v minulosti usilovali Gréci, Rimania, Kartáginci a Normani. A všetci tu po sebe zanechali stopy svojej kultúry. Hlavne Gréci a Rimania.
A Rimania sa aj najviac zaslúžili za zachovanie unikátnych gréckych stavieb na ostrove.
Posledný umelecký vrchol na Sicílii predstavujú nádherné barokové stavby. Najkrásnejšie ucelené barokové mesta sú Noto, Ragusa a Modica, o ktorých bol predošlý článok o tomto ostrove: http://burkert.blog.sme.sk/c/429226/nezname-barokove-perly-sicilie-modica-ragusa-a-noto.html. Avšak krásu baroka môžme na Sicílii obdivovať aj v mnohých iných mestách a mestečkách. V kocke povedané, architektonické krásy, a nie len barokové, sú na tomto relatívne malom ostrove v takom počte, a zvlášť v jeho južnej a východnej časti, že ak to trochu zveličíme, možno by vystačili aj na celý kontinent. Minimálne austrálsky...
Najprv pár "zahrievacích" foto z juhozápadu tohto, viacmenej odlesneného, ostrova (Lesy nám Sicílčania jednoducho môžu závidieť. Ak samozrejme vedia kde sa Slovensko nachádza...):






Mestečko Licata, na južnom pobreží:







Cestou do Agrigenta:



Agrigento:

Antické Agrigento bolo založené v 6. stor. pred n. l.


Impozantný chrám Concordie je jednou z najzachovalejších stavieb gréckej antiky. Vďaka tomu, že v 6. storočí bol zasvätený kresťanskej cirkvi. Sám Goethe (v žltom?...) sa údajne rozplýval nad jeho krásou a umeleckou hodnotou.



Napriek veľkej nádhere antickej časti mesta by si návštevníci nemali nechať ujsť ani prehliadku stredovekej časti mesta.






Syracusa (Syrakusy), alebo žiadne iné mesto na Sicílii neponúka toľko kultúrnych pokladov a architektonických pamätihodností. Tento článok ale nezahŕňa antickú časť mesta - Siracusa - Neapoli.
Syrakusy - Ortigia:

Stredoveká časť mesta: Syrakusy - Ortigia je vystavaná na tvrdom skalnom podloží ostrova Ortigia, ktorý je s pevninou spojený dvoma mostami.













Najznámejšie námestie mesta: Piazza Duomo, obklopené barokovými skvostami. Námestiu dominuje Katedrála Duomo Santa Maria delle Colonnne (vpravo). Pri pohľade na jej barokovú fasádu nie je poznať jej antický základ, resp. konštrukciu, ale zvnútra je vidieť ako katedrálu odopierajú antické stĺpy, keďže ide o bývalý slávny Athénin chrám, ktorý bol postavený 480 rokov pred. n. letopočtom po víťaznej bitke nad Kartagincami.





Archimedovo nám. s fontánou bohyne Diany.

V meste údajne žil grécky fyzik, mechanik, vynálezca, astronóm, a aj filozof - Archimedes. A v neposlednom rade patril k najvýznamnejším matematikom staroveku.

Etna- schladenie sa na ceste do Taorminy:

Kráľovnú medzi vulkánmi obklopuje krásna príroda – lesy, vinice, olivové, citrusové a figové sady, píniové háje... a na vrchole sa drží celoročne snehová pokrývka.


Miestni ju s rešpektom nazývajú aj Mongibello - hora všetkých hôr (z latinského mons a arabského, oboje znamená hora) a to má "len" 3.329 m (v súčasnosti, lebo v r. 1981 mala o 21 m viac). Teda je 2 a pol krát väčšia než druhá najväčšia činná sopka na éurópskom kontinente - Vezuv. Ale kto vie, údajne sa začala prebúdzať sopka na gréckom ostrove Santorini, ktorá keď v dávnejšej minulosti vybuchla, sila výbuchu údajne presiahla 160 tisíc krát silu jadrovej bomby ktorá zničila japonskú Hirošimu. Láva a popol v tej dobe zakryli celé územie a výbuch úplne zničil celú antickú kultúru. Následne vlny tsunami zničili stredomorské pobrežia. http://server.sk/zaujimavosti/priroda/top-10-najaktivnejsich-sopiek-na-zemi/


Nemohol som si odpustiť zverejnenie nasledujúcich piatich fotografie Etny z internetu:





Taormina:

Francúzsky spisovateľ Guy Maupassant: Pokiaľ by niekto mohol stráviť na Sicílii len jeden deň a spýtal by sa ma, čo by mal bezpodmienečne vidieť, bez váhania by som odpovedal, že Taorminu. Toto miesto je obrazom na ktorom nájdete všetko čo bolo na Zemi stvorené pre potechu oka, ducha a fantázie."
Grékom Taormina vďačí možno za najkrajšie prírodné divadlo na svete, usadené v prirodzenom svahu a umožňujúce nádherný výhľad na Etnu. Svoju dnešnú podobu získalo okolo roku 100 nášho letopočtu; aj keď postavené bolo 400 rokov skôr. Je druhým najväčším divadlom na Sicílii a v minulosti bola jeho kapacita údajne až 30.000 divákov. Nechce sa mi ale veriť.
Už po krátkej návšteve je návštevník uchvátený jedinečnou mestskou atmosférou tohto iba 11 tisícového mestečka.













