vraj chatrného Žižkova. Zostať stáť mal iba kostol, radnica, budovy škôl... Úzke ulice mali byť nahradené širokými, sídliskovými...
teda chaotickými, bez ladu a skladu a s domami ako vajce vajcu podobnými; ako inak, panelovými.
Mesto vo vtedajšej dobe prestalo investovať do opráv bytových domov a tak tieto logicky začali chátrať. A to bolo presne to čo predstavitelia minulého režimu očakávali, resp. chceli. Lebo takto mohli argumentovať, že túto kapitalistickú hnileť je potrebné odstrániť a nahradiť novou - socialistickou výstavbou s modernými panelovým bytmi.
Mimochodom ide o veľkú starú štvrť, do roku 1921 bol Žižkov samostatným veľkým mestom. Už v r. 1890 mal 42.000 obyvateľov, čo je viac ako mali vtedajšie Košice. Bratislava v tom čase mala ani nie dvojnásobok - 78.000 obyvateľov.
Búranie Žižkova sa malo diať po etapách. V prvej etape k likvidácii na počudovanie neboli určené jednoposchodové domy, ktoré boli na Žižkove najstaršie a v najhoršom stave, čo by sa ešte dalo pochopiť, ak by ich nechali zbúrať, ale oblasť blokov domov v okolí Komenského námestia, kde boli novšie, kvalitné 4 poschodové domy zo začiatku 20. storočia. Ich kvalita, aj z hľadiska životnosti, sa s panelovými domami projektovanými na cca 80 rokov, nedá absolútne porovnať. Je neporovnateľne vyššia. A tie domy sú aj oveľa krajšie. Ak sa vôbec také slovo dá použiť, že krajšie... Lebo panelové domy, zvlášť tie socialistické nenesú ani náznak krásy.
A takto vyzerá Komenského námestie so svojim "panelovým křovím" dnes... Z pôvodnej zástavby tam zostala iba škola:

Našťastie režimu včas došli peniaze a ďalšie etapy búrania sa tým pádom už nezrealizovali, resp. nestihli sa zrealizovať, aj keď k zemi zbytočne padli desiatky krásnych a zároveň kvalitných starých domov.
Zbúrané boli domy nie len v lokalite Komenského námestia ale napr. aj na ul. Roháčkovej, viď nižšie, kde sa môžme presvedčiť o kráse uvažovanej "prestavby" - asanácie Žižkova a porovnať ju so skutočnou krásou mnohých iných ulíc starého Žižkova:


Aj táto "štýlová škatuľa" viď nižšie naľavo sa sem náramne hodí... Čo poviete? Nie je ale z obdobia budovania socializmu, ako som si myslel. Údajne bola postavená v rokoch 1932 až 1934.

A ako znelo kľúčové uznesenie z r.1973, ktorým vtedajší Národný výbor hl.m. Prahy rozhodol o sanácií?: ..."Stárnoucí a nevhodně zastavěné části města zaujímají vysoce hodnotná území, znemožňující jejich progresivnější využití pro celoměstské funkce centrální oblasti města...".
Zaujímavé, plné "humoru" boli aj slová pražského komunistického tajomníka Miroslava Štěpána vo Večernej Prahe z 3. augusta 1988, teda ešte tesne pred revolúciou:
"Určitá individua nyní zpochybňují velkorysý program přestavby Žižkova i dalších starých částí Prahy. Tyto snahy je třeba v celé šíři odmítnout. Pozůstatky špatného bydlení z buržoazní republiky musejí být urychleně zlikvidovány, což poctiví lidé chápou. A těší se z nových bytů. Proto stojíme za přijatými programy a budeme prosazovat jejich uskutečnění v co nejkratším čase."
Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/promeny-zizkova-a-stroj-casu-div-/po-cesku.aspx?c=A130129_120244_kolem-sveta_tom (Odporúčam pozrieť, sú tam aj fotografie z búrania).
Nižšie naľavo "pozůstatky špatného bydlení z buržoazní republiky" a napravo luxusné a oku lahodné socialistické bývaníčko...:


Poďme k tomu príjemnejšiemu z pražského Montmartre, ako Žižkov prezývajú, čo by ale padlo, ak by predstavitelia bývalého režimu mali peniaze na búranie, alebo viac času na budovanie... :

"Vstupná brána" na Žižkov - Ul. Seifertova, za socializmu nie Kaliňáková, ale Kalininova...































Na Žižkove sa natáčalo množstvo filmov, medzi nimi aj Vrchni prchni, Vratné lahve... Dokonca v jednom z týchto domoch mal pán bývalý učiteľ (Svěrák...) so svojou manželkou byt. So Žižkovom je taktiež spojená činnosť mnohých spisovateľov, napr. Jaroslava Haška.











Dodatok (dodané 22.12.2015 pre milovníkov Žižkova):









Miesta natáčania filmov: Vrchni prchni - hlavný hrdina Dalibor Vrána (Abrhám) odchádza zo svojho domu (úplne vpravo, foto vyššie) vo svojom "hydrapláne"..http://www.filmovamista.cz/75-Vrchni-prchni

Fotografované v rokoch 2012 až 2014.