Pochopiteľne majú obavy verejne hovoriť. O nedostatkoch, alebo zvrátenostiach, v akejkoľvek štátnej službe, je nevyhnutné otvorene hovoriť - ak sa má niečo zmeniť. Preto v nasledovnom článku citujem niektorých policajtov a dúfam, že ich výpovede budú chápané len ako podnety; ak si ich prečítajú aj vo vedení polície.
- „Keby ste tušili, ako je to u nás so šetrením, asi by ste si niečo ostré "šľahli" a poplakali od zlosti. Skúste si to niekde overiť: napr. jeden riaditeľ odboru na Ministerstve má služobný plat (plat!) so svojimi rôznymi príplatkami rovnaký ako minister vnútra po 10 % vládnej úspore. Generálny, tiež prezident PZ, 1. vice, 2. vice majú o 25% viac. Viacerí funkcionári používajú služobné autá na cestu domov, niektorí aj so šoférom (čo by na to povedala Iveta?). Funkcionári majú stále neskutočné odmeny za "makačku" = reorganizáciu reorganizácie. V niektorých prípadoch berú ešte vyššie odmeny ako za Kaliňáka, akoby už bolo po kríze, ale to asi robia všetky rezorty. Šetriť treba na chudobe."
- „Policajná vrchnosť zobrala obvodným oddeleniam PZ merače rýchlosti, zakázala im merať rýchlosť a kontrolovať motorové vozidlá. Pritom podľa doposiaľ platného nariadenia prezidenta PZ dohľad nad cestnou premávkou na cestách 3. triedy vykonávajú obvodné oddelenia PZ a ďalšie nariadenie, tento krát ministra vnútra, stanovuje povinnosť pátrať po odcudzených motorových vozidlách, osobách a veciach. Kocúrkovo. V poslednej dobe sa však zvýšila nehodovosť a úmrtia na cestách a už tu máme znovu tie isté opatrenia, ktoré pred tým boli nezmyselne zrušené - okamžite vykonať bezpečnostné akcie - zastavovať a kontrolovať motorové vozidlá! Čistý chaos."
- „Po udalosti v Devínskej Novej Vsi sme dostali pokynom nosiť škorpióny, pričom tie už boli dva roky stiahnuté a to z objektívnych príčin. Ani nie mesiac na to už škorpióny znovu nemáme, museli sme ich odovzdať a teraz nosíme útočné pušky SA vz. 58. Náboj z nich vystrelený má smrtiaci účinok po celej dĺžke letu, a tá nie je krátka. Ak niekto s takouto zbraňou zakročí proti páchateľovi a náboj minie cieľ a náhodou zasiahne niekoho o 2 km ďalej, tak si to nezlizne ten čo používanie takýchto zbraní nariadil, ale radový policajt, ktorý si bude plniť svoje povinnosti presne tak ako to vyžaduje zákon. No napriek tomu bude zodpovedať aj za prípadné iné následky, ktoré môže len ťažko ovplyvniť. Zvlášť keď pri zákroku proti nebezpečnému páchateľovi treba reagovať a rozhodovať sa veľmi rýchlo. Nehovoriac o tom že takto vyzeráme ako policajti v Iraku, Pásme Gazy atď."
- „V celej polícii vládne stále neskutočný alibizmus. Myslel som si, že po voľbách sa to začne meniť k lepšiemu. Radoví policajti napr. porušujú nejaké nariadenie alebo robia chyby. A aj keď to robia často krát s vedomím nadriadených, alebo pod ich tlakom, nadriadení si spoluúčasť nepriznajú, ale po prevalení porušovania nariadenia začnú pre podriadených vymýšľať rôzne preškolenia, aby ukázali svojim nadriadeným, akí sú oni aktívni a ako im záleží na dodržiavaní nariadení."
- „Nadriadení od svojich podriadených vyžadujú aby sa sami preškolili a popodpisovali preškolenia aj k veciam (k rôznym vyhláškam a pod.), ktoré majú s ich činnosťou málo, alebo nič spoločné, a to ani nepriamo. Alebo sa policajti musia zúčastňovať rôznych prednášok a školení, ktoré pre ich činnosť majú minimálny prínos, skôr majú význam pre tých, ktorí ich organizujú... Alebo minule niekto nemal pri sebe peniaze za pokutové bloky, tak sa všetci policajti museli preškoľovať k zákonu o účtovníctve. Totálny nezmysel. Keď policajti v Košiciach ponižovali tých malých Rómov a ešte to filmovali, tak presne vedeli, že to čo robia je protizákonné. Vedel to každý. Následok bol ale ten, že všetci policajti sa museli preškoľovať z trestných činov, ktoré boli porušené, ako keby nikto netušil, že takéto konanie je protizákonné. Nie je to choré?"
- „Bol som 3 týždne na PN a po príchode ma čakalo asi 150 strán materiálu na preškolenie. Je jedno, či to niekto číta, alebo nie, či to len mechanicky podpisuje. Hlavné je, že nadriadené zložky prijímajú účinné opatrenia. Reálne keby sa každý policajt skutočne venoval tým materiálom na preškolenie, tak vonku nemá kto robiť, lebo každý by sa len školil. Dôležitý je len podpis na prezenčnej listine a nie skutočnosť, či policajt daný predpis vôbec čítal alebo ho ovláda. Formalizmus a alibizmus ako hrom. A nikto s tým nič nerobí. Presne ako za socializmu. Formálne všetko sedí."
- „Ochranka má sedemsto policajtov za nadštandardne platy a chráni hŕstku "našich", o ktorých inde ani nezavadia. Šoféri sú tam podplukovníci, služobné príjmy majú na úrovni manažérov súkromných monopolov!"
- "Niektoré organizačné jednotky polície, najmä tie hore, pripomínajú sociálny zaopatrovateľský ústav."
- „Nová platová úprava radovým policajtom pomohla. Ale ako pomohla funkcionárom na ministerstve, Prezídiu PZ a krajských riaditeľstvách tak proti tomuto je Váš komentár vo Vašom článku o zvrátenostiach v PZ príliš mierny. Je neuveriteľné, za akú prácu kopa nadriadených stále berie neskutočné príplatky za riadenie a osobné príplatky."
- "Sekretárka nášho riaditeľa prezidiálneho úradu je zároveň súčasťou umelo vytvoreného vnútorného oddelenia. Tomuto zas akože šéfuje zástupca riaditeľa úradu...; aby nikto nemohol povedať, že v čase prítomnosti riaditeľa úradu jeho zástupca neriadi žiadne oddelenie a nemá čo na robote... Takže naša sekretárka riaditeľa má za šéfa jeho zástupcu..."
- „Značný počet policajtov stále pracuje podľa rôznych zvyklostí a podľa pokynov, ktoré nemajú v ničom oporu. Keď sa náš šéf bál po voľbách o funkciu, tak nám nezmyselne dával odstraňovať v spisoch veci dva roky dozadu, pričom tieto veci už boli raz odobrené jeho zástupcom a nemali žiadny škodlivý účinok na priebeh vyšetrovania. Čo ak náhodou, ale náhodou príde kvôli tomu o funkciu? Išlo čisto len o administratívne veci (farba pečiatky, nesprávny názov tlačiva a pod.) no napriek tomu sme museli tomuto venovať kopu času namiesto služby občanom. Po hodinových monológoch nadriadených na poradách, kde sa vyhrážajú každému okamžitým odvolaním za hoci aj formálne pochybenia, pričom človek nemôže ani čokoľvek povedať, musí občana hriať pri srdci ako policajní funkcionári a celá polícia pracuje na tom, aby tu bola len pre neho."
- „Osobne som už dávno zistil, že spravodlivosť v polícii neexistuje, už dávno som vytriezvel z pôvodného nadšenia, ktorým som ako mladý policajt oplýval, už viem, o čom práca v polícii je, ako polícia funguje, aké "charaktery" sa najčastejšie dostávajú na riadiace posty, na čo sa tiež polícia používa a aká je "apolitická"..."
- „Všetci majú plné ústa kariérneho postupu, ale realita je taká, že kariérne stále stúpajú a stúpať budú zväčša "riťolezi".
- „Stupídne neustále hodnotenia, seba hodnotenia útvarov stále pokračujú, lebo funkcionárom a vedeniu polície ide hlavne o dobrý imidž a nie o vážny záujem aby niečo urobili s prehnitým vnútrajškom."
- „Pérujú nás za nízku objasnenosť vrážd atď. Je to choré, veď si vezmime príklad: Keby Devínska Nová Ves bola v našom kraji tak by sme v tomto hodnotení boli najlepší... (so všetkou úctou k obetiam a pozostalým nedávneho masakru v tejto bratislavskej mestskej časti). Nikto nepozerá ani na to, k akým ťažkým prípadom sa snažíme nájsť páchateľov a na strane druhej, aké „veľké" prípady rieši minimálne väčšia polovina špecialistov z elitného úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ."
- „Čo tu bolo za Packu nemohlo mať nič spoločné s dobrým fungovaním polície, ale spoliehať na svojich verných, že títo vytvoria "novú" garnitúru tiež nie je výhra. Vždy sme si hovorili, že horšie už nebude a ono to zdá sa je ešte horšie!"
Doplnené dňa 9.12.2010: Z odboru komunikácie Prezídia PZ po zaslaní linku na tento článok mi prišla vzápätí nižšie uvedená odpoveď:
"Veľmi pekne ďakujeme za zaslanie linky na Váš článok. Spätná väzba je dôležitá. Boli by sme však radšej, keby sme ju dostávali od našich kolegov otvorene a priamo na Prezídium PZ. Aby mohlo dôjsť k nápravám na jednotlivých pracoviskách, či obvodných oddeleniach, či okresoch privítali by sme informáciu, kde k takýmto postupom dochádza. Ako som Vám niekoľkokrát písala, opodstatnenú a konštruktívnu kritiku vítame."
S pozdravom, Riaditeľka Odboru komunikácie.