(aj keď mnohé už padli za obeť nadmernej ťažbe), tento ostrov, alebo slza padajúca zo špičky Indie (ako o ňom hovorili romanticky založení zemepisci) vyzerá pri pohľade z lietadla takmer ako smaragd. Aspoň zatiaľ.
Ostrov leží len 640 km nad rovníkom; teda patrí do tropického pásma. Napriek tomu sa na tomto relatívne malom ostrove nachádzajú, na dané pomery aj pomerne suché oblasti. Do jednej z nich patrí aj Národný park Yala, na juhovýchode krajiny:

Yala pokrýva územie 98.000 ha, teda je ešte o čosi väčší než náš najväčší národný park - Národný park Nízke Tatry (aj keď tento je národný parkom, na rozdiel od NP Yala, len na papieri, v skutočnosti sa tam pod rôznymi zámienkami ťaží ostošesť).

V NP Yala za jediný deň je údajne možné zazrieť až 100 druhov vtákov.

Yala je okrem iného známa najväčšiu populáciou leopardov na ostrove. Leopard ceylonský je tunajšou najkrásnejšou šelmou. Aj keď jeho populácia je veľmi ohrozená, na ostrove stále žije viac týchto zvierat než v mnohých iných krajinách kde má tiež svoj domov. Súčasná populácia tu činí okolo 500 kusov a z toho v Národnom parku Yala ich žije až 200. V oblasti parku, ktorá je prístupná turistom, a ktorá je označovanej ako sektor 1, ich žije približne 30, teda jeden kus na 1 km2, čo pravdepodobne predstavuje najhustejší výskyt leopardov na svete. Možno ich tu pri troche šťastia, pravdepodobnosť 1:5, vidieť v korunách stromov alebo vyhrievajúcich sa na skalách. My sme to šťastie nemali. Možno na 5. pokus... Údajne mladé samce si pozoruhodne zvykli na prítomnosť návštevníkov a niekedy sa nebojácne prechádzajú po chodníkoch a prašných cestách parku. A žije tu aj ďalšia veľká šelma – medveď pyskatý. Nehovoriac o 33 endemických vtákoch.


Zdanie trochu klame. To množstvo vody (jazierok) je do veľkej miery umelo zadržiavané malými hrádzami.








Cestou do Galle:







Galle:

Galle – mestečko na juhu ostrova vyniká najzachovalejšou starobylou mestskou štvrťou na Srí Lanke, založenou v 2. polovine 17. storočia Holanďanmi. Je na zozname UNESCO.










Bentota River Safari:












Cestou do Sigiriye:

Aj keď budhizmus hovorí, že Budha sám nemá byť uctievaný, celá rada Sinhálcov tak robí.

Dágoby (stúpy, či pagody) – ich najzákladnejším účelom je pripomenúť Budhov odchod zo zeme a vstup do nirvány. Čo vlastne sa pod tým slovom mieni, to nie je jasné asi nikomu okrem tých čo ju dosiahli, alebo si myslia že ju dosiahli. Sám Budha bol povestný tým, že sa tejto otázke vyhýbal. Ako sa budhizmus šíril, stavanie dágob sa začalo považovať za záslužný akt.
Sigiriya:

Sigiriya (leží trochu severne od srdca Srí Lanky), slúžila už v 3. storočí pred našim letopočtom ako kláštor v ktorom pobývali budhistickí mnísi.
Význam v srílanskej histórii však začala mať („až“) v 5. storočí, kedy Dhatusena (ktorý nechal zavraždiť vlastného otca – kráľa, keďže za dediča trónu určil jeho nevlastného brata) sa tu rozhodol postaviť ochrannú pevnosť. Išlo o kombináciu paláca rozkoše a nedobytnej pevnosti, ktorá mala napodobňovať príbytok boha hojnosti. Dolu pod skalou potom založil nové mesto.
Celá táto stavba bola podľa ústneho podania postavená za neuveriteľných 7 rokov. Dhatusena vo vojne so svojim bratom nevydržal čakať vo svojej nedobytnej pevnosti, na čo doplatil a po prehranej vojne jej víťaz, jeho brat Mogallana predal Sigiriyu budhistickým mníchom a tamojšie jaskyne sa opäť stali sídlom náboženských askétov hľadajúcich tu samotu a mier. V r. 1155 bolo miesto opustené a na dlhé storočia zabudnuté.
Celé miesto je podmanivou kombináciou divokej prírody a zaujímavej architektúry.

Voda bola hore najpravdepodobnejšie privádzaná pomocou hydraulického systému poháňaného veternými mlynmi.










Kúsok od Sigirie sa nachádza ďalšie veľké skalisko na úbočí ktorého je jaskynný chrám Pidurangala. Údajne tu boli premiestnení mnísi zo Sigirie, keď túto kvôli palácu museli opustiť.

Dambulla:

Cestou na vrchol, k jaskynným chrámom, sa núkajú krásne výhľady:




Dambulla – nachádza sa neďaleko Sigiriye a jej ponukou sú najslávnejšie srílanské jaskynné chrámy. Podobne ako Sigiriya je tiež na zozname UNESCO.
História sa tu začala písať už v 1. storočí pred Kristom, kedy annuradhapurský kráľ na úteku tu našiel azyl pred svojimi odporcami. Jedno až dve storočia pred tým tu však už bol kláštor. Akonáhle sa kráľovi opäť podarilo zmocniť sa trónu, nechal toto miesto premeniť v nádherný jaskynný chrám pozostávajúci z 5 jaskýň. Od 11. storočia sa jaskyne stali hlavným náboženským centrom ostrova.
Srílanský kráľ Nissanka Malla nechal jaskyne pozlátiť a koncom 12. storočia nechal do nich umiestniť 70 sôch Budhu. Niektoré až 14 metrov dlhé.
V 18. storočí kandyjskí králi nechali jaskyne skrášliť nástennými maľbami.



Súvisiace články:
- Z Kolomba do Kandy. Súčasnosť a história Srí Lanky http://marcelburkert.blog.idnes.cz/c/485643/z-kolomba-do-kandy-historia-a-sucasnost-sri-lanky.html
- Centrálnou srílanskou vysočinou & Nie je nič tak zdravé, chutné a lacné zároveň ako čaj: http://burkert.blog.sme.sk/c/391087/centralnou-srilanskou-vysocinou-nie-je-nic-tak-zdrave-chutne-a-lacne-zaroven-ako-caj.html