
Kvôli vám, milý čitatelia som každú z nich dôkladne otestovala. Do vyhľadávania som dávala rôzne názvy, dvojslovné pomenovania, skratky, čokoľvek, aby som sa presvedčila, či naozaj nájde to, čo práve hľadám. Ku každej z nich pridávam svoju skúsenosťou s danou encyklopédiou / slovníkom.
Encyklopédie:
vseved.cz - encyklopédia v pohybe - jednoduchá voľná encyklopédia, ľahko sa v nej orientuje, je vhodná na rýchle vyhľadávanie, skôr stručnejšieho charakteru, ale ponúka aj viac; napríklad prevod fyzikálnych jednotiek
cojeco.cz - encyklopédia, čo sa rýchlo vyvíja, môžete cez ňu vyhľadávať rôzne textové informácie, obrázky, videá a zvuky
zkratky.cz - vyhľadávnie významov skratiek, veľmi spolahlivá a rýchla stránka, ja som tam našla zatiaľ každý výraz, samozrejme na pár výnimiek, odporúčam vyskúšať
britannica.com - svetoznáma anglická encyklopédia, dá sa na stránke stiahnuť 7 dňovú free trial verziu, ktorú môžete kedykoľvek zrušiť, ak chcete pokračovať zaplatíte 69.95 dolárov, ak som to správne pochopila, treba si to pozrieť pre istotu, inak tlačená verzia stránky je na 32 zväzkoch, a je to vraj veľmi obsiahla encyklopédia.. S plnou verziou zatiaľ nemám skúsenosti.
encyclopedia.com - because knowledge is cool - výborná encyklopédia, rozsiahly zdroj informácií založený na Columbia encyklopedia, obsahujúca cez 57 000 hesiel, taktiež mapy, obrázky, publikačné zdroje, veľmi spoľahlivá, nájde toho naozaj veľa, avšak znalosť angličtiny je nutnosť.. Ja osobne preferujem práve túto encyklopédiu, dokážem sa v nej naozaj zahrabať :)
FILExt.com - encyklopédia prípon súborov a programov, ktoré ich používajú. Umožňuje rýchle vyhľadávanie, znalosť anlického jazyka je výhodou.
freeality.com/encyklop.htm - freeality encyklopedias - vyhľadávanie v množstve najrôznejších slovníkov a encyklopédií. Ďalšia zo stránok, kde sa dokážete zamotať aj na dve hodiny. Prevedie vás inými vyhľadávacími stránkami, takže o zábavu máte naozaj postarané. Odradí vás možno pofidérna grafika stránky, ale oplatí sa vyskúšať. Našla som cez ňu fajn stránky na hľadanie hudby.
en.wikipedia.org - svetoznáma najrozsiahlejšia otvorená encyklopédia, ktorú tvoria samotní užívatelia. Kedysi som ju dosť preferovala, občas aj dnes k nej zablúdim, ale stratila som istotu, či sú všetky informácie v nej spoľahlivé, keďže ju tvoria bežní "surferi". Samozrejme, niekedy sa dá použiť ako rýchly zdroj, ale odporúčam radšej stránky, o ktoré sa dá oprieť (napríklad vyššie uvedené). Táto encyklopédia má aj českú verziu, obsahuje však menej výrazov.
Slovníky:
slovnik.zoznam.sk - klasická slovenská stránka, dobre prístupná a rýchla.. Kto nemá počítačový slovník na ploche, alebo obyčajný knižný, potrebuje niečo súrne preložiť, nech sa obráti presne na túto stránku.
forma.sk - elektronický slovník slovenského jazyka. Spoľahlivý, rýchly.. Ak sa v rodine hádate nad významom istého slovíčka, forma.sk to vyrieši ;)
slovniky.atlas.cz - výborná stránka, anglicko-český,nemecko-český, rusko-českýfrancúzsko-český, španielsko-český, taliansko-český slovník (vrátaneopačného prekladu)
webopedia.com - rozsiahly slovník pojmov z oblasti výpočtovej techniky; niečo pre počítačových kutilov, i keď stránka môže spočiatku pôsobiť chaoticky, je dobrá ;)
foldoc.org - opäť niečo pre počítačových maniakov ;) obľúbený otvorený počítačový výkladový slovník
Na záver: dúfam, že som niekomu týmto pomohla, prípadne uľahčila orientáciu na internete, čo sa týka vyhľadávania informácií.. a teraz, čo vás zaujíma? šup, klik ;)