Zahŕňajú aj prírodnú rezerváciu Parco Naturale Fanes-Senes-Braies pokrývajúcu plochu 25.453 ha, čo je zhruba tretina Tatranského národného parku, resp. rozloha 25 x 10 km. A v neposlednom rade na horských svahoch sa (ešte stále) nachádzajú typické ladinské osady, tzv. Viles, známe svojimi pôvodnými drevenými stavbami. (Ladinština je starodávny jazyk pôvodných obyvateľov Dolomitov).

Na východe je územie prírodnej rezervácie ohraničené údolím Höhlensteintal, na západe siaha až po St. Vigil v Ennebergu, na juhu až k St. Kassianu, kde kopíruje juhotirolskú hranicu a teda patrí do oblasti Južného Tirolska (goegrafická a historická oblasť), resp. najsevernejšej talianskej provincie Tridentsko - Horná Adidža. (V rámci talianskych provincií existuje niekoľko zvláštností a medzi ne patria aj autonómne provincie Bolzano a Trident). V minulosti bolo Južné Tirolsko súčasťou Rakúsko-Uhorska. Najbližšie veľké mesto je Bolzano, zhruba 40 km na západ.

Tieto osady pozostávajúce z niekoľkých statkov boli v minulosti úplne sebestačné. Ich obyvatelia spoločne využívali hospodársku budovu, pec a ďalšie zariadenia. Celkovo ide o krajinu kde sa prelína príroda s kultúrou, udržujú sa tu tradície a pôvodné zvyky a to nové je budované citlivo.


Z Výstupu, resp. z "aklimatizačnej prechádzky" na vrch Setsas (2.571 m) po ktorej nás nasledujúce 4 dni čakajú ešte 4 výstupy; ako počasie dovolí...:




Výhľady z vrcholu:


Zostup:


Pohľad do údolia Alta Badia, ktorému v tejto časti dominuje impozantný Sassongher.

Výstup na Sassongher (2.665 m) - takmer na vlas vysoký ako náš najvyšší - Gerlach:

Túru začíname v horskej dedine Colfosco s krásnym gotickým kostolíkom a s typickou tirolskou architektúrou. V pozadí s panorámou masívu Gruppo del Sella.









Zo zostupu:




Zostupujeme do dedinky La Valle, ktorá je tak trochu stranou turistickému ruchu a (aj) preto sa v tejto oblasti ladinské zvyky a tradície dodržiavajú viac než inde. Alta Badia, údolie v ktorom alebo nad ktorým sa dedinka nachádza, je jedným z piatich dolomitských údolí, v ktorých miestni ľudia (ešte) hovoria ladinštinou - prastarým románskym jazykom tunajších horalov. Dedine dominuje zámok Ciastel Coltz.

Nestáva sa to často v lete, že večer sneženie a na druhý deň krásne letné počasie.

Výstup na Sas de Stria (2.477 m):





Výstup na Lagazuoi (2.778 m):







Zdá sa že na vrchol premáva aj lanovka...







Zostup:


Pohľad na susednú Tofanu, ktorá patrí k najznámejším horským skupinám Dolomitov. Leží v samotnom srdci tohto prekrásneho pohoria a to nad známym mestečkom Cortina d'Ampezzo, v provincii Belluno. Na juhu je ohraničená sedlom Passo Falzarego (2.106 m), na východe údolím Ampezzo, na západnej strane je oddelená od Lavarelly údolím Travenanzes. Po Marmolade a Antelao je tretím najvyšším masívom Dolomitov. Skladá sa z troch troj tisícoviek: Tofana di Dentro, Tofana di Mezzo (v strede, je z nich najvyššia - 3.224 m) a najkrajšia Tofana di Rozes (vpravo).




Zlatý klinec programu - výstup na Piz Dles Conturines (3.064 m):






















Zostup:









Koniec augusta 2013