reklama

Osobitá (1.687 m) - Západné Tatry

Tento vrch je skutočne osobitým nie len pre svoju krásu a "osamelosť", či odlúčenosť od ďalších veľkých "bratov" a "sestier" Západných Tatier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Je aj najsevernejším vrchom tohto pohoria a zároveň aj prírodnou rezerváciu. Zakončuje bočnú rázsochu Volovca odbočujúcu z Lúčnej (1.652 m). Ide o zvyšok pôvodného vápencového príkrovu Tatier. 

Obrázok blogu

Cestou, ktorá vedie od chaty, tesne pred Račkovou dolinou, na Osobitú, je na nejednom mieste pekne vidieť ako mladé stromčeky obľubujú rozkládajúce sa drevo, resp. sú na ňom závislé, pre živiny, ktoré poskytuje.

Obrázok blogu

More kopcov zo sedla pod Osobitou (1.550 m) na svitaní.

Obrázok blogu

Aj v záujme ochrany týchto orchideí je v súčasnosti chodník zo sedla pod Osobitou na vrchol uzavretý. Myslím, že by sa ale našlo dosť takých turistov, ktorí by boli radi vystúpiť so sprievodcom, alebo dozorom raz za čas v limitovanom množstve na vrchol za nejaký poplatok, pričom financie takto získané by mohli byť investované do ochrany prírody. Je to stále lepšie, ako keď sa tento zákaz v dosť veľkom množstve porušuje a chodí sa kade tade s nedbaním na chránené rastliny a pod. Aj keď som na Osobitej už bol, zopakoval by som si to aj za niekoľko EUR-ový poplatok znovu. Určite nie som sám. Takýto prístup k ochrane prírody je inde úplne bežný. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

pár metrov nad sedlom.

Obrázok blogu

Pohľad z vrcholu na sedlo pod Osobitou.

Obrázok blogu

Pohľad cez Roháčsku dolinu: Z ľava by mali byť, pokiaľ sa nemýlim, Tri kopy (2.154 m), vedľa nich Hrubá kopa, Baníkov (s pretiahnutým vrcholovým hrebeňom, najvyšší vrch Roháčov 2.178 m), Pachoľa, pred ňou Spálená, pred ktorou je mierne do ľava zvažujúci sa "hrebeň Spálenej", potom nad zjazdovkou by mal byť Salatín, a na pravo s tým "kotlom" by mala byť Brestová (1.902 m). 

Obrázok blogu

Na ľavo symbol Roháčov, známa trojica: Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé. 

Obrázok blogu

Ešte ďalej do ľava od Volovca by mala byť (trochu na ĺavo nahnutá Jakubiná, vedľa nej asi Klin, hneď za ním takmer v zákryte Bystrá (najvyšší vrch Z. Tatier 2.248 m), Veľká Kamenistá, Poľská Tomanová, a tá malá "pyramídka" by mohol byť poľský Giewont. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

A ešte viac do ľava. V predu, takmer v strede (pyramidovitý tvar) by mohol byť Bobrovec (1.663 m) na rázsoche Volovca, na ľavo od neho pokračuje hrebeň so štátnou hranicou, na pravo od neho už v úvode spomínaná Lúčna, odkiaľ sa odkláňa ďalšia rázsocha, zakončená tu na Osobitej. 

Obrázok blogu

 

Osobitá zo sedla Zábraď, eda z hlavného hrebeňa Z. Tatier

Obrázok blogu

Na záver trochu nezvyčajný pohľad na Tatry, z Poľska.

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  400
  •  | 
  • Páči sa:  47x

dezolát..., antivaxér..., konšpirátor..., hoaxer..., od 2015 už nie VIP bloger (kritika islamu a politiky otvorených dverí), od apríla 2019 celý blog mimo "váš" výber (článok o duchovných príčinách rakoviny a duchovných predpokladoch jej úspešnej liečby môže byť pre pacientov nebezpečný...), od septembra 2021 aj mimo "mimo náš výber" (kritika novodobej ideológie - covidizmu, jednostrannej propagandy očkovania na C-19, núteného očkovania vakcínami, o ktorých dokonca aj profesor Krčméry v TA3 v 2021 uviedol, že to, aký dopad budú mať na deti narodené očkovaným matkám, budeme vedieť o 5 rokov). Preto je ma možné nájsť hlavne na idnescz (kde som začal blogovať v 2009 po "filtrovaní" kvôli článkom o rómskej otázke) a od 2015 aj na pravde, či enku, kde sa zďaleka tak nefiltruje; aspoň zatiaľ. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu