ktoré sa vo svete preslávili tým, že vedia narábať s loptou, resp. hrať najznámejšiu loptovú hru lepšie ako desaťtisíce, možno státisíce iných, ktorí tiež radi kopú do lopty, alebo sa kopaním živia.
Iné hviezdy, ktorých mená nie sú zaujímavé, myslím si ani pre drvivú väčšinu domácich fanúšikov svetového futbalového klubu, nezrovnali so zemou staré manchesterské priemyselné parky plné viaduktov, prekladísk, kanálov na prepravu uhlia, tovární, dielní, mlynov, skladov..., ale pretvorili ich na kreatívne centrá so zaujímavými verejnými priestranstvami, do ktorých ešte citlivo zasadzujú modernú výstavbu, čoho výsledkom je niečo unikátne, čo sa len tak hocikde nevidí.
Preto nie je náhodou, že centrum Manchesteru je zapísané v zozname UNESCO.
Manchester je považovaný za (nepísané) hlavné mesto severného Anglicka a poniektorí ho označujú aj za kolísku priemyslu. V každom prípade: Bridgewater Canal bol prvý umelý vnútrozemský kanál vo Veľkej Británii. Jeho výstavba podporila rozvoj priemyslu dostupnosťou uhlia, ako nevyhnutného zdroja energie. Jeho prvý úsek z Worsley do Manchesteru bol otvorený už v r. 1761 a neskôr predĺžený aj do Runcornu a Leighu, s celkovou dĺžkou až 66 km.
Sprevádzkovanie železnice medzi Manchesterom a Liverpoolom, prvej železnice na svete pre osobnú prepravu (1830), urýchlilo rozvoj mesta a jeho okolia ešte viac.
Na konci 19. storočia bol vybudovaný Mancheser Ship Canal, takmer 60 km dlhý kanál od Salfordu (dnes širšie centrum Manchestru) až k Liverpoolskému prístavu, ktorý umožnil zaoceánskym plavidlám plaviť sa až do doku Manchesterského prístavu.
Počas 2. svetovej vojny sa v Manchesteri vyrábali lietadlá z ktorých najznámejší bol bombardér Avro Lancaster. Je len logické, že aj prvé anglické lietadlo vzniklo práve tu.
Ale Manchester nie je známy len tým. Vznikla tu aj prvá mestská autobusová linka, prvé dieťa "zo skúmavky", prvý osobný počítač... a páni Rolls a Royce začali spolupracovať tiež v Manchestri.
Počas vojny bolo mesto častým terčom nacistických náletov, ktoré zničili značnú časť historického centra mesta a vážne poškodili aj katedrálu. Napriek tomu zlatý vek priemyslu tu po sebe dodnes zanechal množstvo viktoriánskej architektúry, teda architektúry z doby druhej polovice 19. storočia.

Nie, to nie je Petržalka, ani bratislavská Dúbravka, zas až tak veľký park u nás v Dúbravke zďaleka zďaleka nemáme, ale tento, hádam jediný panelák v meste, som si odfotografovať nemohol nechať ujsť.
Poďme ale k typickému Manchesteru:

Architektúra cca 5 km od centra mesta a neďaleko futbalového štadiónu Manchester United.

Spomínaný štadión je vzadu vľavo.

Štvrť Salford Quays:

Salford je nová štvrť blízko Manchesterského lodného kanála. Vznikla na mieste bývalých manchesterských dokov. Ide o jeden z prvých projektov urbanistickej "regenerácie" dokov Británie a doposiaľ je najväčším z nich.


Trinity Bridge - peší most cez rieku Irwel a vľavo od neho Vojenské múzeum, stavba ktorá získala viaceré významné architektonické ocenenia - zrejme z kategórie do ktorej patrí aj pamätník SNP v B. Bystrici...

Člnkovanie pod centrálou BBC pre región North West.





Trochu z iného súdka:



No, tak odpadky im tu zbierať nebudeme, ale za to miestne pivo v tejto pekne vyzerajúcej krčmičke ochutnáme...:

...Ste si ujo istý, že Strongbow je ten správny výber piva?...
...Nuž v pive, chlapče, sa s tvojim otcom mýliť nezvykneme...

...Tak ako vám ujo chutí jablkové pivo???...
...Nuž... (asi sme si mali nechať poradiť...)...

Tak to už je iná káva... írska, so šľahačkovou penou až po posledný hlt. .
Blížime sa do centra:


Castlefield:

Jedna z najstarších a najfascinujúcejších častí Manchesteru. Nachádza sa na juhozápadnom okraji centra mesta.








Nezabudnúť na vedecko-technické múzeum.
Beetham Tower :

Beetham Tower tiež známa ako Hilton Tower, keďže zhruba polku budovy tvorí hotel a druhú luxusné byty. Výška 157 m (strecha). Poschodí - 47. Výstavba 2004 - 2006. Najvyššia budova UK mimo Londýna. Jeden z najužších mrakodrapov sveta. Pomer výška - šírka: 10 : 1 !!! Architekt Ian Simpson žije na poslednom poschodí. Iba jedna budova v Británii má ešte vyššie položený byt. - Barbican Estate v Londýne.


Deansgate - Jedna z hlavných tepien mesta, v pozadí s vežou Beetham.

Na ulicu Deansgate je nalepená moderná štvrť Spinningfields:






The John Rylands Library.



Zákutia starého Manchesteru.



Manchesterská katedrála.





V týchto miestach, blízko Victoria Station, v r. 1996 vybuchla bomba nastražená IRA. Výbuch zranil asi 200 ľudí, nespôsobil žiadne úmrtie, ale vážne poškodil niekoľko budov, ktoré nahradili novšie, napr. aj jedna z naj manchesterských atrakcií - galéria URBIS.


Tmavé uličky do ktorých človek, aj keď silne potrebuje..., si po zotmení dva krát rozmyslí, či do nich zájde, keď nie kam inam. Keď je to ale cez deň, môže natrafiť aj na českú krčmu...


Piccadilly Gardens sú skôr námestím.V ulici ktorá vychádza z námestia, na obrázku od stredu vpravo, začínala v hudobnom bare, pred tým než sa stala slávna, napr. aj skupina Oasis. V Manchesteri vznikli aj ďalšie svetovo známe skupiny. Pre tých starších spomeniem napr. aj Bee Gees.


Nám. Sv. Petra a Mestská radnica.



Albertovo námestie a Mestská radnica.









Na Portland Street každoročne v máji štartuje svetovo asi najslávnejší cestný beh na 10 km - Great Manchester Run. 40.000 účastníkov je bežné číslo, teda zhruba 10 krát viac ako u najväčšieho podobného behu na Slovensku - Behu Devín - Bratislava. Haile Gebreselassie v Manchesteri vyhral 4 krát, naposledy v 2012 ako 39 ročný, pričom vtedy za sebou nechal napr. aj vtedy ešte čerstvého víťaza Berlínskeho maratónu Patrika Makaua, a zároveň čerstvého svetového maratónskeho rekordéra, čím mu Haile vrátil prehru z tohto maratónu a prevzatie svetového rekordu, ktorý v maratóne dovtedy držal. A Haile tu v r. 2015 aj ukončil svoju bohatú bežeckú kariéru a beháva už iba pre radosť.





Oxford Street. Tak takéto rady som na Slovensku nevidel ani za socializmu na pomaranče a ďalšie položky, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť.

Manchester je nie len mestom techniky, múzeí, ale aj kultúry a vzdelania, veď na Manchesterskej univerzite študuje 46.000 ľudí.



Bočné uličky Oxford Street, ktorá je označovaná za študentskú ulicu, keďže v jej blízkosti je univerzita a internáty.

Keď sa vyberiete po Oxford Street smerom na juh, tak cca po troch kilometroch prídete do viacmenej moslimských štvrtí: Longsight a Rusholme.


Štvrť Rusholme, resp. jej hlavná tepna Wilmslow Road je aj Wikipédiou označovaná ako Curry Mile. Vo Wikipédii sa píše, že je tu viac než 70 Indian and Middle Eastern reštaurácií. Číslo sedí, ale poradie nie, lebo dosť jednoznačne prevažujú reštaurácie Blízkeho až Stredného východu a tak indická Curry Mile je už viac menej minulosťou. Indov, resp. hinduistov je v meste neporovnateľne menej. Celkom zaujímavé sú sú štatistiky (zdroj tiež Wikipédia) zo sčítania ľudí, kolónka vierovyznanie, z roku 2011 pre Manchester:
48,7% – kresťanstvo
15,8% – islam
1,1% – hinduizmus
0,5% – sikhizmus
0,8% – buddhizmus
0,5% – judaizmus
0,4% – ostatné náboženstvá
25,3% – bez vyznania.
V každom prípade, komu arabská alebo indická kuchyňa chutí, dá sa tu dobre a pomerne lacno najesť. Do tých reštaurácií chodia ľudia aj zo širšieho okolia.







Zo štvrte Longsight mierime do čínskej štvrte:

A na záver mierime do hádam najkrajšej štvrte mesta, do Gay Village:


Krásna štvrť, ale opäť - odpadky; ktoré sa v "plnej kráse" ukážu akonáhle z kanálov vypustia vodu.








Manchester má zhruba toľko obyvateľov čo Bratislava. Centrum je o čosi menšie ako bratislavské, niečo medzi Bratislavou a Košicami, ale v okruhu 50 km žije údajne až 11 miliónov ľudí.
