modré hladiny jazier sú zväčša lemované sýto zelenými lúkami, lesmi, tmavomodrými vrchmi, miestami snehom pokrytými až do leta, skalnými útesmi a malebnými pestrofarebnými mestečkami alebo dedinkami so stredomorskou atmosférou. My sme v rámci nášho poznávacieho zájazdu navštívili 2 nich: Lago di Garda a Lago Magiore.

Lago di Garda, resp. Gardské jazero je najväčším talianskym jazerom. Jeho rozloha je 5 krát väčšia ako rozloha TANAP-u. Je dlhé 51,7 km a široké 17,2 km (nejde o priehradu). Jeho severná časť vyzerá ako nórsky fjord, ale podnebie a vzduch je tu ako pri Stredozemnom mori, aj keď leží pod Alpami. Bežne tu rastú olivovníky, cédre, cyprusy, miestami aj palmy a ďalšie typicky stredomorské rastliny.

Starobylé mestečko Riva del Garda na severnom pobreží jazera.



Rozlúčka s pôvabným mestečkom a cesta autobusom smerom k južnej časti jazera.

Aj keď jazero leží len 65 m. n. m., severnú časť obklopujú až 2.000 m. vysoké hory.

Mestečko Peschiera v juhovýchodnej časti jazera. V pozadí s krásnym kamenným mostom ponad rieku vlievajúcou sa do jazera.

Kúpeľné mestečko Sirmione na samom juhu jazera, označované aj ako perla jazera. Je situované na malom poloostrove, ktorý v najužšej časti pretína vodná cesta prechádzajúca práve okolo hradu Scaligera z 13. storočia, resp. cez jeho areál.


Koniec poloostrova Sirmione s Grotto of Catullus - najvýznamnejšou románskou stavbou severného Talianska.


V spleti uličiek, resp. v "Slepých uličkách"...

Kostol sv. Petra zo 14. storočia.

Cestou k druhému najznámejšiemu jazeru Talianska - Lago Magiore. Niekedy je však označované ako "hlavné jazero", ktoré nemá v Taliansku konkurenciu. Vo všeobecnosti je ale za najkrajšie považované Gardské.

Jedno z mestečiek na východnom brehu jazera.

Lago Maggiore (v preklade Veľké jazero),
alebo tiež nazývané "More v horách" - veď jeho dĺžka je 65 km (piate najväčšie ľadovcové jazero v oblasti Álp) pričom leží v tesnej blízkosti Alpského národného parku Val Grande (označovaného za jeden z najkrajších v Taliansku).
Na jazere dokonca nájdeme malé súostrovie - Boromejské ostrovy (jeden zo štyroch ostrovov je na obrázku).

Mestečko Stresa; pohľad z člna smerujúceho na ostrovy. V pozadí je ešte v auguste vidieť zasnežené štíty NP Val Grande dosahujúce výšky do 2.300 m., aj keď vyzerajú vyššie. "Základňu" však majú položenú o cca 500 m nižšie ako Vysoké Tatry).

Na brehu jazera v stredoveku sídlila slávna aristokratická rodina Borromeo, ktorá v oblasti šírila osvetu a umenie. O tom svedčia nádherné paláce, domy a záhrady na ostrovoch. Boromejské ostrovy ukrývajú aj vzácne pamiatky po šľachticoch.


Terasovité záhrady s exotickou flórou na ostrove Isola Bella (Krásny ostrov).

V 17. storočí knieža Karol III. Boromejský dal ostrovy pretvoriť do barokového štýlu s cieľom vytvoriť pre svoju manželku ostrovný raj.


K švajčiarskej časti Lago Maggiore:


Locarno - nazývané tiež švajčiarske "Monte Carlo".

Nad mesto, teda na zámok a výhliadku vedie ozubnicová lanová dráha, ale dá sa tu v pohode výjsť aj po vlastných. (Pre záujemcov táto trať vedie ešte vyššie).

Rastlinstvo "typické" pre Švajčiarsko... Palmy atď. tu má "na svedomí" takmer stredomorské podnebie vytvárané prítomnosťou veľkého jazera zmierňujúceho teplotné rozdiely medzi letom a zimou. Jeho teplota ani v zime údajne neklesne pod 10 stupňov.