aj keď so svojimi 160 tisícmi obyvateľov veľkomestám nesiaha v tomto smere ani po členky . P lzeň je mesto, ktoré myslím si zaujme každého milovníka starých ulíc, uličiek, námestí a štvrtí z 19. storočia, prípadne zo začiatku 20. storočia, ktoré na Slovensku môžme obdivovať iba v našom hlavnom meste, a čiastočne v Košiciach. Aj to je otázne dokedy, lebo mnohé z toho starého, aj keď toho máme málo, ešte nechávame chátrať. Ale poďme sa pozrieť do Plzne, aj pre prípadnú inšpiráciu . V článku sa oboznámime aj s veľmi zaujímavým projektom "Plzeň - skryté mesto".







Prechádzame do obvodu Plzeň III, resp. do štvrte pripomínajúcej krásne bratislavské Palisády. Nachádza sa za Klatovskou triedou, na ktorej stojí židovská synagóga:



V spleti uličiek tejto štvrte.


Posilnený pivom zatáčam na Južné predmestie, kde sú aj takéto krásne domy, ktoré vznikli vo svojej dobe s dnes už nevídanou architektonickou a staviteľskou starostlivosťou:




Zatáčame naspäť do centra, ale z inej strany, z južnej:


K projektu "Plzeň skryté mesto": Tento projekt prezentuje prácu rozsiahleho tímu historikov, bádateľov, a pamätníkov, ktorých spoločným cieľom je rozprávať príbeh Plzne skrz konkrétne miesta a udalosti, ktoré sa k nim viažu. V súčasnosti existujúci rozsah nie je rozhodne definitívny.
K tomuto projektu sa viaže aj interaktívna mapa ktorá začne fungovať na jar 2015 a do ktorej môže prispievať každý kto o Plzni niečo zaujímavé vie alebo v nej zažil. Takisto sa môže prispievať na určenú e-mailovú adresu aj svojimi fotografiami, najmä historickými. Do tejto "zbierky" svojim príbehom prispel napr. aj Karel Gott. Sú v nej príbehy ako: "Sudca sa bránil streľbou cez dvere svojej kancelárie", "ŠtB špehovala pilota RAF i po jeho smrti"... Táto mapa zavedie návštevníkov na konkrétne jedinečné miesta, ktoré sú málo známe, alebo úplne neznáme, ale ku ktorým sa viažu významné udalosti alebo silné príbehy.
9 rozličných postáv, 9 rôznych Plzeňčanov tu reprezentuje 9 rozdielnych pohľadov na mesto. Mobilná aplikácia umožňuje vžiť sa do ich kože a prejsť si mesto ich pohľadom, pozorovať dianie ich očami. Ide napr. architektonické prechádzky s netradičným výkladom o zaujímavých miestach, pivné prechádzky po stopách plzeňského piva, prechádzky po "stezce" Južného predmestia, prechádzky po "stezce" Doudloveckej štvrte...








Na záver Plzeň z vtáčej perspektívy, resp. z gotickej 102 metrov vysokej veže (najväčšia v ČR) Katedrály sv. Bartolomeja:





