Sme znechutení a pohoršení, keď priemerný Američan nedokáže rozoznať Česko od Československa. Hnevá nás, že väčšine Američanov tak trochu uniká rozdiel medzi Slovinskom a Slovenskom, hoci anglický výraz "Slovenia" k omylu priam zvádza. Na mape USA nenájdeme bez titulkov Denver ani omylom, hoci má podobný počet obyvateľov, ako Bratislava a je hlavným mestom štátu.. hádajte ktorého? Viete na prvú šupu? Nie? Keď niečo také nevie Američan o Európe, je nekultúrne hovädo. Keď to nevieme my, s našou nekultúrnosťou to samozrejme nemá vôbec nič. Koho zaujíma nejaká Amerika? Američanom je naozaj úplne jedno, kde leží Bratislava. No a? Úprimne: nie je vám geografická poloha Denveru ukradnutá úplne rovnako? Kde potom leží ten údajný rozdiel?
Schválne si skúste v (americkom) maps.google.com vypnúť názvy miest a štátov a potom nájdite na mape sveta bez zaváhania Puerto Rico, Severnú Dakotu a, povedzme, Džajpur. Má viac ako 3 a pol milióna obyvateľov, to pre kultúrneho a vzdelaného Európana musí byť malina. Alebo nie?
A iste, Američania zdecimovali pôvodné obyvateľstvo. Veď sa len stačí pozrieť na Brucea Willisa, ešte má ruky pokryté čerstvou krvou z tepny statočného náčelníka Siouxov. A iste úplne všetci dnešní Amíci nesú zodpovednosť za to, čo sa stalo Indiánom pred stovkami rokov. Ako inak. A kým tie svine nekultúrne vraždili pôvodné obyvateľstvo po tisícoch, v Európe sme už dávno všetci len hromadne meditovali na námestiach a objímali stromy, čerpajúc z nich životodarnú energiu Matky Zeme. A túžili sme po mieri a ani muche by sme neublížili. Nejaké protižidovské pogromy? Svetová vojna? A po nej druhá a v nej desiatky miliónov mŕtvych Rusov, Nemcov, milióny, či státisíce, alebo desiatky tisíc mŕtvych iných národností vo vojne, ktorá sa skončila len toť nedávno? No dobre, ale aj za to môžu hlavne Američania a ak aj nie, tak židia určite. Najlepšie americkí židia.
Čo vlastne naozaj vieme o Indiánoch? Prevažná väčšina našincov o nich čosi tuší z Pokladu na striebornom jazere, či ďalších filmov o Winnetouovi: predlohou k nim boli romány muža, čo v Amerike nikdy nebol. Ten romantizujúci pohľad iba napomáha pod kožu zažratým stereotypom o dobrých a s prírodou zžitých Indiánoch a neľudských Američanoch. K tomu však trochu nesedí zopár faktov, o ktorých sa Karl May akosi zabudol zmieniť.. Napríklad, že ešte tristo rokov pred príchodom zlých kolonizátorov (z Európy) napríklad Aztékovia kládli zásadný dôraz na rituály spojené s ľudskými obetami. Verili, že oddialia príchod konca sveta tým, že dajú nažrať bohu slnka ľudské srdcia a napiť ľudskej krvi. Desiatky rokov preto Aztékovia decimovali slabšie susedné kmene a konzervatívny odhad počtu týchto obetí je viac, ako 20 tisíc ročne. Srdce sa snažili vyrezať z ešte žijúceho tela. Tento svoj roztomilý program neskôr vytuningovali obetovaním detí, kedykoľvek im chýbal dážď. Verili, že detské slzy ho privolajú. A dažďa potrebovali v súvislosti s rozvojom poľnohospodárstva stále viac.. Nepohrdli ani chuťou ľudského mäsa, občas sa obliekali do kože zabitých nepriateľov, aby tak získali ich silu. To všetko zvládli ešte o stáročia skôr, než stretli prvého bieleho muža.
Nič z vyššieuvedeného nemá byť argumentom v prospech násilia, ktorého sa na Indiánoch dopustili kolonisti. Úplne to však neguje priblblý predsudok, že o bezohľadnom násilí a genocíde sa tí milí prírodní ľudkovia, Indiáni, dozvedeli až s príchodom zlých Európanov. Tisíce rokov pred príchodom moreplavcov sa počty pôvodných obyvateľov držali na trvalo nízkych číslach iba preto, lebo sa po celý čas navzájom vyvražďovali a likvidovali v nekonečných kmeňových súbojoch, nepoznajúc poľnohospodárstvo a plánovanie. Keď nejaký priestor vydrancovali a zbavili zveri, kočovali zas inde. Kecy o akomsi mystickom splynutí s prírodou sú iba kecy. Na rozdiel od nešťastných slovenských rómov však mali šťastie na kvalitné public relations.
Väčšinu toho, čo o Amerike vieme nemáme z osobnej skúsenosti. To, čo vieme pre nás pripravil Hollywood. Ten Hollywood, ktorý sa kedysi neúspešne pokúsil vyčistiť senátor McCarthy. Ešte aj o tom, aký to vraj bol netvor vieme - od Hollywoodu. A ten rozhodne netrpí prílišnou snahou o objektivitu a vyváženosť, alebo, ak chcete: netrpí etickou samoreguláciou (znalci našej nedávnej minulosti ten výraz iste ocenia). Predáva nám emócie a inkasuje naše peniaze. Ak pritom ešte aj serie do vlastného hniezda, nijako zvlášť ho to neruší.
A Američania ani na mesiaci určite neboli, lebo veď každý dobre vie, že tam nefúka vietor a tá vlajka podozrivo viala. A dvojičky si tiež zhodili sami, a aj ten terorizmus je určite výmyslom CIA.
A tak si tu spokojne žijeme na jedinom skutočnom pupku sveta. A bežnému Američanovi je to naozaj srdečne jedno.