Vláda premiéra Ódora dala Slovensku niečo, čo žiadna pred ňou

Dosluhujúcemu kabinetu na to stačilo 150 dní.

Vláda premiéra Ódora dala Slovensku niečo, čo žiadna pred ňou
Dočasný predseda vlády Slovenskej republiky Ľudovít Ódor v Bratislave. (Zdroj: Emil Vaško/TASR )
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Bolo to 150 dní realpolitiky, bez prikrášľok a sladkých rečí s miernou dávkou inteligentného humoru. Krátke obdobie, kedy sa konečne po dlhom čase zdalo, že sa na Slovensku naozaj vládne a veci zdanlivo fungujú, tak ako by mali. Vďaka tomu, že vláda premiéra Ľudovíta Ódora nestála a nepadala na vôli svojich voličov, dokázala viac než sa zdá. Úradníci nie sú politici a to platí aj naopak, ale úradník a aj politik sa môže stať štátnikom, čo predseda dosluhujúcej vlády dokázal. Samozrejme, nič nie je bezchybné a to bezpochyby platí aj o tejto vláde, ale jedna vec ju od ostatných vlád odlišuje o niečo výraznejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vízia niečoho lepšieho

Vláda premiéra Ódora dokázala dať Slovensku niečo, čo žiadna pred ňou a to napriek tomu, že mala obmedzené právomoci. Dala mu víziu a nádej. Víziu toho, ako má vyzerať slušné vládnutie, založené na faktoch a hovoriace úprimnú pravdu bez toho, aby uvažovalo, ako tá pravda bude poslucháčov bolieť. A nádej na to, že raz tu môže byť zvolená vláda a Národná rada, ktoré budú rovnako slušné a schopné vidieť ďalej ako do dĺžky jedného volebného obdobia. Príkladom môže byť naša ekonomická realita a jej možné riešenia alebo fakt, že samostatne nedokážeme zastaviť migračný tok cez naše územie. Ale nie všetko je len o veľkých veciach, prím hrajú aj detaily a veci nevidené a verejnosťou nevedené.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda premiéra Ódora dokázala dať Slovensku niečo, čo žiadna pred ňou a to napriek tomu, že mala obmedzené právomoci. Dala mu víziu a nádej.

Koncepcia strategickej komunikácie dala prvýkrát Slovensku víziu, ako má štát efektívne komunikovať s občanmi. Harmonogram rekonštrukcie ciest a mostov a vízia pre železnice má šancu Slovensko dostať z infraštruktúrneho dlhu. Rapídne urýchlenie schvaľovania podpory z eurofondov a z Plánu obnovy pomôže samosprávam zvyšovať životnú úroveň v regiónoch. Stabilizácia pediatrických ambulancií a podpora zariadení sociálnych služieb neohrozí zdravotnú a ani sociálnu starostlivosť. Vyhodnotenie projektov na výstavbu nových nemocníc zlepší stav zdravotníctva na strednom a východnom Slovensku. Predĺženie kompenzácie cien energií pomôže prekonať energetickú krízu tisíckam domácností a podnikom. Nový mýtny systém ušetrí štátu desiatky miliónov eur. A v neposlednom rade niektorí študenti a žiaci budú bývať a učiť sa v lepších podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu

Takto by som mohol pokračovať ešte ďalej, pretože dočasná vláda toho za svoje krátke 150-dňové obdobie stihla naozaj veľa a je už len na vás, či na ňu budete spomínať v dobrom alebo nie. A rovnako je aj na budúcej vláde, čo si z jej odkazu zoberie a či aspoň trochu bude nasledovať víziu, na ktorú našu krajinu nasmerovala. Ja som však rád, že som mohol byť súčasťou tejto krátkej kapitoly.

Alec Borový

Alec Borový

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  165x

Som bývalým editorom spravodajského portálu RTVS a študentom Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne, konkrétne programu bezpečnostné a strategické štúdie. Venujem sa hlavne témam týkajúcich sa Afriky a Ázie, spravodajských služieb a strategickej komunikácie alebo aj umelej inteligencie a jej implementácii vo vojenstve. Vo voľnom čase taktiež fotografujem a snažím sa tvoriť digitálne umenie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu