Pôsobivý Graz a polmaratónske experimenty 2012

Určite sú vo svete aj krajšie mestá ako Graz, alebo presnejšie povedané: tieto mestá

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

ponúkajú viac k videniu ako Graz. Ale ak by sme pri posudzovaní príťažlivosti miest zohľadňovali ich veľkosť, tak Graz vo svojej kategórii by zrejme ťažko hľadal v strednej Európe konkurenciu. 

Pred mojou prvou návštevou tohto mesta som síce očakával, že to bude pekné mesto, ale skutočnosť ešte predčila toto očakávanie. Staré mesto je plné krásnych námestí, námestíčiek, ulíc a uličiek, kde sa mieša architektúra gotická, renesančná, baroková...

Obrázok blogu

Hlavné námestie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Graz je hlavné mesto rakúskej spolkovej republiky Štajersko (historický názov mesta je Štajerský Hradec) . Ale čo je zaujímavšie, ak by v Košiciach neodklonili Hornád od centra mesta, Graz so svojou riekou, resp. riečkou Mur, tečúcou hneď vedľa najstaršej časti mesta, resp. pozdĺž neho, by sa dosť podobal Košiciam; resp. naopak. A to hlavne kvôli dlhej hlavnej ulici, ktorá v oboch mestách pretína takmer celé mesto, aj keď v rôznych častiach mesta, ktorými prechádza, sa volá inak, pričom v oboch mestách sa približne v strede táto ulica rozširuje na námestie. Graz má na tejto hlavnej tepne mesta, rovnako ako Košice, ešte ďalšie veľké námestie, ktoré je podobné Námestiu maratónu mieru v Košiciach; len v Grazi sa to druhé námestie volá "trochu" inak - Jakomini-platz. Okrem podobného vzhľadu, tomu košickému - Námestiu maratónu mieru, je zároveň, tak isto ako v Košiciach, dopravným uzlom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Graz, podobne ako Košice, sú tiež druhým najväčším mestom vo svojej krajine a je druhým najväčším mestom Rakúska (za ním je Linz so 190 tisícmi obyvateľmi) a aj počtom obyvateľov cca 250.000 je s Košicami porovnateľný, len s tým rozdielom, že starobylá časť Grazu je podľa môjho odhadu 2,5 krát, a so štvrťou situovanou za zámockým vrchom 3 až 4 krát väčšia ako košická.

Je to samozrejme dané vývojom veď karty v Európe v minulosti miešali nemalou mierou Rakúšania, takže si toho logicky mohli dovoliť oveľa viac. V každom prípade, Hlavná ulica v Košiciach svojou príťažlivosťou určite nezaostáva za tou v Grazi; aj keď v starých Košiciach celkovo domy sú v priemere o jedno poschodie nižšie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zaujímavý je tiež údaj o tom, že v Grazi už v r. 1900 žilo až 169.000 obyvateľov (v Bratislave 78.000) Pať rokov po 2. sv. vojne mal raz 226.000 obyvateľov, teda len o niečo málo menej ako je tomu dnes. Pre porovnanie s Košicami, Košice mali v r. 1910 niečo málo cez 44.000 obyvateľov a päť rokov po 2. sv. vojne mali 60.000. Z toho vyplýva, že Rakúšanom sa život na vidieku páči omnoho viac než Slovákom. My sme ho v priebehu 40-tich rokov po vojne takmer vyľudnili a začali sme bývať na veľkých sídliskách malých miest (napr. jedno z najväčších miest Slovenska - Banská Bystrica mala v r. 1919 len 11.000 obyvateľov a tretie najväčšie mesto SR -Prešov o čosi viac - 17.000 obyvateľov). Tento jav v Rakúsku existuje v oveľa menšej miere.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí Slováci považujú život na vidieku za niečo podradné. Tu treba ale spomenúť aj to, že Rakúšania sa na vidieku dokážu uživiť, keďže Rakúska vláda už dávno pochopila, že ceny potravín sú vo svete tak nízke preto, lebo vlády svoje poľnohospodárstva dotujú oveľa väčším podielom ako napr. tie slovenské; ak nechcú o poľnohospodárstva prísť. Osobne som za to, aby sa poľnohospodárstvo nedotovalo vôbec, podobne ako sa nedotuje priemysel. Ale kým poľnohospodárstvo budú oveľa väčšou mierou dotovať všade naokolo, inej cesty nie je, len ho viac dotovať aj na Slovensku; ak ho nechceme zruinovať ešte viac ako sa nám to podarilo doposiaľ.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Štajerská metropola sa môže pochváliť, aspoň Rakúšania to tak tvrdia, najzachovalejším historickým centrom v strednej Európe. V každom prípade, do zoznamu UNESCO bolo toto mesto zapísané pred Viedňou. A to už je čo povedať. Ďalšou zaujímavosťou je, že v meste panuje teplé podnebie, ktoré sem zo Stredomoria privádzajú vzdušné prúdy.

Obrázok blogu

Hlavná ulica mesta, ktorá sa ale volá Herrrengasse.

Obrázok blogu

Hlavná ulica vyúsťuje na námesti Jakomini-platz, o ktorom som sa už zmienil, že je svojim situovaním, významom, veľkosťou a napokon aj vzhľadom podobné Námestiu maratónu mieru v Košiciach.

Obrázok blogu

Jakomini-platz.

Obrázok blogu

Jakomini Straße - "vyviera" z Jakomini-platz a je akýmsi nezávislým pokračovaním hlavnej ulice; podobne ako Trieda Komenského v Košiciach.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z pozitívnych osobností, ktoré v meste študovali, alebo pôsobili by som spomenul Nikolu Teslu a Johannesa Keplera. Inak mesto v roku 1938 navštívil Adolf Hitler, keď bolo Rakúsko pripojené k Nemecku. Podľa dostupných informácií sa mu tu dostalo vrelého privítania. Hitler sľúbil obyvateľom mesta 1000 rokov prosperity a koniec masovej nezamestnanosti. Onedlho na to bola v meste vyhladená prosperujúca židovská komunita. Iba 7 rokov po jeho návšteve mesto obkľúčili sovietske jednotky, ktoré ho ušetrili pred zničením.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Oblasť v okolí Mehr-platz a Farber-platz, 2 krát foto vyššie, je známa ako Graz Bermuda Triangel, lebo sa tam dá v spleti uličiek ľahko stratiť.

Obrázok blogu

Sloník na rohu ulice. Vo Františkánskej štvrti.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Rieka Mur.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Grazský polmaratón 2012:

Formu na tento polmaratón som piloval na Devínskej Kobyle, vrátane ríbezľového sadu nad stále viac chátrajúcimi bratislavsko - devínskymi vinicami

Obrázok blogu

a to s mojim "osobným bežeckým konzultantom" Petrom Mikulom - famóznym amatérskym bežcom (maratón za 2:36!) a s mojim kondičným trénerom... - ratllíkom (na fotografii práve vo výskoku na svojho pána).

Poďme ale späť do Grazu:

Maratón a polmaratón sa v metropole Štajerska tohto roku bežal 14. októbra. Tieto preteky boli po Tower behu, na 26. poschodie budovy Tower 115 v Bratislave, mojim prvým pretekom roku 2012. Skromnejšia bežecká sezóna 2012 bola zapričínená súhrnom pracovných a študentských povinností. A od jesene 2010, kedy som v Ľubľane v polmaratóne zabehol svoj osobák (1:38:49), som súťažne bežal len jeden polmaratón - Bratislavský, na jar 2011, za 1:41:09.

Obrázok blogu

Počasie deň pred pretekmi bolo úplne ideálne - zamračené, bezvetrie, 10°C. V deň D sa ale vyjasnilo a teplota v chládku sa vyšplhala v poludňajších hodinách na 18°C, takže na slnku mohlo byť aj 25°C.

Na štarte ma pozitívne prekvapilo, že nikto sa nestrkal, nepchal sa dopredu, nikto sa na nikoho netlačil, ako to často krát býva na iných väčších bežeckých podujatiach. Hovorím si, to je kultúra!... Razom som svoj názor zmenil, keď zhruba 3 km po štarte ma nejaký dobrák, pri kľučkovaní a predieraní sa davom bežcov, zozadu skolil na zem. Nechcem nikomu krivdiť, ale musela by to byť náhoda, ak by to nebol Rakúšan, lebo 98 % štartovacieho poľa pozostávalo z Rakúšanov. Ale treba uznať, že ma podbral tak čisto, efektne, či efektívne, že som spravil salto! Preto keď som dopadol na zem, videl som nie tých vpredu - medzi ktorými bol "pácahteľ"..., ale tých, čo ma dobehovali.

V každom prípade, dotyčný sa tak ponáhľal do cieľa, že nestrácal čas, aby sa prišiel ospravedlniť. Stratil by totiž v cieli pár sekúnd!... 

Na počudovanie ma po páde nič nebolelo a nebol som ani viditeľne odretý. Zrejme som padol správne - ako džudista..., aj keď som džudo nikdy nerobil. Akurát si to pri páde odnieslo moje číslo, lebo som pri ňom neviem ako stratil jednu vrchnú zicherku, po slovensky - zatvárací špendlík, a od toho momentu mi číslo na bruchu len tak plápolalo až do cieľa; ak práve nefúkal protivietor.

Nebyť toho pádu, nezistil by som, že mám predispozície na džudo...:-).

Obrázok blogu

Na fotografii vyššie - maratónci pri Dome umenia, čo je podobná ozruta v grazskom starom meste ako v Bratislave je Slovenská národná galéria; len modernejšia. Ak by bola postavená mimo starého mesta, tam by pasovala, bola by jeho ozdobou.

Obrázok blogu

Na 8. kilometri, keď ma začali predbiehať čoraz väčšie davy bežcov a bežkýň, som si konečne uvedomil, že som si asi zvolil neštandardnú variáciu behu - ako častokrát hovorí Vilo Novák - skúsený maratónsky veterán z Bratislavy, na adresu nášho bežeckého kamaráta Paľa H. Táto variácia nemohla dopadnúť dobre. Až do tohto polmaratónu som si myslel, že prepáliť sa dá iba maratón. Nohy mi po 8. kilometri oťaželi tak ako po 30. kilometri v maratóne. Možno to bolo čiastočne aj následom toho, že týždeň pred Grazským polmaratónom som v rámci mojich maratónskych experimentov úmyselne absolvoval ostrý tréningový polmaratón na Železnej studničke, pri ktorom som bežal naplno.

Obrázok blogu

Napriek problémom som to v Grazi nakoniec zvládol aspoň v čase pod 1:45, presnejšie 1:44:07.

Objemy, ktoré som mal natrénovano pred Grazským polmaratónom:

Mesačný priemer od januára do konca októbra 2012 činil 110 km; vrátane iných aktivít, hlavne turistiky a tenisu, kde si za hodinu turistiky "účtujem" akoby som bežal 3 km a za hodinu občasného tenisu si "účtujem" 2 km. V septembri som kilometre doslova naháňal - za mesiac som nenabehal 217 km, čo bolo mojim doterajším bezkonkurečným maximom. Ale asi som to prehnal. Bol som z toho celý september dosť unavený.

Obrázok blogu

Vypotená soľ po pretekoch. To je známka toho, ako moje telo pri dlhých behoch neznáša teplé počasie.

Polmaratón alebo maratón v Grazi môžem prípadným záujemcom len odporučiť - krátka vzdialenosť zo Slovenska, dobré spojenie, krásne mesto, rýchla trať (komu ide rekordy), a predpoklad prijateľného počasia v októbri. Tohto roku na ňom štartovalo vo všetkých disciplínach niečo vyše 10.000 účastníkov, čas víťaza z početnej skupiny Keňanov bol "poslabší" - niečo vyše 2:10. Možno kvôli nie úplne ideálnemu počasiu. Nedá mi ale nespomenúť, že 2 roky späť tu na maratónskej trati zomrel 48 ročný muž na zlyhanie srdca. Takže s prepínaním tela veľmi opatrne!.

Zosumarizovanie mojich polmaratónov za rok 2002:

29.7. 2012 - 1:55:40, tréning

6.10. 2012 - 1:48:31, tréning

14.10. 2012 - 1:44:07, Graz polmaratón

31.10. 2012 - 1:44:58, tréning, pred ním som úmyselne 5 dní nebehal, že čo to spraví.

Na záver pohľad na časť starého mesta Grazu z vtáčej perpektívy. Napravo je zámocký vrch, nad ním, mierne do ľava je v článku spomínané Hlavné námestie, a úplne v strede hore tiež, už v článku spomínané námestie - Jakomini-platz.

Obrázok blogu
Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  402
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú ani USA, ani Židia, ani tajné spolky, ale prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť, . Kritik ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s "ľudskou tvárou" a aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu, z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, zo širenia politickej ideológie pod maskou náboženstva, zo slepej viery v toto učenie a jeho pridržanie sa zo strachu pred fanatikmi tej istej viery, z alibizmu európskych lídrov otvárajúcich dvere tejto "novej" "kultúre" - totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu