že Bratislava, ako hlavné mesto, či Dúbravka a jej okolie, majú toľko krásnych prírodných lokalít; aj keď ich je žiaľ stále menej.
Vôbec mi nevadí, že Bratislava je vraj len taká veľká dedina; naopak, som rád, že patrí k tým menším hlavným mestám, kde je všetko viac menej po ruke a kde človek nemusí tráviť dve hodiny denne v dopravných zápchach ako v mnohých iných hlavných mestách.
Tak ako nie každé hlavné mesto môže mať toľko historických pamiatok ako napr. Praha, rovnako len máloktoré hlavné, alebo väčšie mesto má vo svojom "chotári" toľko prírodných krás ako Bratislava.

Poďme len do jej 4. obvodu (z piatich), konkrétne na Devínsku Kobylu a do jej okolia:



Kým 7. januára 2011 v bratislavskej Dúbravke vládlo skôr jarné počasie, trochu pršalo, a definitívne zmizli aj posledné náznaky z toho mála snehu, čo tu v druhom, už skromnejšom "snehovom kole" tejto zimy napadlo, Devínska Kobyla v tento deň ponúkla skvelú sánkovačku na zmrznutom zľadovatelom snehu. Po rannom výbehu na jej vrchol som ale mal čo robiť presvedčiť zvyšok rodiny, že len 2 kilometre od nášho domu sa v lese nachádza dostatok snehu na sánkovačku..., a teda, aby sme sa tam vybrali! Nakoniec súhlasili, že sa tam môžeme teda poobede prejsť, ale zobrať so sebou sane, že to je vylúčené!... vraj všetci na nás budú pozerať ako na bláznov, lebo sneh, ak tam aj nejaký bol, sa od rána iste roztopil...

Už po pár sto metroch po tom, čo sme vstúpili do lesa je tu sneh a dokonca sa dá aj sánkovať. Nebolo ho veľa, aj keď na sánkovanie stačil, ale veľa krát som už zažil, že kým v centre mesta už po snehu už ani nechýrovali, v "hore" ho bolo na niektorých slnku schovaných miestach aj 30 cm. Podobne tomu bolo aj pred rokom, vo februári, keď dokonca v Jasnej pod Chopkom bol len dvoj centimetrový poprášok. Samozrejme, to ale nie je pravidlom.

Približne v dvoj-tretine cesty hore. Cestou dole, keď už bola skoro tma, to po zasneženej zmrznutej ceste išlo lepšie ako v zime na saniach..., až sme museli brzdiť! Skvelý zážitok.
Na vrchole Kobyly nás pred západom Slnka čakal takto pohľad na kľukatiaci sa Dunaj:


Návrat za mesačného svitu.

Po sánkovačke na jedno k Zajíčkovi v starej Dúbravke.



Kráľová hora:

Je to vlastne lúka; krásna lúka. A veľká; veď jej rozloha je 20 ha. Nakoniec aj jej druhý názov znie - Veľká lúka. Slovo „hora“ v oficiálnom názve vyjadruje zrejme jej tak trochu náhorný charakter, keďže pripomína náhornú plošinu, ktorú by sotva nejaký turista hľadal v ktoromkoľvek európskom hlavnom meste.

Výhľady z D. Kobyly:







Nie, toto nie je alpský Schneeberg. Iba mraky.


Zverstvo... D. Kobyly:


Zatúlaný bobor v Dunaji pod D. Kobylou. Spláchla ho asi veľká voda z Moravy.


Lesostep, skaly, kozy, mimozemšťania... a posledné torzá viníc nad Devínom:



Na týchto fotografiách chýba už iba Vinetou...


"Kruhy v obilí" po mimozemšťanoch...


Čo bolo niekedy len snom, je dnes realitou. Náletové dreviny a buriny kozy spásajú, orchideám v lokalite pomáhajú.


Rok 2013 bol posledným, kedy sa o túto vinicu aspoň trochu niekto staral, aby nezarástla burinou.


Z Lamačských vŕškov:






Na kopci Háj (330 m) nad lokalitou Podháj v Lamači bol v lete 2013 postavený pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda 7 m vysoký drevený dvojkríž. Pôvodný 3,8 m vysoký kríž z útleho a kôry zbaveného kmeňa stromu bol zachovaný a presunutý o niekoľko metrov vedľa.]Na kopci sa nachádza aj veľmi jednoduchá krížová cesta. Jednotlivé zastavenia predstavujú skaly s namaľovanými červenými rímskymi číslicami.

Dúbravka.



Dúbravský kostolík schovaný na fotografii - vľavo.

Lamačský kostolík.

Zamerané na Veľkú lúku:

Takmer rozprávková usadlosť v chotári Dúbravky.


Prírodná rezervácia Štokeravská vápenka 2010:




Skalolezci na skalách PR Štokeravská vápenka.





Čo všetko sa dá vidieť a odfotiť počas dvoch hodín "indiánskeho behu" Devínskou Kobylou:

Vybieham z Dúbravky a za necelých 15 minút sa dostávam na Dúbravskú hlavicu (358 m)

Prednosťou behu je nie len to, že vám zaberie len tretinu alebo dokonca len štvrtinu času, ktorý strávite napr. pri cyklistike, tenise a pod. aby ste dosiahli ten istý zdravotný efekt, ale aj to, že za behom nemusíte nikam dochádzať, môžte ho prevádzať kdekoľvek a kedykoľvek, trebárs aj za tmy či v zasneženej krajine, a v neposlednom rade má tú výhodu, že pri ňom môžte veľa zaujímavého vidieť a to za pomerne krátky čas, či už ide o nejaké mesto, v ktorom ste prvý krát, a nemáte veľa času aby ste si peši prešli všetky jeho zákutia, alebo o prírodu. Tu je jeden konkrétny príklad z jedného septembrového rána, resp. z dvojhodinového indiánskeho behu Devínskou Kobylou (pozn.: Indiánsky beh znamená, že sa strieda chôdza s behom; len ja pri tom striedam beh s prestávkami na fotenie):







Na chvíľu odbočujem z trasy, vedúcej okolo D. Kobyly, na vyhliadku medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou. A kochám sa pohľadom smerom na Moravské pole; len to pole akosi nevidieť...

Starý záber - pre porovnanie ako to tu vyzerá bez hmly.

Pohľad na 6 tisícové mestečko Hainburg na Dunaji; ale ako vidieť..., ani to nie je vidieť.
A takto to tu vyzerá bez hmly; a aj s malým spestrením...:

Dúbravka:




Takéto pohľady na horný koniec Dúbravky a Záhorie z okolia Dúbravskej hlavice sú už dnes minulosťou. Záber je z r. 2008. Dnes, v r. 2013, sú už lúky a sady Dúbravskej hlavice pokryté náletovými drevinami.

Podobný osud zrejme stihne aj toto ihrisko na ul. Agátovej.

Tento kopček na sánkovanie na Homolovej je v čase aktualizácie článku (r. 2022) už minulosťou. Nie náletové dreviny, ale nová chaotická výstavba bez územných plánov zón.

Homolova ten istý záber, len z väčše diaľky.

Pozemky na ktorých táto zeleň leží, sú zväčša v súkromných rukách, a sú stavebné. Vhodným územným plánom a kompromisom medzi samosprávou, mestom, vlastníkmi resp. investormi, by sa dalo dosiahnuť aby celá táto zeleň nepadla výstavbe, ale aby tu ostala jej ucelená plocha vo forme či už prírodného alebo mestského parku po vzore Pekníkova. Argument, že táto krásna lokalita leží z nejakej časti na skládke odpadov neobstojí. Ak je vhodná k výstavbe domov tak by mohla byť vhodná aj na park.

Súvisiaci článok: Aj malá "Dúbravská divočina" má ustúpiť výstavbe: http://burkert.blog.sme.sk/c/345385/Aj-mala-bratislavsko-dubravska-divocina-ma-ustupit-vystavbe.html

Däbravka - nad Veľkou lúkou.






Od trpaslíkov.



Zmeny na hornom konci Dúbravky & ul. Martina Granca od súčasnosti po minulosť:















Pieskovisko alebo kúpalisko?... Ul. Pri kríži / Homolova.

Malé retro:

Výstavba a ukážková likvidácia pyramíd v Dúbravke...

Trošičku to upravím...

Žeby som spravila niečo zle?!, že tak na mňa všetci zazerajú jak nepríčetní?...

Z r. 2000 - pod Saleziánmi a nad Dúbravkou.


Záverečná:
