lezie hore krkom a prehriatymi hlavami ich naloží do lietadla na cestu domov, to je akoby niekto povedal, že bol v Amsterdame, aj keď tam len na letisku prestupoval na iné lietadlo.
To ale v žiadnom prípade nie je výčitka ani nič podobné tým, ktorí uprednosťňujú statické dovolenky pri slanej vode. Len som toho názoru, že v skutočnosti neboli v reálnej krajine, kde si objednali svoju dovolenku.
Takže radšej niečo o Tunisku: Na úvod by som chcel spomenúť pár všeobecných údajov; aby sme netočili stále len o tých peniazoch...:
Výmenný kurz: 2 TND = 1 Euro
Priemerný plat 450 TND
Prehliadka u štátneho lekára 5 TND, základné vyšetrenie u súkromného 40
60 TND pôrod v štátnej nemocnici, v súkromnej 80
Antikoncepcia zdarma
Zdravotné poistenie nepovinné
priemerný vek 74 r.
Rodinné prídavky na prvé dieťa 8, na druhé 7, na tretie 5, štvrté nič. Uvažovalo sa o pokute pre toho kto bude mať viac ako 3 deti, lebo začali mať podobný problém ako na Slovensku že najneproduktívnejšia časť obyvateľstva mala veľmi vysokú pôrodnosť a narastala chudoba. Prídavky sú iba na 2 mesiace
Pôrodnosť 3 deti na rodinu
Ak muž nechá ženu necháva jej zároveň byt do dovŕšenia 18 r. u všetkých detí.
1. miesto na svete dopravné nehody, hlavne motorky
Alkohol za volantom väzenie 11 dní
2% z platu chudobným
letiskoví pracovníci plat 400 TDS
Žiadna podpora v nezamestnanosti
benzín 1,3 TDS ,
voda mesačne 100 TDS
na ZŠ ak 2 krát žiak prepadne, vyhodia ho zo školy. 12% vyhodených
40 TDS poplatok v št. škole (neviem či na mesiac alebo na rok)
Veľa rodín žije iba z 350 TDS
Dôchodok od 55 r./80% z platu. Policajti po 30 rokoch služby.
60 tis. TDS stojí 3 i. byt
30 žien v parlamente (údaj z r. 2009).
Dalo by sa povedať, že pre Európanov je Tunisko bránou do Afriky. Tuniský mys Cap Bon od juhoeurópskej Sicílie oddeľuje iba 120 kilometrov.

V auguste Tunisko veľmi neoplýva zeleňou. Vážme si ju doma.


Monastir.
Nasledujúcich 9 záberov približuje novšiu a novú časť Hammametu:



Z nového Hammametu dovidieť až do starého mesta ktorého centrom je medina (takmer vpravo hore je možné rozoznať jej hnedé hradby).

Atrakcie pre turistov.

Na námestí novej mediny Hammametu je príjemná atmosféra a aj celá medina pôsobí sympatickým dojmom.

Novoobjavené pyramídy v Hammamete...

Podvečer s pohľadom na tuniské hory.

Dážd v auguste je v Tunisku vzácnosťou.

a búrka takmer atrakciou. Bol to jeden z najväčších zážitkov.
Hammamet za plotmi turistických rezortov:


Ovce sa pasú aj v meste. Tam je to zelenšie ako na vyprahnutých pastvinách, resp. poliach.

Miestna "krčma", resp. čajovňa so svojimi štamgastmi - cez deň ale na sucho, lebo je ramadán. V Tunisku sme vo vnútrozemí mali 40°C, tak som si v súvislosti s ramadánom spomenul na to, aká je na Slovensku panika už pri 30°C, kedy z každej strany počúvame o nutnosti dodržiavať pitný režim, pričom máme vypiť minimálne 2 až 3 litre vody denne bez ohľadu na to, či sme mladí, alebo starí, zdraví alebo nemocní, a bez ohľadu na to, či pracujeme pod holým nebom, trebars na lešení, alebo v klimatizovanej kancelárii a na raňajky sme si dali možno jeden melón a na obed 2 polievky.


Tuniský "Malý Rozsutec".

Sever Tuniska je o dosť zelenší.


Smerom na juh.

Voda! Kde sa tu nabrala!?

Ovce na "štavnatej" paši...
Mesto El Jem:


El Jem je cca 20.000 mestečko a ako je známe uchováva z veľkej časti zachovalé rímske koloseum. Jedno z najväčších vôbec. Bolo stavané okolo roku 230 pre takmer 30.000 divákov, teda pre celé priemerné slovenské mesto 21. storočia. (UNESCO).

Všadeprítomný vodca. Vraj mu už medzi tým odzvonilo.
Inak na tomto amfiteátri sa natáčal veľkofilm Gladiátor a tiež sa tu natáčala scéna z filmu Angelika (1968), kde si pamätníci možno pamätajú ako chlap zvaný Colin Paturel zvíťazil nad tigrom a kde mykénsky kráľ prvý krát zabdal Angeliku... http://angelika.zaweb.cz/mista-nataceni/. Vo filme sa dej odohráva akože v Alžírsku. V Tunisku sa natáčali mnohé známe filmy aj keby to málo kto povedal. Samozrejme, filmový dej sa takmer vždy odohráva akože inde.

Za povšimnutie stojí veľkosť postáv v porovnaní s klenbami.


Kúsok od mesta sa nachádza múzeum antického Thysdru obsahujúce najmä rímske mozaiky a pozostatky rímskych vil.

Kairouan:

Krásna a veľká stará medina.

Aghlabid bazén pri medine.





Mešita, resp. aj mauzóleum Sidi Sahbi (v preklade pán Kamarát), resp. Abi Zamaa Al Balaoui. Ide o typický príklad arabskej architektúry. V objekte je pochovaný spoločník proroka Mohameda. Zomrel v r. 654 v Kairouanu pri dobytí Tuniska:


Námestie v medine Kairouanu.

V uličkách mediny sa natáčal film Dobyvatelia stratenej archy.



Mešita Sidi Okba nachádzajúcej sa hneď vedľa mediny. Bola postavená na počesť šíriteľa islámu a zakladateľa mesta - Okba Ibn Nafaa. (UNESCO):

Mešita zvonku.


Medina starého Hammametu, ktorý si vyslúžil prezývku tuniské Saint Tropez, lebo v 19. storočí bolo veľmi obľúbeným strediskom francúzskych umelcov. Leží na malom skalnom výbežku do Stredozemného mora.


Malebné, alebo, pre romantikov... tzv. romantické uličky.

Na námestí v starej medine.
Doplnenie 1.10.2015: "Paradoxne" v Tunisku, kde sa začala arabská jar, sa tohto roku udiali teroristické útoky a to v múzeu Bardo a na pláži v Sousse. Z arabských krajín, v ktorých ľudia tu a tam si dovolili volať po slobode, sa Tunisko javilo a javí ako najúspešnejšie vo vývoji demokracie. Preto medzi moslimskými krajinami nie je obľúbené. Veď bodaj by bolo, keď napr. ženy sa tu bežne zúčastňujú verejného života, ľudia si dovolia piť víno... A preto prišli útoky na to najzraniteľnejšie: na zahraničných turistov, ktorí do krajiny prinášali 15% HDP. Zdroj: Nota bene 9/2015 Jana Čavojská.