Severotalianske mestá Brescia a Padova síce v Taliansku medzi najobdivovanejšie nepatria, ani na jeho severe, lebo sú v tieni Milána a Benátok,lebo sú v tieni Milána a Benátok, no napriek tomu majú tiež veľa toho čo ponúknuť na obdivovanie.
Začíname ale v mesečku Ora:

Ora sa nachádza pár kilometrov pod Bolzanom. Je východzím bodom na Veľkú (vyše 100 km dlhú) Dolomitskú cestu od západu na východ.

Vpravo hore je z mestečka vidieť serpentíny začiatku "Veľkej Dolomitskej cesty.

V Dolomitoch - Vrch Sass Pordoi (2.950 m). Vedie naň aj lanovka. Asi 5 - 10 minút po tom, čo som dal nášmu "rodinnému tímu" "pokyn": "Ide sa dole, aj tak nič pre úplne zamračené počasie neuvidíme, podobne ako v r. 2005 na Lomnickom štíte"..., sa začalo vyjasňovať! Ešteže som počúvol svokru, ktorá mala väčšiu trpezlivosť a povedala, aby sme ešte chvíľu vydržali...

Plošina Piz Boe pod neviditeľným vrchom Piz Boe (3.152 m).

Radosť zo snehu v auguste.

Pohľad z vrchu na horský priesmyk Pordoi (2.239 m). Je obľúbeným cieľom cyklistov a často tadiaľto vedie aj trasa Giro d' Italia.

Sass Pordoi v celej kráse & Zostup lanovkou postavenou v r. 1962, ktorá je podobne, ako tá, naša, zo Skalnatého plesa na "Lomničák", bez oporných stožiarov.


"Monument" pripomínajúci vzdialených "bratrancov" z amerického Utahu. Pre vytvorenie predstavy o jeho veľkosti poslúžia postavičky dole vľavo.

V Dolomitoch v rokoch 1915 - 1917 prebiehala vojna medzi Rakúsko - Uhorskom a Talianskom. Zanechala po sebe tisícky padlých vojakov a dodnes viditeľné znaky v skalách. Na ich pamiatku je neďaleko tohto miesta vybudovaný pomník.

Dolomitské skaly údajne pozostávajú z akéhosi špecifického "druhu vápenca" (s prímesou vysokého obsahu horčíka), nazvaného dolomitom podľa prírodovedca Dolomieua, ktorý koncom 18. storočia konštatoval, že ide o nový minerál. Tento minerál dal neskôr základ názvu pre celé pohorie.


Cortina d" Ampezzo - turistické centrum Dolomitov, obkolesená trojtisícovkami, kde na jednu z nich vedie lanovka priamo z mesta. Dejisko ZOH 1956.

Jazero Misurina (1.770 m) a v pozadí jedno z najznámejších skalných zoskupení Dolomitov Tre Cime.

Pohľad z balkóna chaty, kde sme sa ubytovali na noc, dochutnávajúc krásu Dolomitov, ktoré ešte do r. 1919 nepatrili len Talianom ale sčasti aj "nám", teda Rakúsko - Uhorsku; ak sa vôbec dá hovoriť o tom, že príroda patrí nejakému štátu alebo človeku. Skôr ju má v zápožičke, alebo v správe.
Brescia:

Brescia - 187.000 tisícové mesto neďaleko jazera di Garda. Po Miláne druhé najväčšie a najpriemyselnejšie mesto v Lombardii.



Mesto má viacero takýchto sympatických námestí.


Posledný záber na Bresciu.
Padova:

Padova - 212.000 tisícové mesto 30 km od Benátok. V Padove svojho času žil aj M. R. Šefánik. Má tu aj pamätnú tabuľu.

Mesto, podobne ako Brescia, "ukrýva" päť či šesť pekných až krásnych námestí.




Bazilika sv. Antona. Veľkolepé dielo vybudované v 13. a 14. storočí v ktorom sa miešajú románske, gotické a byzantské stavebné štýly.
