S deťmi na Čínskom múre

Dlhú cestu do Thajska sme si ešte predĺžili o nie úplne obyčajný výlet. Využili sme layover v Pekingu najlepšie ako sa využiť dá a vďaka tranzitným vízam sme si užili jeden zo siedmich divov sveta úplne bez turistov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Čína ponúka pre turistov bezplatné dočasné víza na 24 až 144 hodín pri prestupe v najväčších čínskych mestách. Táto kľúčová informácia spolu s fakt dobrými cenami za letenky od Air China nám pomohla v rozhodnutí dať si letnú dovolenku v zime. A keďže najlepšie layover možnosti ponúka Peking, bolo rozhodnuté. Ide sa na Čínsky múr.

Air China z Budapešti do Pekingu.
Air China z Budapešti do Pekingu. 

Odlet z Budapešti, nočný let, našťastie sa nepotvrdili katastrofické recenzie na Air China a let bol príjemný, jedlo porovnateľné s inými leteckými spoločnosťami - a tak sme načas pristáli na obrovskom letisku v Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedeli sme, že nás čaká kvalitná byrokratická procedúra, vypĺňanie papierikov, odtlačky, pečiatky do pasov, a tak aj bolo. Netrvalo to však tak dlho, ako sme očakávali a tak sme po jeden a pol hodine stáli pri miestnom Starbuckse a okolo 14:00 miestneho času (v celej Číne je čas oproti Európe posunutý o 6 hodín) sa zvítavali s našim čínskym sprievodcom.

Vstup na Čínsky múr. Údolná stanica lanovky.
Vstup na Čínsky múr. Údolná stanica lanovky. 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Thomas nás usadil do 8-miestneho auta, čo chlapci hneď využili, natiahli sa, privreli oči a užívali si cestu po svojom. Ešte 20 minút po odjazde sme prechádzali popri letiskovom areáli a dokoca tunelom popod rolujúce lietadlá. Nakoniec sme sa cez štvrť, v ktorej bývajú tamer výlučne ľudia pracujúci na letisku dostali do naozajstnej Číny a po ďalšej slabšej hodine sme už parkovali na parkovisku pre návštevníkov jednej z top turistickej atrakcie sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Mutianyu je jedna z troch častí múru, ktorá je dostupná pre turistov z Pekingu. Táto časť múru bola postavená v 6. storočí počas dynastie Ming, keď novým múrom nahradili ten starší. Patrí k najzachovalejším častiam Veľkého čínskeho múru, o ktorom dlho koloval mýtus, že ho ako jedinú stavbu sveta vidno z vesmíru. Nevidno.

Vstup do areálu, lístky, jazda kyvadlovým autobusom k pamiatke (tak ako je to napríklad aj na zámok Saint Michel vo Francúzsku alebo Orlie hniezdo v Nemecku) a múr bol už nadohľad. Prekvapilo nás, že kopce (a múr) boli naozaj vysoko. 

Vedeli ste, že na Čínsky múr sa môžete vyviezť kabínkovou alebo sedačkovou lanovkou a dole sa môžete skĺznuť toboganom? Dokonca je možné priplatiť si za prelet vrtuľníkom ponad múr. Na turistov sú tu pripravení, my sme však mali šťastie a na múre sme boli vlastne sami.

SkryťVypnúť reklamu

Boli sme s deťmi a po noci strávenej v lietadle bola voľba jasná - kabínková lanovka. Lanovkári na hornej stanici nám len povedali, kedy je posledná šanca nastúpiť na lanovku smerom nadol ak nechceme ísť pešo asi 40 minút. Mali sme asi hodinu a pol času a so sebou nášho sprievodcu, ktorý sa ochotne ujal roly fotografa.

Čínsky múr
Čínsky múr 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mrazivé počasie, kopce "pocukrené" snehom a po hrebeňoch sa vlniaci múr - ťažko opísať pocity, aké sme prežívali. Nemysleli sme si, že sa tu vôbec niekedy dostaneme, a teraz na ňom stojíme. Tým, že sme tam boli už v pokročilom čase dňa, tak sme hore zostali naozaj sami. O to viac sme si túto neobčajnú prechádzku so západom slnka užívali.

SkryťVypnúť reklamu

Peking je známy chladnou, ale suchou zimou a sneh je v tejto oblasti výnimočný. Ak nasneží, tak len pár centimetrov a dlho sa neudrží. O to vzácnejší čas na návštevu sme si vybrali. Suchú zimu sme však pocítili na vlastnej koži - pocitová teplota bola výrazne nižšia ako reálna teplota, ktorá sa v čase našej návštevy pohybovala okolo nuly.

Trošku zariskovať a naskladať letenky tak, aby sa nám cestou na dovolenku podaril takýto neopakovateľný výlet, sa jednoznačne vyplatilo. Všetko klaplo. Dali sme Čínsky múr! :)

Braňo Švec

Braňo Švec

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Popradčan. Riaditeľ jazykovej školy, jazykový kouč a lektor angličtiny. Prekladateľ, turistický sprievodca a cestovateľ. Hokejový fanúšik, hobby hráč, nadšenec železníc a všetkých druhov cestovania. Viac informácií o mne na webe Jazykovej školy TARGET a projektu pre deti LEGÁREŇ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestovanieŠkolstvo a vzdelávanieŠportSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu