som sa s mojim synovcom, a veľmi dobrým kamarátom zároveň, sústredil len na jeho centrum netušiac pritom, čo sa ukrýva tesne za jeho hranicami.

Krakovská štvrť KAZIMIERZ (nazývaná ako Židovská švrť) je rozdelená na západnú a východnú časť, pričom západná bola kresanská a východná Židovská.

Štvrť je zo západu a juhu ohraničená oblúkom rieky Wisla.

Zo severo-západu je ohraničená ulicou Jozefa Dietla (na obrázku vyššie) pripomínajúcou bulvár impozantnej dĺžky.

Ulica Jozefa Dietla.

Z východu je štvrť ohraničená železničnou traťou tiahnucou sa súbežne s ul. Starowislna (na obrázku vyššie), asi 100 metrov za ňou. Ide o veľmi esteticky pôsobiacu ulicu, ktorej historický vzhľad nenarušujú žiadne novšie budovy, aké sa na Slovensku bežne implantujú do historických jadier miest ignorujúc "ducha miesta".


Krakowska ul. (na obrázku vyššie) spolu s ul. Starowislna tvoria hlavné tepny Kazimierzu.


KAZIMIERZ, ako je nazývaná židovská štvrť v Krakove (aj keď v nej zďaleka nežili len Židia, ale aj kresťania), je naozaj očarujúca, emotívna štvrť. Akoby sa tu človek chvíľami vrátil späť v čase, akoby sa tu odrážalo to, čo sa tu pred pár desaťročiami stalo, koľko ľudí bolo odtiaľto násilne nacistami vysťahovaných do vedľajšej štvrte Podgórze (Podhorie), nachádzajúcej sa hneď za riekou Visla, teda do malej štvrte, ktorá vo vtedajšej dobe ešte nebola súčasťou Krakova. Tam sa pre Židov, ktorých vtedy v celom Krakove žilo 60.000, vytvorilo geto. Zámer bol ten, že Krakov mal byť od Židov očistený... Geto nacisti v marci 1943 zlikvidovali a jeho obyvateľov odoslali do koncentračných táborov. Štvrť Podgórza je dnes z najväčšej časti prestavaná modernými budovami. Aj preto sa vo filme na Schindlerov zoznam použili nie zábery z geta, ale zo židovskej štvrte Kazimierz, ktorá sa od r. 1940 v podstate nezmenila.

Ľudia, pokiaľ majú možnosť, by mali navštevovať takéto historické miesta. Pripomínajú nám, aký vzácny je život a ako ho častokrát premárňujeme ničotnosťami.

Židovská štvrť pôsobí akoby bola samostatným svetom a pritom je úzko spojená s ostatnými štvrťami mesta.





Jedna z piatich krakovských synagóg. Svojmu pôvodnému účelu však slúži iba jedna.

Ako vidieť, v tejto štvrti nežili len Židia. Kostoly a synagógy tejto štvrte evokujú, že to bol svet prosperity a tolerancie. Napriek tomu pred 72 rokmi tu zaznel umieračik pre jej Židovskú časť obyvateľstva.



Námestie Wolnica je centrom celej štvrti. Stojí na rozmedzí jej západnej a východnej časti. Pre turistov pomerne málo známe, ale veľmi príjemné námestie ukryté v Krakove.





V labyrinte ulíc Kazimierzu sa môžete aj stratiť, čo ale nie je na škodu, ak sa človek neponáhľa.




Súvisiaci článok: