okrem jeho výhľadov, ešte je možné nájsť. A hlavne, že sa o to niekto začal vážne starať pred tým kým by sa to úplne všetko rozsypalo.

Ako sa môžme dočítať na stránke http://www.hrad.wbl.sk/O-hrade.html hrad bol postavený na ochranu dôležitej obchodnej Toryskej cesty. Už od začiatku svojho jestvovnia bol kráľovským hradom. Bol sídlom kráľov (Belo IV., Štefan, Ladislav IV.) v čase, keď sa títo zdržiavali na Šariši.
Za zveľaďovateľov areálu hradu sa považujú Perényiovci, ktorí ho dostali do večného daru. Postavili tu viaceré obytné, hospodárske i fortifikačné stavby. Keď Perényiovci v roku 1526 po bitke pri Moháči prešli na stranu Zápoľského, cisárske vojsko hrad obliehalo a v roku 1537 aj dobylo.
Po roku 1642 prešiel hrad do majetku Rákociovcov. Po roku 1660, keď časť hradu nešťastnou náhodou vyletela do povetria po explózii pušného prachu, nastal postupne úpadok celého hradu. Jeho deštrukcii pomohol aj vtedajší hradný kapitán, ktorý dal v roku 1687 podpáliť poškodené hradné budovy. Odvtedy je v ruinách.
Počas mnohých storočí svojej existencie hrad koloval ako vlastníctvo od kráľa k šľachticom a zase naspäť. Od posledného vlastníka prešiel do vlastníctva mesta Veľký Šariš. Stalo sa tak v r. 2006.
Existuje už aj projektová dokumentácia na jeho obnovu, podľa ktorej má byť špička kopca odlesnená, aby bol hrad z diaľky viditeľný. Bašty a hradby majú byť zakonzervované s vyhliadkou na hlavnej bašte. Pribudnúť by mal aj padajúci most na vnútorný hrad, obnovená vstupná brána, miestnosť pre stálu službu a sprievodcov, prístrešok, chodníky, toalety.

Hradu treba pomôcť, a to je cieľom projektu "Šarišský hrad žije". Po otvorení tohto odkazu: http://www.youtube.com/watch?v=SugcFL1H_is&feature=relmfu je možné vidieť, ako vyzeral hrad ešte pred nedávnom, ako prebieha rekonštrucia a aj letecké zábery na neho.


Čiastočne rekonštruovaná vstupná brána.

Interiér hlavnej veže.
Z hlavnej veže hradu sa núkajú, čo sa týka hradov na Slovensku, zrejme bezkonkurenčné výhľady. Za dobrého počasia je dovidieť nie len na Spiš s Vysokými Tatrami, ale aj do Maďarska a Poľska. Z hradu je pekný výhľad na Šarišskú vrchovinu, Čiernu horu, Slovesnké rudohorie, pohoria Bachureň, Branisko, Čergov, Slanské vrchy, mestá Prešov a Sabinov a taktiež na ďalšie stredoveké obranné hrady: Kamenický hrad pri Sabinove, Kapušiansky hrad či Zbojnícky zámok v Slanských vrchoch.

Kto prichádza na Šariš autom od Braniska, nemôže si nevšimnúť dva výrazné vrchy, týčiace sa severne od šarišskej metropoly - Lysú Stráž (696 m) - obrázok vyššie a Stráž (740 m) - obrázok nižšie. Ide o vrchy vulkanického pôvodu. Ako exoty vystupujú z údolia Torysy a vytvárajú typický kolorit okolia Prešova.

Inak už pred druhou svetovou vojnou si nadšenci bezmotorového lietania zo Sabinova a Prešova vybrali práve vrchol Lysej Stráže ako svoju základňu. Bolo to jedno z prvých stredísk lietania na Slovensku. Využívali jej polohu pre tento šport až do vybudovania svojho letiska v Ražňanoch. Stopy po činnostiach Aeroklubu sú dodnes badateľné (základy výťahu, ktorým sa dopravovalo lietadlo spod kopca na vrchol Lysej Stráže).

Pohľad na Čergovské pohorie.

Severozápadná časť nádvoria a výhľad až do Poľska.

To by mohol byť Sabinov a za ním, v tých malebných vŕškoch, sa ukrýva Kamenický hrad.

Rekonštrukcia ďalšej bašty; v pozadí Branisko.

Juho-západná časť nádvoria a v pozadí Šarišská vrchovina s Čiernou horou. A úplne pravo vzadu je tipujem Kojšovská hoľa v Slovenskom Rudohorí.

Južná časť nádvoria a úplne vzadu sa črtá maďarská časť Slanských vrchov.

Mestečko Veľký Šariš; v pozadí Slanské vrchy.

A tu sa varí, pre pivárov obľubujúcich slovenské, alebo aspoň slovenskejšie pivo, známy zlatistý mok, alebo moky: Šariš, Smädný mních, a "Šarišský Kozel"...
Metropola Šariša - Prešov zo ŠŠ hradu:



