Berlín a maratónske experimenty VII & Ako sme za svetovým rekordom bežali...

Najprv pár faktov o Berlíne, ktoré ma pred jeho návštevou, alebo pačas nej zaujali, alebo prekvapili: 

Berlín a maratónske experimenty VII & Ako sme za svetovým rekordom bežali...
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

- 18.1.1871 prestal byť Berlín hlavným mestom Severo-nemeckej konfederácie a stal sa hlavným mestom Nemeckej ríše.

- V roku 1902 bol slávnostne sprevádzkovaný prvý úsek podzemnej dráhy U-Bahn.

- V roku 1905 prekonal počet obyvateľov Berlína hranicu 2 miliónov. Avšak v berlínskej aglomerácii „Veľký Berlín“, ktorý vznikol v r. 1920, to bolo 3,8 miliónov obyvateľov.

- 9. 11. 1918 zanikla Nemecká ríša a vznikla tzv. „Výmarská republika“.

- V r. 1921 vznikla prvá nemecká diaľnica. 

- Celosvetový záujem o Berlín nastal v r. 1936, kedy sa tu konali letné olympijské hry. Olympijský štadión mal kapacitu 100 tisíc divákov a v tej dobe bol najväčším na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- V r. 1938 začala Speerova prestavba centra mesta, ktorá nebola dokončená a väčšina budov vtedy postavených bola čoskoro zničená pri bombardovaní Berlína.

- 9.11.1938 prebehla tzv. „krištáľová noc“, behom ktorej boli vyrabované židovské obchody a vyplienených 9 z 12 synagóg.

- Pred 2. svetovou vojnou mal samotný Berlín 4,3 miliónov obyvateľov. Po vojne to bolo len 2,85 miliónov obyvateľov.

- Z 50 tisíc berlínskych Židov prežilo vojnu len necelých 7 tisíc. 1,9 tisíc z nich prežilo koncentračné tábory. Zvyšný počet sa skrýval, alebo nebol deportovaný. Iné údaje hovoria, že pred holokaustom žilo v Berlíne cca 170.000 Židov, z ktorých cca 90.000 emigrovalo a zo zvyšných holokaust prežilo len cca 800. 

SkryťVypnúť reklamu

- Počas 310 veľkých náletov na Berlín zomrelo 50 tisíc obyvateľov.

- Z celkovo 150 tisíc obydlí, resp. obytných domov Berlína bolo úplne zničených 32 tisíc a ďalších 100 tisíc bolo poškodených. Po vojne vznikli v Berlíne „umelé kopce“, vysoké takmer 100 metrov, vytvorené zo sutín zbombardovaného mesta. V zime sa na nich môžete sánkovať...

- Hneď po vojne bol Berlín rozdelený na 4 zóny. Východná časť bola okupovaná Sovietskym zväzom a Západná časť Francúzskom, Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi. Východný sektor mal rozlohu 403 km2 a 1,1 miliónov obyvateľov. Spojenecký sektor bol rozlohou len o trochu väčší, pokrýval 481 km2 a mal 2,1 miliónov obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

- Behom zimy 1945/1946 zomrelo v Berlíne viac než 60 tisíc obyvateľov. Príčinami bola krutá zima, týfus a úplavica.

- V júni 1948, keď USA, Veľká Británia a Francúzsko oznámili úmysel spojiť svoje okupačné zóny a vytvoriť z nich samostatný nemecký štát, Sovieti reagovali blokádou západnej časti Berlína, ktorá bola potom bezmála rok odkázaná len na letecké zásobovanie.

- Z dôvodu narastajúcej migrácie (za 5 rokov ušlo z Východného Nemecka údajne 3 mil. ľudí) bolo v r. 1961 začatá výstavba tzv. „Berlínskeho múru“, keďže na západ sa z územia totalitného režimu utekalo najčastejšie, resp. najľahšie cez demokratickú enklávu - Západný Berlín.

SkryťVypnúť reklamu

- Múr bol 165 km dlhý z čoho 42 km rozdeľovalo obe časti mesta a 123 km bolo na hranici Západného Berlína a NDR.

- O tom, akú dôležitosť pripisovalo komunistické vedenie stráženiu Berlínskeho múru, svedčí aj to, že v jednotkách pohraničnej stráže slúžilo 13-tisíc vojakov, ktorí mali k dispozícii 567 obrnených transportérov, 48 mínometov, rovnaký počet protitankových diel, 114 plameňometov, 156 obrnených vozidiel a 992 psov. Údaje o tom, koľkým ľuďom sa ho podarilo prekonať a koľkí za to zaplatili životom, sú rôzne. Niektoré zdroje udávajú 135 obetí, iné až 239. Stavba, ktorá sa stala vari najvýraznejším symbolom studenej vojny a rozdeleného sveta, napokon padla večer 9. novembra 1989. Doslova útokom ju zobrali ľudia z oboch strán, keď počuli v rozhlase informáciu, že hranice medzi oboma nemeckými štátmi majú byť čoskoro otvorené. No a spolu s múrom sa začali ako domčeky z karát rúcať aj komunistické režimy vo východnej Európe. Tie totiž držala pri živote práve železná opona, akou bol aj tento múr hanby, ako ho nazývali na Západe. https://zivot.pluska.sk/clanok/9861/mur-hanby-vyrastol-z-noci-na-rano-a-z-ludi-urobil-vaznov

- 3. októbra 1990 došlo k zjednoteniu Nemecka.

- Spolková krajina Berlín je obkolesená spolkovou krajinou Brandenbursko a vedľa Hamburgu a Brém je Berlín jedným z troch mestských štátov Spolkovej republiky Nemecko pozostávajúcej z celkovo z 16-tich spolkových krajín.

- Spolková vláda, ako aj parlament, sa z Bonnu do Berlína presťahovali až v r. 1999. 

Hovorí sa, že Berlín sa za necelých 30 rokov od zjednotenia Nemecka zmenil na nepoznanie, aj keď určité paradoxy so sebou stále nesie...

Obrázok blogu

a že šedá paneláková zástavba, ktorá pred 30 rokmi naháňala hrôzu, dnes predstavuje moderné mesto. Nuž neviem, ja osobne komunistickým sídliskám na chuť neprídem ani keby tie domy a tzv. ulice vyšperkovali. 

Po prílete do Berina:

Letisko Tempelhof - vstupná hala (vpravo)
Letisko Tempelhof - vstupná hala (vpravo) 

Nasledovala registrácia na Berlínsky maratón, pre ktorú organizátori zvolili nanajvýš zaujímavé mieto - bola v priestoroch bývalého Ústredného letiska Berlín-Tempelhof v mestskej štvrti rovnomenného názvu. Na foto vyššie stojíme pred jeho hlavným vchodom. 

Je to veľmi zaujímavá mieto, tak uvádzam pár faktov o ňom:

"Pravidelná doprava tu bola zahájená už v r. 1923, čím sa toto letisko stalo prvým dopravným letiskom na svete. A od roku 1927 s možnosťou prestupu na stanicu metra! Na vtedajšiu dobu niečo nevídané. Po nástupe nacistického režimu bolo letisko v rokoch 1934 až 1936 znovu vybudované (do dnešnej podoby) a to podľa prianí nacistického vedenia ako ústredné letisko nacistického Nemecka a po rozšírení malo dosiahnuť kapacitu 6 miliónov cestujúcich ročne. Letisko bolo koncipované pre hlavné mesto nielen Tretej ríše, ale i celého sveta. Išlo o projekt Alberta Speera. Takto vzniklo magalománske letisko, ktorého budova bola svojho času najväčšou súvislou budovou na svete (dnes 3. miesto po Pentagone a budove paláca parlamentu v Bukurešti). Išlo o svetový unikát, ale na strane druhej, vzletovo-pristávacie dráhy sa náchádzali len niekoľko desiatok metrov od prvých obytných budov a tak cestujúci mali pocit, že pristávajú v berlínskych uliciach." 

Hlavná hala letiska
Hlavná hala letiska 

"Civilná prevádzka letiska skončila v r. 2008. Od r. 2010 sa plocha letiska využívá ako park pre voľnočasové aktivity. Ide o najväčší park v centre mesta na svete. Rozlohou teda prekonal i Central park v New Yorku.

Obrázok blogu

Budovy patriace k letiskovému komplexu sú dnes využívané pre nemeckú štátnu a kriminálnu políciu. Ostatné plochy, vrátane hangárov, sú využívané firmami z oblasti IT, design-u, alebo aj na rôzne akcie. Jednoducho Nemci vedia všetko využiť."

Obrázok blogu

Nie je dôležité zvíťaziť..., ale zúčastniť sa... Ale

to sme zistili až nasledujúci deň po tom, čo sme skončili hlboko v poli porazených v Berlánskom maratóne. Okrem starostu!... On zabehol Berlínsky maratón najlepšie z nás. Víťaz maratónu, Eluid Kipchoge, z neďalekej Kene..., zabehol tento maratón vo svetvom rekorde za 2 hodiny a niečo (2:01:39), a starosta Kuchyne (obce Kuchyne, s veľkým K, podotýkam) za 3 hodiny a niečo... (3:58:20). Teda ten rozdiel nebol až tak veľký. Nie je totiž vôbec podstatné, že Keňanovi to niečo trvalo necelú minútu a pár sekúnd, a starostovi 58 minút, a tiež len pár sekúnd. Podstatné sú prvé čísla: dve a tri... Rozdiel je teda viacmenej zanedbateľný...

Obrázok blogu

No a my zvyšní dvaja, ja a Iveta, nám to trvalo o "čosi" dlhšie. Ivete minútu pod 5 hodín a mne 23 minút nad 4 hodiny. Lenže! Iveta cca mesiac na to zabehla maratón vo Verone, a to je už čerstvá 60-nička, v čase pod 4 hodiny!

Obrázok blogu

Mimochodom, ako vidieť na paneloch z registrácie na Berlínsky maratón, tak Košický maratón patrí do skupiny 12-tich najprestížnejších maratónov Európy a 40-tich top maratónov sveta. 

Obrázok blogu

Po registrácii smerujeme na ubytovanie: 

Obrázok blogu

Na obrázku vyššie, v ľavej časti, je vidieť časť letiskovej budovy Berlín-Tempelhof. Vpravo od nej je už klasická mestská zástavba. A na obrázku nižšie (vpravo) je taktisto vidieť letiskovú budovu zapadajúcu priamo do mesta. Toto letisko jednoducho nemohlo ako letisk prežiť.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cestou z letiska na ubytovanie

Obrázok blogu

A toto je už ulica v južnej časti mesta, kde máme ubytovanie, v bývalom Západnom Berlíne, 9 km od centra mesta. Belrlín je jednoducho obrovský. Aj okrajové štvrte vyzerajú ako centrum.

Pohľad z hotelovej izby
Pohľad z hotelovej izby 

Je nedeľa ráno, 16.9.2018 a my sa presúvame na miesto štartu

vraj najrýchlejšieho maratónu na svete (ak nepočítam Holíkov "Petržalský maratón" v Sade J. Kráľa, ale na ňom, aspoň zatiaľ..., maratónske špičky neštartovali, tak to ešte nie je oficiálne potvrdené...).  

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Blížime sa k budove Reichstagu, teda Ríšskeho snemu; podľa historického názvu.

Obrázok blogu

Všimnite si akí maličkí sú ľudkovia v tej kupole. 

Obrázok blogu

Nemecký spolkový parlament (na obr. vyššie vpravo) sa dnes volá Bundestag. Za komunistickej éry stál v týchto miestach Berlínsky múr. Samotná budova pripadla Západnému Berlínu. Počas vojny bola budova silne poškodená a hrozilo, že ju zbúrajú. Odvtedy bola rekonštruovaná dva krát. Od druhej rekonštrukcie, skončenej v r. 1999, je opäť sídlom parlamentu. 

Obrázok blogu

Slovenská maratónska minivýprava pred Bundestagom, odkiaľ je to na štart asi 300 metrov. Ten je v parku Tiergarten, podľa ktorého je pomenovaná aj centrálna štvrť bývalého Západného Berlína.

Park z vtáčej perspektívy pripomína newyorkský Central Park:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Čakanie na výstrel... a v danom čase ešte len budúci víťaz Berlínskeho maratónuročníku 2018 Eluid Kipchoge v nadživotnej veľkosti a v životnej forme. A nielen víťaz ale aj nový svetový rekordér a aj "pokoriteľ" hranice 2:02:00. Svetový rekord, aj vďaka nám - ostatným bežcom, ktorí sme ho zozadu tlačili... :-) tu prekonal o viac ako minútu a 15 sekúnd. V tom tempe by bežec mojej úrovne s ním vydržal bežať maximálne tak prvých 250 metrov. Dosť, nie?... 

Obrázok blogu

Že sa nehanbíte!... migranti! ...

Niektorí migrujúci maratónci boli ráno naobliekaní akoby sa štartovalo v decembri pričom už na štarte o 09:00 hod. bolo 14°C.

Obrázok blogu

Na obrazovke: Slovenskóóóóóó... Tesne pred výstrelom.

A ja už sa nemôžem dočkať...,

kedy to už budem mať za sebou...

a dám si po maratóne berlínske pivo. A najlepšie tri!, lebo vyzerá to tak, že dnes nám zima rozhodne nebude a dobre sa zapotíme.

ŠTART!

Obrázok blogu

Po štarte sme si trochu privoňali bývalej Francúzskej zóne a stáčame sa do Britskej zóny

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nie, ešte nie sme v bývalom Východnom Berlíne. Stále sme v Britskej zóne. Zjavne ani v nej nebolo všetko ružové, či tehlové, ale aj panelové. Mimochododom, takéto "skvosty" už nenájdete ani v Petržalke. Kto dlhšie nebol, všetko je tam už pekne zateplené a vymaľované, aj keď nejaké mestské čaro by ste tam inak len márne hľadali. Staré mesto je staré mesto. A Bratislava ho má nádherné. To len tak naokraj, keď sme už v tom Berlíne... 

Obrázok blogu

Pozrite aké vyšportované telá bežali mojim tempom!.. Nebyť pivného pupku tak by som mu to dnes naložil, frajerovi...

Prebehujúc cez most rieky Sprévy vbiehame do bývalej sovietskej zóny,

Obrázok blogu

kde by človek čakal panelovú kultúru, ale tej, aspoň zatiaľ, nikde. 

Obrázok blogu

Ale neupravené "zelené pásy" pozdĺž električkových tratí predsa tu len o niečom vypovedajú - podobne ako na bratislavských radiálach.

Obrázok blogu

Tak konečne je to tu...: slávny komunistický bulvár... Škoda že taký nemáme v bratislavskej Dúbravke... Lebo naozaj vyzerá lepšie ako ten náš - nekoncepčný, s nevkusnými neharmonizujúcimi škatuľami, ktoré ho lemujú hneď od začiatku sídliska po pravej strane až po jeho stred. 

Obrázok blogu

A takto to mohlo v Dúbravke vyzerať v jej centrálnej časti. Na komunistické časy ide o pomerne pekné námestie. Čo poviete? Otázne je len to, či kvôli tejto výstavbe nepadli za obeť oveľa krajšie domy, ktoré možno prežili bombardovanie. 

Obrázok blogu

Lúčime sa s "géniom loci" či "duchom" komunistických architektov a za potlesku okoloidúcich divákov, ktorých je tu inak ešte hustejšie ako na Košickom maratóne, vbiehame do bývalej Americkej zóny. Tá je najkrajšia; pripomína pražské štvrte:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Sprejeri zjavne nezaháľajú ani v Berlíne
Sprejeri zjavne nezaháľajú ani v Berlíne 

Príjemne ma tu prekvapuje množstvo starých obytných budov (až zabúdam, že tu nie som na dovolenke... ale na služobnej ceste... teda že sa mám venovať maratónu) a to sa pohybujeme 6 až 9 kilometrov vzdušnou čiarou od úplného centra mesta; aj keď stále sme ešte v centrálnej časti veľkomesta. Nie je divu, veď Berlín mal milión obyvateľov už v r. 1887 a v roku 1905 to už bolo dva krát toľko. Dnes má takmer 4 mil. obyvateľov; bez priľahlej aglomerácie. 

Obrázok blogu

Takéto a podobné zákutia som tu naozaj nečakal.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

28. kilometer... Ešte je to v pohode, ale najradšej by som už bol v cieli...

A blížime sa späť do centra:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V závere maratónu ma chuť na fotenie opustila, ale vrátila sa na 40. kilometri, keď sa dostávame (nechcem povedať že vbiehame, lebo nie len ja, ale viacerí súputníci bojujeme s kŕčami) na krásne námestie, jedno z dvoch najkrajších v Berlíne. Volá sa Gendarmenmarkt. Niektorí ho označujú dokonca ako jedno z najkrajších námestí v Európe. 

Obrázok blogu

Brandenburgská brána znamená, že do cieľa je to už len asi 300 metrov. Tak som sa tešil na túto chvíľu, ale prichádza rozčarovanie, lebo energie mám pomerne ešte dosť, no kŕče ma z behu dokonale vyradili. Posledné 4 kilometre som viacmenej iba kráčal a chôdzou som napokon aj došiel do cieľa najrýchlejšieho, teda dá sa povedať že aj najslávnejšieho maratónu sveta. Čas 4:23:32 znamená cca 36 minútové manko za mojim doterajším maximom z Belehradu z r. 2011. 

Obrázok blogu

Na Námestí republiky v pozadí Bundestagom. 

Obrázok blogu

S tímom Obehni svet.

Hodinku po maratóne som sa pustil do 2. kola prehliadky mesta;

ale tentokrát len vyložene chodeckej:

Je zaujímavé, že jadro, už len bývalého starého, Berlína, pripadlo Sovietskej zóne. Tu je z neho "pár" záberov, konkrétne zo štvrte Mitte, a ešte presnejšie - podštvrte Nikolaiviertel, ktorá počas studenej vojny bola údajne "územím nikoho", tzv. mŕtva zóna, ale dnes je to už úplne inak, tá štvrť žije, je tu mnoho kaviarní, pivární, ľudia sa tu stretávajú v parkoch, ale sú tu aj zaujímavé zákutia: 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Múzejný ostrov je zaradený na zoznam UNESCO.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nové nemusím, ale toto je celkom zaujímavé.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ešte trošičku náklonu a potom to bude dokonalé...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V Berlíne je nie len stále čo obdivovať, ale aj rekonštruovať.

Obrázok blogu

Vľavo je replika bývalého Kráľovského paláca, ktorý bol zničený počas vojny.

Obrázok blogu

Berlínska katedrála, ako súčasť Múzejného ostrova. Dnešná podoba vznikla v r. 1905. Stará bola zbúraná, aby sa nová viac podobala katerdrále sv. Petra v Ríme. Počas 2. svetovej vojny bola vážne poškodená. Obnovená bola až v roku 1993. Je naozaj impozantná. 

Obrázok blogu

Našli ste čo ku kadedrále nepatrí a tvári sa akoby bolo jej súčasťou?

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Neďaleko Berlínskej katedrály je bývalé centrum Východného Berlína - Alexanderplatz:

Obrázok blogu

Neďaleký Alexanderplatz.

Alexanderplatz
Alexanderplatz 

Akoby do Petržalky preniesli niektorý z kostolov bratislavského Starého mesta. 

Alexanderplaz
Alexanderplaz 
Alexanderplatz
Alexanderplatz 
Nikolaikirche
Nikolaikirche 

Pohľad z Alexandrovho námestia smerom do centra. Po pravej strane Nikolaikirche.

Obrázok blogu

Neďaleko Alexandrovho námestia a Múzejného ostrova začína bulvár Pod lipami (Unter den Linden). Na jeho konci je vidieť Brandenburgskú bránu. Bulvár pripomína pražský Václavák. 

Bebelplatz
Bebelplatz 

Má však krásne priľahlé námestie Bebelplatz; podľa mňa najkrajšie námestie v Berlíne. 

Obrázok blogu

Na námestí sa nachádza krásna katedrála, katedrála sv. Hedviky. Bola postavená v rokoch 1747 až 1773 v klasicistickom architektonickom štýle. Je podobná Panteónu v Ríme. Je tu aj štátna opera:

Budova štátnej opery
Budova štátnej opery 

Námestie sa neslávne preslávilo tým, že v máji 1933 tu došlo k obrovskému páleniu nežiadúcich kníh pod "patronártom" NSDAP. Na zahájenie akcie prišiel dokonca sám minister nacistickej propagandy Josef Goebbels, ktorý tu predniesol jeden zo svojich plamenných prejavov. Študenti tu za podpory členov SA, SS a Hitlerjugent pálili 20 000 kníh od takých autorov akými boli narp. Erich Maria Remarque, Karel Marx, či Albert Einstein.

Bulvár Pod lipami
Bulvár Pod lipami 

Stále sme ešte v bývalom Východnom Berlíne. Celý tento bulvár sa v ňom nachádzal.

Bulvár pod Lipami
Bulvár pod Lipami 

V pozadí už spomínaná replika bývalého Kráľovského paláca.

Bulvár Pod lipami
Bulvár Pod lipami 
Bulvár Pod lipami
Bulvár Pod lipami 
Unter den Linden
Unter den Linden 
Obrázok blogu

Na konci bulváru, ak prechádzku ním začíname z východu, je Brandenburgská brána. 

Obrázok blogu

Námestie pred Brandenburgskou bránou. Všimnite si ten hnedý dom v strede. Cez vojnu bol zničený a obnovený bol do pôvodnej podoby. 

Obrázok blogu

Bulvár pod lipami pred 2. sv. vojnou

Obrázok blogu

Bulvár pod lipami po 2. sv. vojne.

Obrázok blogu

Len Brandenburgská brána a Berlínsky múr... 

Obrázok blogu

Vraciam sa na námestie Gendarmenmarkt, kde bol zhruba 39. km maratónu.

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vo štvrti Tiergarten, vedľa centrálneho parku, bol v r. 2005 vybudovaný Pamätník židovským obetiam holokaustu pozostávajúci z 2 711 betónových blokov. Nachádza sa tu aj expozícia Topografia teroru, ktorá mapuje obdobie nacistického Nemecka. Je priamo na mieste, kde v čase 2. sv. vojny sídlila centrála jednotiek SS. 

Postupimské námestie
Postupimské námestie 

Neďaleko od pamätníka, teda aj nie ďaleko od historického centra, smerom na juh sa nachádza Postupimské námestie (Postdamer Platz). Leží na hranici Bývalého Západného Berlína a Východného Berlína.

Postupimské námestie
Postupimské námestie 

Námestie predstavuje nové centrum Berlína.

Postupimské námestie
Postupimské námestie 
Postupimské námestie
Postupimské námestie 
Postupimské námestie
Postupimské námestie 
Postupimské námestie
Postupimské námestie 
Obrázok blogu

Námestie Breitscheidplatz. Beží sa cez neho aj maratón. Za čias studenej vojny predstavalo námestie obchodné centrum Západného Berlína. 19. decembra 2016 bol na ňom vykonaný teroristický útok. Presne na mieste, ktoré je na obrázku vpravo, za cestou. V tej dobe sa tu konali tradičné adventné trhy. Útočník najel s kamiónom naloženým oceľou do davu ľudí. K útoku sa na druhý deň prihlásila organizácia Islamský štát. Zahynulo 12 osôb, medzi nimi i jedna Češka, a ďalších 48 bolo zranených, z toho 30 vážne. 

námestie Breitscheidplatz
námestie Breitscheidplatz 
Berlín
Berlín 

Na záver ešte k mojim dvom zvyšným maratónskym experimentom v 2018 po Berlínskom maratóne: 

Košický maratón

3 týždne po Berlínskom maratóne - čas: 4:04:50, teda takmer o 19 minút lepšie ako v Berlíne.

Obrázok blogu
Po Košickom maratóne s mojim podporným tímom...
Po Košickom maratóne s mojim podporným tímom... 

14.BAH - Bratislavský Hamburg & Petržalský maratón

4 týždne po Košickom maratóne - čas: 3:56:47, teda takmer o 27 minút lepší ako pred 7 týždňami v Berlíne. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
S mojim pomocným tímom...
S mojim pomocným tímom... 

Súvisiace články:

- Maratónske experimenty 1992 - 2009

- Belehrad, Belehradský maratón 2011 a osobák po 18 a pol roku

- Varšava, Varšavský a pravý Pražský maratón 2011

- Zákutia Edinburgu a Edinburgský a Košický maratón 2014

- Regensburg, Walhalla a Regensburgský maratón 2015

- Trangoška 2015 - reportáž z najstaršieho slovenského horského ultramaratónu https://blogadmin.idnes.cz/admin/c/467609/preview-page.html

- Budapešť - jedno z najčarovnejších svetových veľkomiest + Budapeštiansky maratón 2015

- 11. Petržalský maratón – v podaní Buldoga a Geparda

- 15 + 42 + 20 km po Barcelone za víkend po vlastných

Polmaratónske experimenty:

- Zákutia Ľubľany, Ľubľanský pol/maratón a iné bežecké experimenty 2010

- Prekvapivo krásne mesto Graz a Grazský polmaratón 2012

- České Budějovice, Košice a polmaratónske experimenty 2013

- Najväčšie bežecké súboje medzi Buldogom a Gepardom II: https://marcelburkert.blog.pravda.sk/2021/03/19/buldog-vs-gepard-najvacsie-bezecke-suboje-ii-2019-2020/

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  402
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú ani USA, ani Židia, ani tajné spolky, ale prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť, . Kritik ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s "ľudskou tvárou" a aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu, z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, zo širenia politickej ideológie pod maskou náboženstva, zo slepej viery v toto učenie a jeho pridržanie sa zo strachu pred fanatikmi tej istej viery, z alibizmu európskych lídrov otvárajúcich dvere tejto "novej" "kultúre" - totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,065 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu