Metóda kvapkového obrazu je vedecká metóda, pomocou ktorej možno nepriamo dokumentovať biologickú hodnotu vody, resp. jej schopnosť slúžiť životu. Pitným vodám, ktoré sú z hygienického hľadiska síce vyhovujúce, ale boli získané úpravou znečistenej vody, veľmi často chýba potrebná neviditeľná pohyblivosť, ktorá sa prejavuje v kvapkovom obraze mnohotvárnymi vírmi a ich kombináciou. Formy vírov v kvapkovom obraze v takejto vode sú tvarovo chudobné. Naproti tomu voda z čistých prameňov vykazuje vysokú mieru pohyblivosti, prejavujúcej sa bohatou tvorbou zreteľne diferencovaných vírov, čo svedčí o prítomnosti aspektu, ktorému sa hovorí život.
Podobným nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú pohyblivosť vody aj plastové fľaše. Rovnako niekoľkohodinová stagnácia vody, ktorá je pod tlakom uzavretá v potrubí, vedie ku zreteľným zmenám kvapkového obrazu. Oficiálne čistej vode z vodovodu chýba často jej vnútorná sila a preto jej chýba už spomínaný všestranný regeneračný účinok.
Na neobyčajné schopnosti a vlastnosti vody poukazujú aj poznatky japonského vedca Massaru Emoto, ktorý pomocou pozorovania štruktúr kryštálov vody tiež odvodzuje kvalitu vody. Napr. štruktúry ľadových kryštálov zobrazujú nie len jej fyzikálne alebo chemické vlastnosti vody ale tiež vibrácie, ako napr. elektromagnetický smog, hudba, a dokonca aj myšlienky a cítenie ľudí. Podľa názoru pána Emoto fotografické výskumy ľadových kryštálov podávajú nie len vysvetlenia fungovania homeopatie, ale otvárajú tiež nové cesty na ktorých sa názorne ukazuje účinok jemnejších vplyvov.
Z Emotových fotografií a výskumov vyplýva, že formy kryštálov vo vzorkách vody pozitívne ovplyvňuje nie len to ak je voda prirodzene čistá ale aj dobré myšlienky, ušľachtilá hudba a pod. Vzorka vody z vodovodu zvyčajne nevykazovala pekné formy kryštálov.
Zdanlivo najobyčajnejšia tekutina na zemeguli - voda, schopná ďalekosiahlo ovplyvniť všetko živé, naše ľudské telá nevynímajúc, si zaslúži úctu. Uvidíme, do akej miery výsledky výskumov Massaru Emoto, ktoré mieria do budúcnosti, oslovia skeptických vedcov pre možnú spoluprácu, či ďalší výskum.
Doplnené 30.12.2013: Zdraviu škodlivá voda z vodovodu
Literatúra a zdroje: A. Wilkens: Voda - učme se jí rozumět, nakladateľstvo DharmaGaia, 2002; Svět kolem nás 2/2002; Svet Grálu 16/2008