-        3. júla 1995 dobrovoľníci a ich „rád Katarínkovcov“ začína obnovovať zrúcaniny kláštora.

V kostole, ktorý bol stavaný na dve fázy, pri kláštore bolo 8 oltárov. Ten hlavný bol zasvätený sv. Kataríne. Ďalšie oltáre boli napríklad oltár Panny Márie, sv. Františka, sv. Antona Paduánskeho a sv. Štefana kráľa.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodný kostol bol menší. Postavený bol v roku 1618 Krištofom Erdődym. Ako sa spomína na portáli dechtice.sk: „...slúžil väčšiemu, postavenému Gabrielom Erdődym a jeho manželkou roku 1647, ako sanktuárium. Z pozostalých ruin možno usudzovať na ranobarokový sloh. Kostol bol dlhý 52 m, široký 12,9 m a výška veže presahovala 30 m.“ Na dlažbu boli využité kamenné štvorcové platne s hrúbkou 3 centimetre.

Súčasnosť

Súčasnosť mala a má vplyv na kláštor s kostolom. Na jednej strane sa Katarínku snažia zachrániť Občianske združenie Katarínka so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže. Využívajú na to projekt Katarínka.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi významné roky patrí napríklad rok 2000, počas ktorého bol objavený a konzervovaný vstup do kláštora. Behom rokov 2000 a 2001 objavili, preskúmali, vyčistili a prekryli kryptu v lodi kostola.

Počas roku 2005 sa uskutočnila konzervácia tridsaťmetrovej kostolnej veže spolu so statickým zaistením prasknutého nárožia. Hrozilo tam zrútenie jednej z častí veže. V roku 2014 zakonzervovali západný múr presbytéria a doplnili chýbajúce tehly na korune veže. Taktiež prebehli ďalšie stavebné úpravy a záchrana časti objektu.

Zdroje: katarinka.sk, Wikipedia, dechtice.sk, kamnavylet.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  293x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu