Otroctvo v uliciach Bratislavy: trikrát a dosť!

Druhý diel príbehu žobrákov z bratislavských ulíc mal zvláštny účinok: prišli mi desiatky mailov od ľudí, ktorých sa dotýka zneužívanie živých bytostí na otrockú prácu. V tých mailoch bolo množstvo informácií, ktoré mi umožnili dokončiť mozaiku celého príbehu. Aj vďaka týmto ľuďom, či skôr hlavne vďaka nim dnes píšem tretí a zároveň posledný článok na túto tému. Prišiel som na hranicu, za ktorou by to celé malo byť už len vecou orgánov činných v trestnom konaní a ani sa nechcem priživovať na téme, ktorá je parazitizmu beztak plná po okraj. Zdrojom veľkej časti toho, čo nájdete nižšie sú mnohí, ktorí mi v začiatkoch pomáhali priamo v teréne, alebo neskôr poskytli unikátne informácie, bez ktorých by som sa ďalej nepohol. Moji blízki, taxikári, predavačky, novinári, učiteľ, policajt, ľudia, čo denne brázdia ulice a záleží im na tom, čo sa okolo nich deje. Chcel som, aby mi pomohli odhaliť tajomstvá gangu. Podarilo sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)
Obrázok blogu

Na Staviteľskej ulici v Bratislave je kalné jazero so záhradkami a chatkami, obkolesené priemyselnými podnikmi a traťou železnice. Jedno z tých odpudivých miest, kam zvyčajne nemáte žiaden dobrý dôvod chodiť, pokiaľ tam práve nevlastníte záhradu, či chatku. Na rozdiel od neďalekých Zlatých pieskov, ktoré pozná každý je neznáme väčšine Bratislavčanov, s výnimkou znalcov ženských tiel. Boli časy, keď sa tam do jednej malej chaty chodilo za prostitútkami. V erotickom bare Rosnička sa to hemžilo žabkami rôznych veľkostí a farieb. Obchod s bielym mäsom však už dávno nie je to, čo býval a tak sa to tam dnes hemží niečím celkom iným. Za pôvodným záhradným domčekom vyrástol načierno palác hodný rodiny Addamsovcov. Staré dobré časy už pripomína len toto svojrázne grafiti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Cez deň vyzerá ten priestor celkom opustený, večne rozostavaná stavba, pod ktorú by sa hanbil podpísať ktorýkoľvek arcihtekt. Že sa tam vôbec niečo deje rozoznáte len ťažko. V domčeku pri vchode na pozemok však 24 hodín denne pozorne sleduje cvrkot jedna bezzubá seňorita neurčitého veku a vo dvore sa často striedajú autá.

Obrázok blogu

Ako je to naozaj zistíte až po zotmení. Dom si žije svojim vlastným životom a v jeden deň z neho vyjde viac než 40 ľudí. Odkiaľ berú vodu? Nevedno. Evidentne však svietia elektrinou a výška spotreby tej údajne neobývanej čiernej stavby už dávno mohla udrieť do oka jej dodávateľovi. Zjavne mu však platné kolaudačné rozhodnutie dodnes nechýba. Dom stojí v bezprostrednej blízkosti modernizovanej železničnej trate, kde nikdy nič podobné stáť nemalo a nesmie. Sídlo rumunského žobráckeho gangu, ako z učebnice. Podľa platného všeobecne záväzného nariadenia je prevádzkovateľ oficiálneho ubytovacieho zariadenia povinný mestu odvádzať daň z ubytovania. Tomu však peniaze z desiatok načierno ubytovaných osôb na Staviteľskej už roky zjavne nechýbajú. Prečo, keď poctivých ubytovateľov kontroluje s veľkým nasadením? Všetky staviteľove firmy sú vymazané z obchodného registra ex offo, v živnostenskom registri už nenájdete ani jediný platný záznam - ale kšefty idú veselo ďalej. Žobráci neuveriteľne smrdia. Ich peniaze asi nie..

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Skoro ráno odchádza z tejto skromnej chatičky všetko, čo má zdravé nohy. To, čo ich nemá odvezú autá na frekventované križovatky, do blízkosti obchodných centier, či do Starého mesta. Viac ako 40 ľudí odtiaľto denne vyráža za niečím, čo sa mi bridí nazývať prácou, do ulíc. Večer sa vracajú späť, poslední prichádzajú po zotmení. Ubytovaní sú v budove, ktorá svojimi rozmermi vyráža dych, v katastri nehnuteľností o nej nepočuli a ako nelegálne, no veľmi lacné ubytovacie zariadenie ho už využil naozaj všelikto. Ešte nedávno bola na webe ponuka na 3 Eurá za osobu a noc. Kde zrazu sú snaživí úradníci, ktorí s takým zanietením buzerujú slušných ľudí za preklepy vo formulároch, keď treba naozaj niečo urobiť? Ako je možné, že v neskolaudovanej čiernej stavbe na cudzom pozemku niekto dlhé roky prevádzkuje ubytovňu, verejne známe sú osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú, sú tam denne prítomné a žiadnemu zo štátnych, či samosprávnych úradníkov to nestojí za pozornosť? Ešte pred rokom, 17 októbra 2011 úradníci oddelenia územného plánovania BA Rača naposledy verejne odpovedali na podnet občana s tým, že údajne vykonajú miestne šetrenie a pokúsia sa identifikovať vlastníka stavby, no zatiaľ ani len presne nevedia, ktorý z nich má vlastne kompetenciu príslušného stavebného úradu. Odvtedy je ticho. Navonok.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Na dvore tohto malého kráľovstva cez noc pravidelne parkuje niekoľko dodávok, ktoré používajú obchodné reťazce na dovoz tovaru k zákazníkom. Obyvatelia domu, ich vodiči, sa vrhajú do práce ešte pred ôsmou. Radosť pomyslieť, čo vašu dobre skontrolovanú domácnosť čaká pár dní potom, ako si necháte priviezť celkom zdarma novučičkú pračku, alebo namontovať plastové okná..

Obrázok blogu

Častou odpoveďou orgánov nečinných v trestnom konaní je argument, že sa tento druh trestnej činnosti ťažko dokumentuje a ešte ťažšie dokazuje. Nuž áno, len ťažko zachránite človeka, ktorý sa tvári, že vám nerozumie a keď už konečne zázrakom začne chápať vyhlási, že to robí dobrovoľne. Ale: aj títo opatrní ľudkovia sa často dostávajú za hranicu zákona a polícia ich totožnosť pozná, rovnako má zadokumentované priestupky a trestné činy, ktorých sa dopúšťajú. Jednou z foriem, pri ktorých flagrantne porušujú niekoľko zákonov je napríklad vykonávanie nelegálnych zbierok, pri ktorých zneužívajú logo UNICEF, či iných organizácií. Tie sa už dávnejšie bránia a na Generálnej prokuratúre leží trestné oznámenie, ktoré podali UNICEF, Červený kríž a Svetová zdravotnícka organizácia na neznámeho páchateľa pre organizovanie nepovolených zbierok a poškodzovanie dobrého mena. Ibaže podobný trestný čin neexistuje, a tak nad kvalifikovanosťou podania stále visí otáznik. Podľa informácií hovorkyne Generálnej prokuratúry bola celá vec odoslaná na príslušnú krajskú prokuratúru už v lete a vo veci sa koná.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Typický príklad: v podchode na Zochovej sa dve dámy aktívne venujú obťažovaniu okoloidúcich a pokúšajú sa z nich vymámiť peniaze na vymyslený účel. Darí sa im, v priebehu necelých 15 minút im skončí vo vrecku 40 Euro. Po privolaní polície, tesne pred príchodom hliadky náhle ožijú a rýchlym krokom miznú. Keď hliadka vojde do podchodu, sú už ženičky preč, na opačnej strane cupitajú v uličkách. Ako je to možné? Nuž, je to veľmi jednoduché: pri každom východe z podchodu nenápadne postávajú strážcovia. Ich jedinou úlohou je nenápadne pozorovať okolie a varovať zberačov. Pre uniformovanú hliadku je prakticky nemožné priblížiť sa nepozorovane. Musím pripustiť, že polícia má reálnu snahu riešiť podnety, počnúc príslušným operačným strediskom až po poslednú hliadku som prakticky vždy narazil na pozitívnu odozvu - problém bude skôr v stratégii. Mnohé by sa zmenilo, ak by do hry vstúpili neuniformovaní policajti.

Obrázok blogu

Je úžasné pozorovať, ako sa z trpiacich hluchonemých mávnutím čarovného prútika stanú životaschopné a uvrieskané dominy. Úplne stačí, keď ich ďalšiu nádejnú obeť nahlas upozorníte, že ju práve nehorázne klamú, alebo keď vytiahnete nerozbitný fotoaparát. Svetlo blesku potom pripomína náhle osvietenie.

Obrázok blogu

Dolu schodmi sa dokonca priženie aj zvedavý strážca, no keď zbadá aparát a jeho držiteľa, zvrtne sa a mizne ako prvý. Vrodená skromnosť týchto dobrých ľudkov núti ukrývať si tváre.

Obrázok blogu

Ak sa aj policajtom nejakou náhodou podarí prichytiť darebákov pri čine, prebieha to nasledovne: privolaná hliadka si zapíše osobné údaje, urobí krátke bububu - a tie isté tmavé devy už na druhý deň brázdia ulice s tými istými podpisovými hárkami. Logo existujúcej firmy, v hlavičke vymyslená organizácia. Polícia má zviazané ruky, pretože je vraj skoro nemožné dokázať škodu spôsobenú podvodom. Pozoroval som ich mnohokrát, v osobnom prístave dokáže za hodinu trojica týchto exotických dám získať od turistov, ktorí sa ešte ani nestihli poobzerať po meste okolo 300 Euro. Vynásobené počtom hodín a dní ide o závratné sumy. K tomu si prirátajte zisky ostatných skupín gangu a je jasné, že sa tu má niekto sakramentsky dobre.

Obrázok blogu

Na križovatkách postávajú panie, ktoré vraj majú jedno, dve, či tri malé deti, vraj nemajú peniaze, sú chudobné, nemajú na jedlo a podobne. Vtipné je, že všetkým ten srdcervúci text na kúsok kartónu písala jedna a tá istá osoba s nezameniteľným rukopisom a zjavným odporom k slovenskej gramatike. Na Patrónke tak môžete zažiť kurióznu situáciu, keď cestou z mesta vás o súcit prosí jedna a v smere do mesta je s takou istou tabuľkou iná, líšia sa len počtom detí a tým, čo ich trápi. Tabuľky pritom kolujú a tak sa v stredu dozviete, že tá milá dáma má jedno dieťa, zatiaľ čo vo štvrtok jej zázrakom pribudli ďalšie dve.. V piatok odrazu onemie, prestane počuť a zbiera podpisy do petície hluchonemých. A tak stále dokola..

Obrázok blogu

Opakovane sa tiež možno stretnúť s prípadmi zázračného samovyliečenia: táto starenka si čiperne a iba s miernou podporou paličky vykračuje uličkami k svojmu miestu. Potom sa usadí na zemi, prikrčí a odrazu ju pochytí triaška spôsobená závažným a neliečiteľným neurologickým ochorením.

Obrázok blogu

Keď sa však presúva na iné miesto, či keď si odbehne na toaletu, príznaky ochorenia náhle a bez varovania ustupujú.

Obrázok blogu

Rovnako táto mademoseille v podstate nemá zdravotný problém, ako by sa mohlo zdať z fotografie. Keď sa zjavia turisti, vzdychá a plače tváriac sa, že sa nemôže postaviť. Na tých menej informovaných turistov to platí..

Obrázok blogu

Keď ma zbadá, smutne si povzdychne a dokáže sa rezko posadiť. Máme zvláštny vzťah, ja sa jej pýtam, ona mi nadáva, prečo ju otravujem, no usmievame sa obaja. Je jediná, ktorá je ochotná prehodiť pár slov, no musím byť dalej, než dočiahne jej palica.. Chodí úplne bez problémov, nedávno som ju dokonca videl bežať.

Obrázok blogu

Kúsok od mosta SNP stojí opustená budova, v ktorej kedysi fungovali vodáci. Už nefungujú, a tak ju obývajú nešťastníci všetkého druhu. Na rozdiel od hniezda na Staviteľskej ide o neorganizovanú vetvu spodiny, ktorá zdarma využíva ubytovanie v blízkosti centra mesta.

Obrázok blogu

A takto si žijú tí, ktorí sa odmietli prispôsobiť pravidlám gangu. Žije tu so svojimi rodičmi aj niekoľko detí. Ide zima, celé leto a predchádzajúci školský rok úspešne unikali dohľadu detskej kurately Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako to bude ďalej? Tí najodvážnejší žobrú priamo na visutých mostných chodníkoch pre peších, pár metrov od miesta svojho prechodného bydliska. Väčšina z nich si však netrúfne priblížiť sa k pešej zóne.

Záver? V uliciach Bratislavy operuje gang zneužívajúci deti, dospelých, mentálne a telesne a postihnutých na otrockú prácu. Je efektívne organizovaný, zložený z cudzincov, dobre zorientovaný v miestnych podmienkach a schopný zabezpečovať základné životné potreby viac ako 50 osôb. Jeho najnižšiu kastu tvorí niekoľko znetvorených, či inak postihnutých otrokov, tú vyššiu tí, ktorí sa na postihnutých iba hrajú. Nad nimi sú strážcovia a ešte nad nimi ľudia, ktorí zabezpečujú ich základné životné potreby a bývanie a s veľkou pravdepodobnosťou z obrovského zisku korumpujú tých, ktorí by s nimi mali zo všetkých síl bojovať. Gang sa pohybuje v šedej zóne, zákony porušuje spôsobom, ktorý sa preukazuje len veľmi ťažko, evidentne prosperuje a naberá na sile a množstve členov. Jeho agresivita sa zvyšuje a postupne vytláča obyčajných a neorganizovaných žobrákov miestnej proveniencie. Živí ho nemohúcnosť úradov a neochota konkrétnych úradníkov plniť si svoje zákonom dané povinnosti. Pri živote ho drží aj okatá nevšímavosť mestskej polície, ktorá často buzeruje domácich, zatiaľ čo príslušníkov gangu zelených igelitiek zvyčajne zďaleka obchádza. Ochota miestnej spodiny, ktorej už nevynáša prostitúcia podieľať sa na špinavom biznise s ľudským nešťastím tomu nasadzuje korunu. Štátna polícia podľa mojich informácií vo veci skutočne koná, podrobnosti zverejňovať nemienim, no výsledok v uliciach zatiaľ nevidno. Maloleté deti žobrajúce cez školský rok v v uliciach dodnes nechávajú chladným aj príslušný úrad zabezpečujúci detskú kuratelu. Toto všetko sú zlé správy. Tou najhoršou je ale fakt, že by tu žiaden gang nebol, nebyť súcitu obyčajných ľudí, nebyť ochoty vytiahnuť z peňaženky 10 ťažko zarobených euro len preto, lebo sa niekto iný má zdanlivo ešte horšie, ako oni. To my sami sme zdrojom obživy pre odporných parazitov, ktorí celý ten gang riadia.

Na jeho úplnú elimináciu pritom úplne stačí, aby si úrady konečne robili poriadne svoju prácu a aby ľudia v uliciach prestali za toto divadelné predstavenie platiť. Kolobeh týchto peňazí začína v našich peňaženkách. Odtiaľ sa kotúľajú do pohárikov a z nich sa náhle ocitnú vo vreckách pešiakov, ktorí ich o pár minút odovzdajú strážcom. Než sa stihne zotmieť, zmenia tie peniaze majiteľa ešte niekoľkokrát. Všetky však skončia v jedinom vrecku. Kto hodí euro do pohárika rumunského žobráka, ten iba pomáha zvyšovať bohatstvo otrokárov, ktorí sa neštítia ničoho. Z jeho daru ostane pre úbožiakov z ulice len zopár centov, ktoré im stačia sotva na to, aby prežili do ďalšieho dňa.

Možnosti blogera sú týmto vyčerpané. Ak ale budú príslušné úrady na svoju prácu kašlať naďalej, už sa aspoň nebudú môcť tváriť, že o ničom nevedeli. Z blogových článkov, z médií, z vypočúvania, či podania vysvetlenia, z rozsiahlej fotodokumentácie, alebo z osobnej, či mailovej komunikácie už dostali podnetov viac, než dosť.

Ak chcete vedieť a vidieť ešte viac, sledujte v pondelok 22 októbra o 21.40 reláciu Reportéri na Jednotke. Reportér Juraj Mravec v nej ukáže vlastný pohľad na tento problém a niektoré skutočnosti uvedené v blogu uvidíte celkom zblízka.

Radovan Bránik

Radovan Bránik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Kontakt: +421 911 182 711Na tvorbe obsahu sa vzhľadom na citlivú povahu zverejnených materiálov a zvýšené riziko pre autora v ostatnom čase podieľa tím špecialistov na bezpečnosť a analýzu.Činnosť tímu možno zatiaľ podporiť nasledovnými formami.Prevodom na: IBAN: DE69 1001 1001 2627 6063 52PayPal: radovan.branik@gmail.comhttps://www.patreon.com/user?u=13711855Ďakujeme za vašu podporu. Zoznam autorových rubrík:  NevážnePolitikaSúkromnéO kríze a nešťastíOdborná problematikaZamyslenia písané pre RTVS

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu