Nedelená strava a kráľovské raňajky; áno, alebo nie?

„Zdravo žiť je ľahké" je názov článku - rozhovoru s MUDr. Igorom Bukovským v časopise „Nový čas pre ženy". Tento článok je reakciou na tvrdenia p. Bukovského z uvedeného rozhovoru vyzdvihujúce kráľovské raňajky a spochybňujúce existenciu  biologických fáz organizmu (napr. očistnej) a v podstate aj význam dodržiavania čo najjednoduchších kombinácií jedál, čo vyplýva aj z jeho internetovej stránky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Poznámka: Článok nemá v žiadnom prípade za cieľ spochybňovať prínos práce a myšlienok Dr. Bukovského, ale je len ponukou iných názorov, pohľadov a osobných skúseností vo vyššie uvedených otázkach zdravej výživy, nakoľko ich osobne považujem, čo sa týka tejto oblasti, za nie nepodstatné.

Otázka redaktorky Dr. Bukovskému: Vo svojej ambulancii okrem iného denne radíte, aby sme sa dobre naraňajkovali. Čím začínate deň vy?

Odpoveď: Aj dnes som hneď po zobudení vypil veľký pohár vody a potom som zjedol poriadnu porciu zapekaných ovsených vločiek s čerstvými jahodami, vlašskými orechmi, ovsenými otrubami a všetko to bolo zaliate sójovým mliekom. Bolo toho tak veľa, že sa môžem venovať pacientom aj do druhej poobede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázka redaktorky: Niektorí odborníci propagujú, že dopoludnia treba jesť len surové ovocie, lebo organizmus sa očisťuje. Mnohé celebrity si to pochvaľujú. Čo je na tom pravdy z fyziologického hľadiska?

Odpoveď Dr. Bukovského: Fyziológia človeka žiadnu samostatnú fázu „očisťovania" nepozná. Odbúravanie splodín látkovej premeny prebieha neustále. Podľa súčasných poznatkov raňajky stále ostávajú najdôležitejším denným jedlom. Mali by obsahovať nielen sacharidy, ale aj bielkoviny a tuky. Podporuje to činnosť žlčníka a bráni vzniku žlčových kameňov. Ľudia, ktorí neraňajkujú, majú 3 až 4 razy väčšie riziko ich vzniku a počas dopoludnia vykazujú horšie výsledky kognitívnych testov.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia:

Nemala by sa v otázke najdôležitejšieho denného jedla zohľadňovať individualita človeka, ktorá zahŕňa jeho špecifický rytmus jedla? Veď napr. tzv. „ranné ptáčatá" mávajú prevahu jedla dopoludnia, pričom ľudia „mesačného typu" sú dopoludnia na lačno a odpoludnia majú hodovanie. Účinky ovocných raňajok si nepochvaľujú len mnohé celebrity; nie je to len módny výstrelok. Veď už v r. 1850 založili štyria americkí lekári prvé veľké hnutie „prirodzenej hygieny", ktorá kladie dôraz na biologické fázy organizmu a na dodržiavanie správnej kombinácie jedál. Jednou z týchto fáz je doobedňajšia očistná fáza. 

SkryťVypnúť reklamu

Harvey Diamond v knihe „Ako si ovládať telo" opisuje, ako po zoznámení sa s „prirodzenou hygienou organizmu", nie len zhodil za pomerne krátku dobu výraznú nadváhu, ale aj ďalej bez problémov zostal štíhly a plný energie, aj keď, ako tvrdí, bol typom človeka, ktorý rád veľa jedol a bol schopným pribrať niekoľko kíl už len samotným čítaním obrázkového časopisu „Labužník".

Podľa neho cykly nášho tela nám môžu byť zrejmé, ak budeme náš organizmus sledovať počas jeho činností. Je samozrejmé, že v čase bdenia sa stravujeme (príjem), a ak posúvame jedenie na neskôr, náš hlad postupne vzrastá. Počas spánku, keď telo nemá inú dôležitú úlohu, asimiluje, čo v priebehu dňa prijalo. Keď sa ráno zobudíme, máme tzv. „ranný dych" pretože náš organizmus je už uprostred tretej fázy - vylučovania, eliminácie tých látok, ktoré nevedel zužitkovať. (Táto fáza trvá od 4. hodiny ráno do poludnia). Ak sa najeme neskoro večer tak ráno sa vo všeobecnosti cítime omámení a labilní, pretože proces asimilácie, ktorý prebieha až keď potravina opustí žalúdok, bol prekazený. Pravidelné osemhodinové cykly boli narušené a prirodzená činnosť tela bola zmarená. 

SkryťVypnúť reklamu

Manželia Diamondovi vo vyššie uvedenej knihe tvrdia, že hlavnou (nie jedinou) príčinou mnohých ľudí trpiacich nadváhou je skutočnosť, že zaužívané stravovacie návyky stále prekážajú najdôležitejšiemu cyklu - eliminácii odpadov v tele, detoxikácii. Tento cyklus nás má zbavovať všetkého toho, čo nevieme využiť. „Tajomstvo straty prebytočných kíl je v zbavení sa jedovatých látok a nepotrebného nadbytku"... „Mnohí ľudia po desaťročia, po celý život neurobia to, čo je potrebné na odstránenie jedovatých odpadových látok z organizmu a to predovšetkým vo fáze eliminácie odpadových produktov. Existuje na to jednoduchý spôsob a to konzumovanie jedál s vysokým obsahom vody. „Pitná voda na to nie je vhodná pretože neobsahuje potrebné enzýmy, ktoré sú potrebné na udržiavanie života a ktoré obsahuje voda v surovej zelenine a ovocí"... „Voda z horského potoka obsahuje také anorganické minerály, ktoré majú sklon naviazať sa na cholesterol v organizme a vytvárať hrubý povlak na stene tepien"...„Čistiace účinky ovocia (ak sa prijíma na lačný žalúdok a neprekryje sa iným jedlom) zmyjú zo stien nánosy fekálnych látok"... „Ovocie je schopné rozvíriť a vyplaviť otravné látky. V tomto procese spôsobujú rozvírené látky tvorbu plynov a vzdúvanie."

Princíp správneho kombinovania jedál: Manželia Diamondovi uvádzajú niekoľko výskumníkov, ktorí už v prvej polovici minulého storočia zhromaždili rozsiahle výskumné údaje o správnom kombinovaní jedál. Aj Ivan Pavlov, známy najmä svojimi výskumami podmienených reflexov, skúmal aj problémom správneho kombinovania jedál, pričom vo svojej knihe z roku 1902 „Činnosť tráviacich žliaz", informoval o základných princípoch správneho kombinovania jedál. Aj Henry Ford bol zástancom kombinovania jedál, pričom žiaci, ktorých štúdium vo svojej škole financoval, sa museli údajne podrobiť jeho teórii stravovania, aby im zostalo viac energie na prácu. „Nesprávne kombinácie jedál (bielkoviny a škrob rozličného pôvodu spolu, rozličné druhy bielkovín spolu,...) hrubo zasahujú do cyklu asimilácie a eliminácie"... „Ak jeme súčasne mäso a chlieb, namiesto neutrálnej šťavy sa ihneď vylučuje silne kyslá šťava a trávenie škrobu sa zastavuje."... „Zvieratá vo voľnej prírode sa tešia oveľa väčšiemu zdraviu ako my nie len kvôli potrave s vysokým obsahom vody, ale aj kvôli tomu, že nekombinujú jedlá nesprávne"... „Kvasenie a zahnívanie ľudský organizmus za žiadnych podmienok nemôže potrebovať." O kvasení a zahnívaní často krát svedčí naša stolica.

Osobná skúsenosť: Mám približne 10 ročné, pomerne veľmi pozitívne skúsenosti s aplikáciou vyššie uvedených princípov, a to aj napriek tomu, že ich dodržiavam možno ani nie z 50%. Pred tým som bol 5 rokov prísnym vegetariánom, a aj keď som v rámci vegetariánstva dbal na to, aby som mal vyváženú stravu a jedol len čo najzdravšie veci, napriek tomu som mal  problémy s trávením, resp. so zdúvaním a pod. Pripisujem to práve kráľovským raňajkám pozostávajúcich z nesprávnych kombinácií potravín, kde som kombinoval, podobne ako Dr. Bukovský, ovsené vločky s ovocím. Keď som k tomu pridal niekedy ešte jogurt, alebo zalial to mliekom, bolo to ešte horšie; podobne keď som spojil hrubozrné alebo biele pečivo či chlieb s bielym jogurtom, kefírom, alebo mliekom. Cítil som sa ako balón. Ale vtedy som si myslel, že je to normálne.

Ak si dám v súčasnosti namiesto ovocia niekedy na raňajky samostatný veľký biely jogurt, alebo kefír, a neskôr s odstupom času chlieb s troškou masla alebo syra, tak je to v poriadku. Aj keď si niekedy dám na raňajky šunku so surovou zeleninou a ďalej v priebehu dňa sa snažím čo najmenej jedlá spájať do hromady, problémy s trávením a zdúvaním nemám. Okrem toho po kráľovských raňajkách veľká časť energie, ktorá mohla slúžiť k pracovnému výkonu v tej fáze dňa, v ktorej by odpočinutý organizmus mal byť najvýkonnejší, ide na vysporiadanie sa s kráľovskými raňajkami. Je zaujímavé, že dva krát som zabehol maratón bez toho, aby som sa naraňajkoval, resp. v ten deň niečo pred behom zjedol, ak nepočítam čaj s lyžičkou medu. Postačovala mi energia získaná z bohatšej večere predošlého dňa. Počas týchto behov som v jednom prípade zjedol len 3 malé jablká a v druhom som vypil 0,5 l ovocnej šťavy a 0,3 l vody (pričom bolo pomerne teplé počasie, okolo 20 stupňov). Je to možno zhoda okolností, ale v oboch prípadoch som dosiahol lepší čas ako v maratónoch, pred ktorými som sa kráľovsky najedol a ktoré predchádzali, v prvom prípade len 2 týždne, a v druhom 5 týždňov, tým maratónom, ktoré som bežal na lačno. Ak sú kráľovské raňajky základom, tie časy by mali byť logicky horšie, nie rovnaké; nie to ešte lepšie. Aj z toho mi vyplýva, že práve ovocné raňajky môžu byť pre mnohých kráľovskými. Veď ovocie ponúka množstvo zaujímavých šalátových kombinácií spolu s rôznymi orechami, makom, a s pridaním trošky bieleho jogurtu. Osobne sa po nich cítim plný energie a ľahký. Bola to len otázka zvyku.

Myslím si, že ak si dám na raňajky ovocie s orechmi, alebo makom, ktoré sú vlastne tiež ovocím, nemôžu mi chýbať žiadne živiny. A aj keby; veď čaká ma ešte obed a večera. Mám kamaráta, ktorý 3 týždne držal očistnú zdravotnú hladovku, bol len na vode a počas toho chodil každý deň pár kilometrov do práce na bicykli. Z tohto pohľadu starosť, aby som mal už v raňajkách všetky živiny, je zbytočná. Sú ľudia, ktorí držia dokonca 40 dňové zdravotné hladovky. Preto si myslím, že človek nie je spaľovacia pec a so živinami a energiou dokáže veľmi efektívne hospodáriť, ak sa to trochu naučí. Čo sa týka mäsa, jesť mäso len so surovou zeleninou môže byť aj chuťovým pôžitkom a nemusí to byť drahý špás ani v zime. Stačí si napr. rozmixovať mrkvu a k nej pridať trošku oleja, soli a pretlačeného cesnaku, poprípade aj rozmixovaného petržlenu a pod., alebo rozmixovať, či narezať kapustu a k nej pridať to isté, len namiesto cesnaku je tu chuťovo vhodnejšia cibuľa.

Ďalším pozitívom dodržiavania uvedených zásad je pre mňa to, že sa cítim čulejší; večer nie som tak unavený ako pred tým, a to napriek tomu, že roky pribúdajú. Oveľa nižší je u mňa aj výskyt nádchy, chrípky a pod., ktoré som pred tým mával 2 krát ročne. Dnes je to o dosť menej a hlavne, ak sa vyskytnú, len málo kedy sú tak intenzívne ako pred tým, a skôr sa z nich dostávam. Naposledy som napr. maródoval na jar 2002. Tretím pozitívom dodržiavania uvedených zásad je pre mňa to, že už nemám problémy s váhou, resp. váhu si nemusím strážiť tak ako pred tým; ak sa snažím dodržiavať dané princípy.

Samozrejme uznávam, že to čo vyhovuje mne a mne podobným, zďaleka nemusí vyhovovať všetkým. Na základe vlastných skúseností si však myslím, že dodržiavanie spomínaných princípov nemožno paušálne spochybniť. 

Súvisiaci článok na tomto blogu: http://burkert.blog.sme.sk/c/183952/Omyl-uplneho-vegetarianstva.html

Použitá literatúra: „Ako si ovládať telo" od Harvey a Marylin Diamondových (Vydavateľstvo Nyírség 1992)

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  402
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú ani USA, ani Židia, ani tajné spolky, ale prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť, . Kritik ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s "ľudskou tvárou" a aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu, z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, zo širenia politickej ideológie pod maskou náboženstva, zo slepej viery v toto učenie a jeho pridržanie sa zo strachu pred fanatikmi tej istej viery, z alibizmu európskych lídrov otvárajúcich dvere tejto "novej" "kultúre" - totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 12x
  • Prečítané: 427x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 96x
  • Prečítané: 1 686x
  • 2
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 318x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 938x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 147x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 030x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Drahšie auto, benzín aj servis. Kamenický hovorí o zneužívaní, zníži odpočet DPH na firemné autá
Na výpadovke z Bratislavy sa už týždne tvoria kolóny. Pri oprave cesty prasklo potrubie
Svet je hore nohami (komentár)

Peter Schutz

Svet je hore nohami (komentár)

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.

  • 14h
Dobré ráno sobota: Ani odstrel 350 medveďov útoky nezastaví
reklama
SkryťZatvoriť reklamu