resp. to, čo má základ v prírode - stromy, trávniky, kvety a pod., aj keď ľudia tomu všetkému nemalou mierou pomáhajú. "Malý" príklad...:

No a potom sú to ešte malé zvyšky
toho, čo komunistická výstavba z nejakých dôvodov nezbúrala, alebo zbúrať nestihla.


"Viacúčelová hala" pod kostolom.


Nedávno sa ku mne dostal cca 10 rokov starý český článok o bratislavskej Dúbravke - ako o rodisku československého prezidenta Gustáva Husáka.
Autor článku navštívil starú Dúbravku, kde sa rozprával s miestnymi; hlavne v dnes už neexistujúcej krčme U Husáka; opravujem U Zajíčka, ako ma na jej správny názov dodatočne upozornil môj kamarát Ľubo Navrátil, vedúci Dúbravského múzea a znalec Dúbravskej histórie.

Dozvedel sa od nich, že nebyť Gustáva Husáka, tak stará Dúbravka by padla rovnako ako napr. stará Petržalka.

Osobne si to nemyslím. Starú Dúbravku podľa mňa zachránila jej poloha - na úpätí Devínskej Kobyly a mimo hlavného dopravného ťahu. Petržalka ani Karlová Ves to šťastie nemali práve kvôli tomu. A kebyže aj niektorého zo socialistických projektantov napadlo zastavať panelákmi aj starú Dúbravku, ostatní by to asi neboli ochotní riskovať. Vediac pri tom, že tam ešte niekde má dom prezident Husák. Tak ak ju naozaj zachránil, tak o tom ani nevedel. A keby Gustáv Husák bol v tomto smere - v záchrane pamiatok - naozaj záchrancom, zasadil by sa v 1. rade o to, aby kvôli mostu SNP nepadlo bratislavské podhradie a minimálne nie židovská synagóga, ktorá by pri troche chcenia mohla ostať stáť aj pri realizácii šialeného projektu - diaľnice skrz staré mesto.
Aktualizácia 12.1.2024, text pochádza z FB DÚBRAVKA:
"Cieľom projektu sídliska podľa spomienok urbanistov a architektov nebolo zachovať starú Dúbravku, ale stavať na voľnom priestore bývalých polí. Husák s tým nič nemal, ale ako legenda to je celkom milé V čase projektovej prípravy sídliska sa po návrate z väzenia ešte len pomaličky načahoval po najnižšej priečke v mocenskom rebríčku. Starú Dúbravku zachránilo, že výstavba na jej mieste by bola náročnejšia. Na bývalých poliach sa jednoduchšie budovala infraštruktúra a potom aj paneláky. To, že urbanisti zachovali spiatočnícky náboženský symbol (vtedajšie označenie pre nenápadnú sochu Panny Márie) na ulici M. Sch. Trnavského v blízkosti križovatky s Hanulovou je výsledkom ich tvrdohlavosti. Cesta smerom do Karlovky mala viesť tesne vedľa budúceho pásu pre električku (tak ako na vtedajšej Ulici L. Novomeského alebo v Ružinove na Ulici K. Šmidkeho alebo na Ulici Februárového víťazstva do Rače). Oni sa rozhodli sochu aj stromy aj napriek straníckemu želaniu zachovať a cesta ich oblúkom obchádza. A museli to náročne zdôvodňovať straníckemu vedeniu, prečo ostala stáť. Našťastie im okrem tvrdohlavosti pomohlo, že socha bola zachytená na vojenských mapách. Vďaka tomu sa nemuseli ani stromy pri nej vyrúbať." Ctibor Brezák
Vyššie spomínaný Ľubo Navrátil, a ja mu nemám dôvod neveriť, mi k tomu večer 1.10.22 dodatočne poslal toto:
"Dúbravčania krčmu nikdy nevolali u Husáka, ale výlučne U Zajíčka alebo U Báry (Zajíčkovej). "U Husáka" je novodobý vynález mimodúbravských turistov a "sídliščanov". Ale na tom, že možno vďaka Husákovi sa zachránila stará Dúbravka, niečo môže byť, lebo jeho syn spracoval materiál Historické jadro Dúbravky, (aj) na základe ktorého bola stará Dúbravka vyhlásená za pamiatkovú zónu, čo zachránilo jej vzhľad. Publikácia vyšla v náklade pár kusov ako skriptá, v múzeu ju máme k nahliadnutiu, prípadne štúdiu. Ešte pred pätnástimi rokmi sa vedelo, že je to Pamiatková zóna, dnes ti google ten pojem ani nenájde."
K pamiatkovej zóne tu. Vraj bola zrušená v r. 2008.

Pôvodná krčma U Zajíčka fungovala do r. 2013. Aj ja som tu občas chodieval - na čapovaný Stein a neskôr na Topvar. Bol naozaj chutný. Posledné pivo, ktoré sa tu čapovalo, kedy sa už krčma volala Dúbravský dvor, bol tankový Corgoň. Taktiež mi chutil. (Výnimočnosť českých pív nad slovenskými je mýtus. Sú vo všeobecnosti lepšie, veď je ich aj omnoho viac (pivovarov), ale nie výrazne lepšie. Najlepšie slovenské značky sa síce pivu Prazdroj nevyrovanjú, ale ostatným českým značkám áno. A pivá z malých pivovarov sú porovnateľné).

Budúci Park Pod záhradami.

Homolova / Pri kríži. Pokus o komunitnú záhradu.

Uprostred sídliska, nikdy nič nezískaš... Spieva sa v jednej z Patejdlových pesničiek.

Štrnásta avenue...
V znamení stromov:


Dúbravský bonsaj...

Centrum Dúbravky? Áno, centrum...



Späť do starej Dúbravky:



Fara.



Bývalá krčma U Kováča.




Hlava a trpaslík.

Ako na samote niekde na Kysuciach...












Dúbravka sa môže pochváliť naj-vy-betón-ovanejším parčíkom v Bratislave.

Pokračovanie ul. Plachého & Na Devínsku Kobylu regulovanie dopravy & „Pružnosť“ dúbravskej samosprávy
Veľká lúka:

Z ulíc Pri kríži a M. Granca:





Pri kríži:




Korona - lockdown! A teda popíjanie pri "Len tak-u" len tak - v parčíku.

Vyššie je pohľad od ul. Pri kríži na časť starej Dúbravky a nižšie je pohľad opačný

Nad starou Dúbravkou:

Park Pri kríži???:



Ak sa s požehnaním vedenia našej mestskej časti podarí "geniálny" plán developera Vavricu, táto lúka, ktorá by mala tvoriť základ parku Pri kríži, padne, resp. značná časť z nej. Vavrica ju chce pretnúť cestou.
Územné plánovanie po dúbravsky. Alebo Vavricovsky? & Spojnica medzi ulicami M. Granca a Saratovskou.



Chodec nemá šancu - ani po dvoch rokoch urgencií mojej poslaneckej interpelácie, aby tú šancu tu on dostal.





Súvisiaci článok:
Ostatné súvisiace články: